Euroleague

Τρίποντο πάρτι και νίκη για Κούτσα

Tην δεύτερη νίκη της στον 6ο όμιλο του TOP 16 της Ευρωλίγκας, σημείωσε η Λαμποράλ Κούτσα που επικράτησε με 102-83 της Αρμάνι στη Βιτόρια.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε από την εκκίνηση του, το ματς της Λαμποράλ με την Αρμάνι Μιλάνο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα με 102-83.Η διαφορά μάλιστα στο 35’ είχε φτάσει τους 29 πόντους και το γεγονός πως κατέβηκε κάτω από τους 20 για το τελικό σκορ, είναι άκρως τιμητικό για την Αρμάνι. Οι Βάσκοι στην ουσία καθάρισαν από το πρώτο μέρος το ματς, αφού προηγήθηκαν με 34-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μπέρτανς να έχει σημειώσει τους 16 από τους 20 πρώτους πόντους της ομάδας του, ενώ στην ανάπαυλα προηγούνταν με 19, (61-42).

Πρώτοι σκόρερ για την Λαμποράλ, που είχε το εκπληκτικό 61% στα τρίποντα με 11/18 ήταν οι Μπέρτανς με 19 πόντους (οι 16 στην πρώτη περίοδο), Τζέιμς 16, Άνταμς 15 και Κοζέρ με 12. Από την ιταλική ομάδα 18 με 8 ριμπάουντ, είχε ο Σαμάρντο Σάμουελς και 15 είχε ο Τζεντίλε.

Τα δεκάλεπτα: 34-18, 61-42, 84-61, 102-83

Λαμποράλ:Άνταμς 15(4), Τζέιμς 16 (1), Άιβερσον 6, Κοζέρ 12, Σενγκέλια 6, Ντιοπ 8, Τίλι 8 (1), Μπέγκιτς 4, Σαν Εμετέριο 7(1), Χάνσμπρο 1, Μπέρτανς 19 (4)

Αρμάνι: Ράγκλαντ 3 (1), Μπρουκς 8, Τζεντίλε 15(2), Γκίλι, Τσερέλα 4, Μέλι 3 (1), Κλέιζα 14 (2), Τζέιμς 4, Χάκετ 6, Σάμουελς 18 (8ριμπ.), Μος 8 (2)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης