sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Το όνειρο της Λίβερπουλ, ο εφιάλτης της Μίλαν

Η ανατροπή των ανατροπών έγινε στην Κωνσταντινούπολη, με θύμα την Μίλαν και «πεντάστερη» τη Λίβερπουλ.

Μία ακόμα τεράστια ανατροπή, ίσως πιο δύσκολη και από αυτή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πάλι με θύτες Άγγλους και θύμα, αυτή τη φορά, τη Μίλαν.

Ήταν η σειρά της Λίβερπουλ να ζήσει το δικό της όνειρο. Αν και όταν όλα ξεκίνησαν στον τελικό του 2005 στην Πόλη το πράγμα έμοιαζε με πραγματικό εφιάλτη.

Ο Μαλντίνι σκοράρει στο πρώτο λεπτό για τη Μίλαν, σοκάρει τη Λίβερπουλ η οποία θα φύγει για τα αποδυτήρια με το βαρύ 0-3, χάρις σε δύο γκολ σε πέντε λεπτά του Κρέσπο.

Όσα έπαθε, όμως, η αγγλική ομάδα σε ένα ημίχρονο κατάφερε να τα πετύχει μέσα σε 6 λεπτά. Σκοράρει ο Τζέραρντ, σκοράρει ο Σμίτσερ, σκοράρει και ο Αλόνσο.

Η Λίβερπουλ κάνει μια θρυλική επιστροφή, οδηγεί το ματς στην παράταση, και θριαμβεύει στα πέναλτι χάρις στις επιδόσεις του Ντούντεκ.

Ο Πολωνός μιμούμενος τον Γκρόμπελααρ… καταδικάζει σε αστοχία τους Σερζίνιο, Πίρλο και Σεφτσένκο και χαρίζει στους «κόκκινους» τον 5ο τους τίτλο.