Στίβος

Χρυσός με «σπόντα» ο Μάσλακ

Μετά την ακύρωση των δύο πρώτων αθλητών, ο Πάβελ Μάσλακ κατέκτησε ξανά το χρυσό μετάλλιο στα 400 μέτρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Μπέρμιγχαμ.

Ο Τσέχος, δύο φορές νικητής στη διοργάνωση και πρώην πρωταθλητής Ευρώπης στον ανοιχτό στίβο, τερμάτισε τρίτος αρχικά με 45.47, πίσω από τους Οσκαρ Ουσίγιος και Λουκελίν Σάντος, όμως ο Ισπανός και ο Δομινικανός ακυρώθηκαν, αφού πάτησαν σε λάθος διάδρομο και, έτσι, έδωσαν την ευκαιρία στον Μάσλακ να πάρει την πρώτη θέση με την καλύτερη φετινή του επίδοση και το τρίτο του συνεχόμενο χρυσό μετά το 2014 στο Σόποτ και το 2016 στο Πόρτλαντ.

Μετά από αυτό, δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Μίτσελ Τσέρι με 45.84 και τρίτος ο Ντεόν Λεντόρε από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο με 46.37.