Βόλεϊ

Χαλαρή πρόκριση για ΠΑΟΚ

Έχοντας δυσκολευτεί μόνο στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ νίκησε σχετικά άνετα την ΑΕ Κομοτηνής στην Πυλαία 3-1 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ την Κομοτηνή στην Πυλαία για τους «16» του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών και προκρίθηκε χαλαρά στα προημιτελικά, περιμένοντας τον αντίπαλο στην οκτάδα.

Ήταν η τέταρτη φετινή νίκη του «Δικεφάλου» επί της ομάδας της Θράκης σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο φιλέ και στην επίθεση.

Ο κυπελλούχος Ελλάδος είχε 7 περισσότερα μπλοκ (11-4) από την Κομοτηνή και, σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα των Μουαγκουτούτια (52%) και Κλαπβάικ (61%) στην επίθεση, έφτασε στη νίκη.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη ισοφάρισε σε 1-1 σετ, κατακτώντας στις λεπτομέρειες το δεύτερο σετ, ωστόσο υπέπεσε σε 8 παραπάνω λάθη (26-34), με τον ΠΑΟΚ να βγάζει την εμπειρία του στο τελείωμα των σετ.

Μουαγκουτούτια και Κλαπβάικ ήταν οι τοπ σκόρερ του ΠΑΟΚ με 16 πόντους έκαστος, ενώ για την ομάδα της Θράκης ο Σεβτσόφ είχε 20.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-10,25-13
2ο σετ: 3-8, 14-16, 21-20, 27-29
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-21
4ο σετ: 8-6, 16-10,21-12, 25-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-13, 27-29, 25-21, 25-15 σε 108'

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 16 (13/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 73% υπ. - 40% άριστες), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες), Τακουρίδης 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 16 (14/23 επ., 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 74% υπ. - 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Καπετανίδης 2 (2/2 επ.), Γάτσης, Μπούτος 3 (3/6 επ.), Σαφράνοβιτς 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 57% άριστες)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 28% άριστες), Δαλδαβερένης, Φέρελ 2 (1/10 επ., 1 άσσος), Σεβτσόφ 20 (20/45 επ.), Δαλακούρας Α. 13 (10/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 29% άριστες), Χριστόφας 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 39% υπ. - 22% άριστες), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Χριστάκος, Μπουφίδης, Μπανιώτης

Θανάσης Ψάρρας: «Είμαστε σε μία διαδικασία περισσότερου όγκου δουλειάς, κάνοντας περισσότερη προπόνηση από ότι στο παρελθόν και παράλληλα κοιτάζουμε να διαχειριστούμε τα αποτελέσματα. Είναι δύσκολο να έχουμε "φρεσκάδα" και ποιότητα, αλλά προσπαθούμε να "φορτώσουμε" όγκο δουλειάς σε συνδυασμό με τις νίκες που παίρνουμε, έστω και δύσκολα, όπως σήμερα.

Θέλουμε να αποκτήσουμε συνοχή και "ταυτότητα", ώστε να είμαστε έτοιμοι στα κρίσιμα ματς. Είναι ένας δύσκολος και διπλός ο στόχος που έχουμε θέσει, αλλά δείχνουμε να τα καταφέρνουμε και το δείξαμε και στο ματς με τον Ηρακλή και στο σημερινό ότι βαδίζουμε στον σωστό δρόμο. Αυτήν τη στιγμή με ανησυχεί ο τραυματισμός του Κλάπβαικ και ευτυχώς αυτό το σαββατοκύριακο έχουμε ρεπό, οπότε μπορούμε να δούμε την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο παίκτης.

Η ομάδα θα είναι πανέτοιμη και σε ατομικό και σε ομαδικό επίπεδο στα παιχνίδια που θα κρίνουν τίτλους. Το έχω ξαναπεί πως όποιος μπαίνει στο γήπεδο θέλω να παίζει η ομάδα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Αυτό έγινε και σήμερα με τις αλλαγές, όπως για παράδειγμα με τον Τερζή, που μπήκε και έκανε απλά πράγματα. Η ομάδα αποκτάει σιγά σιγά τα χαρακτηριστικά που θέλω και θα είμαστε ακόμη καλύτεροι στη συνέχεια».