Μαχητικά Αθλήματα

Τρομερός Ούσμαν κέρδισε τον Γούντλει και έγινε πρωταθλητής της welterweight κατηγορίας (video)

Ο 31χρονος Νιγηριανός πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις στην καριέρα του και κατάφερε να κερδίσει τον έμπειρο Τάιρον Γούντλει.

Νέος πρωταθλητής της welterweight κατηγορίας είναι πλέον ο Νιγηριανός Καμάρου Ούσμαν μετά τη νίκη του επί του Τάιρον Γούντλει.

Ο 36χρονος Αμερικανός μπορεί να αντιστάθηκε μέχρι τον πέμπτο γύρο, όμως σε όλους τους προηγούμενους ο αντίπαλος του ήταν ανώτερος και μέσω της τελικής απόφασης των διαιτητών αναδείχθηκε νικητής.

Σε δηλώσεις που έκανε μετά τον αγώνα ανέφερε: «Ήθελα πολύ αυτόν τον αγώνα για να είμαι ειλικρινής, μπορεί να μην είμαι ο καλύτερος παλαιστής στον κόσμο, μπορεί να μην είμαι ο καλύτερος στο finishing αλλά όταν πρέπει αυτά τα δύο να τα συνδυάσεις τότε είμαι ο ανώτερος στην κατηγορία».

Επιμέλεια: Βύρωνας Σουνίτης