Βόλεϊ

«Χλομιάζει» η πρόκριση για Ολυμπιακό

Δυσκόλεψε η πρόκριση του Ολυμπιακού στα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών, μετά το 2-3 από τη ρουμανική Ταργκοβίστσε στου Ρέντη στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» της διοργάνωσης.

Η Ταργκοβίστσε νίκησε 3-2 σετ στο τάι μπρέικ τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και δυσκόλεψε την πρόκριση των πρωταθλητριών στα προημιτελικά της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στις 6 Φλεβάρη, όπου οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς χρειάζονται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για την απευθείας πρόκριση και 3-2 σετ για να πάνε στο "χρυσό" σετ στη Ρουμανία.

Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν τα δύο πρώτα σετ, πήραν άνετα τα δύο επόμενα, όμως η προσπάθεια τους στο τάι μπρέικ δεν έφερε αποτέλεσμα.

Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» η Χίπε με 25 πόντους, με τη Νιέμερ να ακολουθεί με 20. Η Ταργκοβίστσε είχε κορυφαία τις Κόλαρ, Φάιερς, που πέτυχαν 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 18-21, 18-25
2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-16, 25-27
3ο σετ: 7-8, 16-12, 21-14, 25-16
4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16
5ο σετ: 5-3, 10-9, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 332 λάθη αντιπάλων και της Ταργκοβίστσε προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 18-25, 25-27, 25-16, 25-16, 13-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νιέμερ 20 (14/41 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. - 40% άριστες), Πολ 10 (7/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Λαμπρούση 5 (4/11 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 25 (22/49 επ., 3 άσσοι) / Κονόμι (λ, 38% υπ. - 14% άριστες), Κωνσταντινίδου

ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΣΕ (Γκιγιέρμο): Χροντσέκοβα 8 (4/14 επ., 4 μπλοκ), Σμιθ 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Φάιερς 15 (13/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 34% άριστες), Τρίτσα 16 (14/46 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Οτάσεβιτς 12 (3/8 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κόλαρ 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντιουρ (λ, 44% υπ. - 33% άριστες), Σόουζα 1 (άσσος), Τσαλότα 1 (άσσος), Μάρτσιου 1 (1/2 επ.)

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς πως: «Προφανώς, δεν είμαι χαρούμενος που χάσαμε, αλλά είμαι ικανοποιημένος πολύ, επειδή παίξαμε ένα ματς σαν αυτό τη φετινή σεζόν από πλευράς δυσκολίας και απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο, με εμπειρία και πολύ καλές βασικές αθλήτριες.

Σε κάποιες στιγμές δεν ήμασταν καλά από ψυχολογικής πλευράς, ίσως επειδή δεν έχουμε παίξει τόσο δυνατά ματς φέτος. Ωστόσο, σε όλους σχεδόν τους τομείς, ήμασταν καλύτεροι. Τώρα, πρέπει πρώτα από όλα να ηρεμήσουμε και, εφόσον παίξουμε όπως ξέρουμε στη Ρουμανία, έχουμε πολλές πιθανότητες και την ευκαιρία να προκριθούμε».