Γενικά

Τέταρτη στους Μεσογειακούς Αγώνες η Εθνική πινγκ πονγκ γυναικών

Στην τέταρτη θέση αρκέστηκε η Εθνική ομάδα γυναικών στο Μεσογειακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης, που τελείωσε το βράδυ του Σαββάτου στο Βαλς.

Μετά τη νίκη επί της Αιγύπτου και την είσοδο στα ημιτελικά, η Εθνική τα έδωσε όλα στο τελευταίο κομμάτι των αγώνων για να βρεθεί ακόμα πιο ψηλά και να εξασφαλίσει ένα μετάλλιο. Το έργο της ήταν πολύ δύσκολο και τελικά ολοκλήρωσε τα παιχνίδια της με δύο ήττες. Στα ημιτελικά κάμφθηκε από την Τουρκία με 3-1 σετ και στον αγώνα για τις θέσεις 3-4, όπου συνάντησε μεγαλύτερο εμπόδιο, έχασε από τη Γαλλία με 3-0 σετ.

Ο ημιτελικός ήταν αμφίρροπος. Η Ελλάδα προηγήθηκε με την Τόλιου και μετά μπορούσε να κάνει και το 2-0. Η Ζαβιτσάνου κάμφθηκε τελικά στα πέντε σετ και, στη συνέχεια, χάθηκε και το διπλό. Στο τέταρτο στη σειρά παιχνίδι, η Τόλιου επιδίωξε την ισοφάριση, αλλά γνώρισε την πρώτη ήττα της στο ομαδικό από τη Σιμπέλ Αλτίνκαγια.

Το βράδυ, το πρόγραμμα έκλεισε με τον αγώνα για τις θέσεις 3-4. Η Γαλλία αποδείχτηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την Εθνική μας. Τα κορίτσια πάλεψαν για το καλύτερο, προσπάθησαν να πιέσουν τις Γαλλίδες, όμως ηττήθηκαν με 3-0 σετ και κατέλαβαν τελικά την τέταρτη θέση στο τουρνουά. Η Παρίδη έκανε τη μοναδική συμμετοχή της στα «νοκ άουτ», μάλιστα, πραγματοποίησε αξιόλογη εμφάνιση και πήρε σετ στο εναρκτήριο ματς του «μικρού» τελικού. Τα άλλα δύο παιχνίδια χάθηκαν με 3-0 σετ.