sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έχει δίκιο o Αναστασίου!

Ναι, ο Γιάννης Αναστασίου είχε δίκιο όταν έλεγε ύπουλο το 0-0 του αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Σταντάρ στη Λιέγη. Το sport-fm.gr θυμάται τι έχει κάνει το τριφύλλι σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

Κάτι ήξερε –τελικά- ο Γιάννης Αναστασίου όταν χαρακτήρισε ύπουλο το 0-0 σε δηλώσεις του μετά το τέλος του πρώτου αγώνα του Παναθηναϊκού με την Σταντάρ Λιέγης στο Βέλγιο.

Όπως θα διαπιστώσετε και από τα δεδομένα τα οποία παραθέτουμε στη συνέχεια, η παράδοση των πράσινών όταν έχουν έρθει ισόπαλοι χωρίς σκορ στα πρώτα παιχνίδια τους σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις δεν είναι υπέρ τους…

Συνολικά πέντε φορές ο Παναθηναϊκός έχει πάρει 0-0 στο πρώτο παιχνίδι και από αυτές μετρά τρεις αποκλεισμούς και δύο προκρίσεις.

Τα πράγματα δεν άρχισαν καλά για το τριφύλλι από την αγωνιστική περίοδο 1965-66. Τότε ο Παναθηναϊκός είχε αποκλειστεί με ήττα 3-1 στην έδρα του από την Φερεντσβάρος για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου Πρωταθλητριών, στη χειρότερη από τις εμπειρίες που έχει μετά από «λευκή ισοπαλία» στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι.

Ακολούθησαν δύο νίκες και προκρίσεις για τους πράσινους, η πρώτη στην αγωνιστική περίοδο 1984-85 με νίκη 2-1 επί της Φέγενορντ για τον πρώτο γύρο του πρωταθλητριών και η δεύτερη με εύκολη νίκη 3-0 απέναντι στη Λέγκια Βαρσοβίας στη μεγάλη πορεία που έκανε το τριφύλλι στην αγωνιστική περίοδο του 1995-96 μέχρι και τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ακολούθησαν δύο αποκλεισμοί για τη φάση των 32 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ…

Την αγωνιστική σεζόν 2003-4 με τον Παναθηναϊκό να ηττάται από την Οσέρ και στη συνέχεια για τη σεζόν 2007-8 με τους πράσινους να έρχονται ισόπαλοι 1-1 με τη Ρέιντζερς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα… (Με έντονα γράμματα οι αποκλεισμοί του Παναθηναϊκού)

1965-66 Φερεντσβάρος-ΠΑΟ 0-0 3-1 Πρωταθλητριών (1ος)
1984-85 Φέγενορντ-ΠΑΟ 0-0 1-2 Πρωταθλητριών (1ος)
1995-96 Λέγκια-ΠΑΟ 0-0 0-3 Τσάμπιονς Λιγκ (Προημ)
2003-04 Οσέρ-ΠΑΟ 0-0 1-0 ΟΥΕΦΑ («32»)
2007-08 Ρεϊντζερς-ΠΑΟ 0-0 1-1 ΟΥΕΦΑ («32»)
2014-15 Σταντάρ-ΠΑΟ 0-0 - Τσάμπιονς Λιγκ (3ος προκρ.)