sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Το ρεκόρ Σαββάτου και 1-4 μετά από 10 χρόνια για την ΑΕΚ!

Ρεκόρ συγκομιδής στην τριπλέτα των αγώνων του Σαββάτου με τα 14 τέρματα που σημειώθηκαν σε Νέα Σμύρνη, Τούμπα και Αγρίνιο. Από πότε είχε να πετύχει 1-4 εκτός στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ.

Τα 14 τέρματα που σημειώθηκαν σήμερα, αποτελούν ρεκόρ για την φετινή χρονιά στα τρία παιχνίδια που διεξάγονται Σάββατο.

Η προηγούμενη κορυφαία επίδοση, είχε σημειωθεί την 7η αγωνιστική, όπου είχαν μπει επτά γκολ στην αναμέτρηση ροντέο της Νέας Σμύρνης μεταξύ Πανιωνίου και Ολυμπιακού με το 3-4. Το ΠΑΣ Γιάννενα – Πλατανιάς 3-1 και το Ατρόμητος – Αστέρας 1-0 ήταν τα άλλα ματς.

Σήμερα ήταν η ώρα της κατάρριψης του ρεκόρ για Σάββατο με το Πανιώνιος- Κέρκυρα 3-1, ΠΑΟΚ- Λεβαδειακός 5-0 και το Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-4.

Πρώτη εμφάνιση του 1-4 για την Ένωση μετά από σχεδόν 10 χρόνια σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την Σούπερ Λίγκα. Τελευταίο 1-4 ήταν την σεζόν 2007-08, που είχε σημειώσει στο Παγκρήτιο απέναντι στον ΟΦΗ στις 9 Μαρτίου του 2008. Την ίδια σεζόν η Ένωση θα νικήσει και στην Τούμπα τεσσάρα στην προτελευταία αγωνιστική.

Έκτοτε η ΑΕΚ είχε η Ένωση είχε ένα 5-1 κόντρα στον Πανσερραϊκό την περίοδο 2008-09, ένα 0-4 απέναντι στον Άρη με τον Χιμένεθ να κάνει ντεμπούτο στην 6η αγωνιστική της σεζόν 2010-11, την αμέσως επόμενη 3-4 στις αρχές του πρωταθλήματος 2011-12 με την Ξάνθη, ενώ την σεζόν που έπεσε η Ένωση είχε κάνει 0-4 στη Βέροια. Από την ώρα της επιστροφής της, η ΑΕΚ έριξε πρώτη φορά τέσσερα γκολ εκτός έδρας για την Σούπερ Λίγκα.

Τεράστιο ενδιαφέρον είχε πάντως και το γεγονός πως η ΑΕΚ σκόραρε τρεις φορές στο πρώτο μέρος. Στον πρώτο γύρο η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε σημειώσει μόλις επτά τέρματα στο πρώτο 45λεπτο και 15 φορές είχε σκοράρει στην επανάληψη. Αυτό το 7-15, έγινε 10-16 σήμερα. Επίσης το γκολ που σημείωσε ο Μπακασέτας ήταν το 25ο στην Σούπερ Λίγκα.

Eπιμέλεια: Κώστας Μιαούλης