Βόλεϊ

Θρίαμβος της ΑΕΚ στην Κυψέλη

Με επική ανατροπή από 2-0 σετ, η ΑΕΚ επιβλήθηκε στο τάι μπρέικ του Παναθηναϊκού και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ στο πρώτο φετινό ντέρμπι του βόλεϊ ανδρών.

Τρομερή νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη, με μεγάλη ανατροπή, στον «τελικό» για το εισιτήριο στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 2-0 σετ, όμως οι «κιτρινόμαυροι» με κατάθεση ψυχής έφεραν το ματς τούμπα και πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Στοΐλοβιτς με 21 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των «κιτρινόμαυρων» και ο Τζιουμάκας με 17 τον ακολούθησε, ενώ για τους «πράσινους» ξεχώρισε μακράν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 24 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ. Πήρε τα ηνία του σκορ και τα διατήρησε μέχρι τέλους, φτάνοντας τη διαφορά σε κρίσιμο σημείο μέχρι και στο +4 (23-19). Η ΑΕΚ μείωσε σε 23-21, όμως δεν κατάφερε να σταματήσει τους πράσινους από το 1-0.

Το θρίλερ ξεκίνησε από το δεύτερο κιόλας σετ. Η ΑΕΚ πήρε τα ηνία στο 15-14, παρά το +5 που είχε αποσπάσει ο Παναθηναϊκός στην αρχή του σετ (12-7). Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν, με τους «πράσινους» να ανακτούν τον έλεγχο στο 23-22 και με σερί δύο πόντων έκαναν το 2-0.

Η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα στροφές στο τρίτο σετ. Αρχικά ξέφυγε στο 14-11 και, παρά την ισοφάριση του Παναθηναϊκού στο 16-16, πήρε ξανά το προβάδισμα που την κράτησε ζωντανή, μειώνοντας σε 2-1.

Η μάχη άναψε για τα καλά στο τέταρτο σετ, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το φινάλε. Στην τελική ευθεία, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-22, με τον Τζιουμάκα να ισοφαρίζει σε 23-23. Ο Λάππας έδωσε τα ηνία στους «κιτρινόμαυρους», τον Στοΐλοβιτς να κάνει το 25-23 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 7-7 το γρήγορο προβάδισμα της ΑΕΚ (6-3), όμως δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάνω. Οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν στο 10-7 και πήραν το ματς με 15-12.