SKODA Ξάνθη-Καλλονή 1-0

Σημαντική νίκη για την Ξάνθη που επικράτησε 1-0 της Καλλονής με σκόρερ τον Γούτα
Καλό μεσημέρι σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Ξάνθης με την Καλλονή για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Η μεν Ξάνθη προέρχεται από ήττα με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης, η δε Καλλονή από νίκη επί του Λεβαδειακού.
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, που είχε διεξαχθεί στο "Κλεάνθης Βικελίδης", η Ξάνθη ήταν σαρωτική καθώς είχε επικρατήσει με σκορ 5-1.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, περίπου πέντε λεπτά πριν τη σέντρα
Ξάνθη: Κυριακίδης, Βάλλας, Ντε Γκούζμαν, Γούτας, Σολάρι, Μαρίν, Τριάδης, Μπέρτος, Μάνταλος, Σολτάνι, Μπαξεβανίδης
Καλλονή: Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Ζακουάνι, Βάλιος, Γιορέντε, Μαρσέλο, Κεϊτά, Μανούσος, Φαρία, Καλτσάς
Στον πάγκο για τους Θρακιώτες: Τσέμα, Τσαμούρης, Ράνος, Σουάρες, Χοσέμι, Κάλβο, Νάκας
Στον πάγκο για τους νησιώτες: Χογκ, Ζος, Καζάκης, Γιουκάρης, Γκάσιτς, Γάλας, Νιαμπούγιου
Στους 26 βαθμούς είναι η Ξάνθη, στους 29 η Καλλονή
1' Σέντρα στον αγώνα
6' Ο Σολτάνι προσπάθησε να κάνει κάτι φιλόδοξο, όμως, δεν μπόρεσε να... κρεμάσει τον γκολκίπερ της Καλλονής
Έχουν συμπληρωθεί τα πρώτα δέκα λεπτά, δίχως κάτι σημαντικό μέχρι στιγμής στα Πηγάδια.
19' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά και φάουλ σε καλή θέση για την Ξάνθη
Μετά από δύο λεπτά το εκτέλεσε ο Τριάδης, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
24' Καλή στιγμή για την Ξάνθη, με τον Μπαξεβανίδη να συγκλίνει, να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Πρώτη καλή φάση στο ματς ουσιαστικά.
27' Σουτ του Καλτσά, αλλά δεν βρίσκει στόχο
Στο 32' παραμένει το 0-0, μέτριο το θέαμα...
41 λεπτά συμπληρωμένα στα Πηγάδια, το απόλυτο τίποτα...
44' Καλό σουτ του Τριάδη μετά από ώρα, λίγο πάνω απ' το δοκάρι του Σιδεράκη η μπάλα
Ημίχρονο στα Πηγάδια. Στο 0-0 οι δύο ομάδες. Ουσιαστικά δύο φάσεις σε όλο το πρώτο μέρος για την Ξάνθη.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
Μια αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κάλβο αντί του Τριάδη
54' Κίτρινη κάρτα στον Ζακουάνι
56' Ο Κυριακίδης απέκρουσε το σουτ του Μανούσου, στην πρώτη υποψία φάσης στο δεύτερο μέρος
62' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Φουρλάνος αντί του Ποντάνι
62' Καλή στιγμή για την Ξάνθη, με τον Μαρίν να μπαίνει στην περιοχή, αλλά τον Σιδεράκη να αποκρούει
63' Σουάρες αντί Σολάρι
64' Καλή κεφαλιά του Σουάρεζ, απομακρύνει ο Σιδεράκης με δυσκολία
75' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ράνος μπαίνει αντί του Μαρίν
Ο Ζακουάνι κάνει... καρφί με το χέρι στην περιοχή της Καλλονής, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το καθαρό πέναλτι υπέρ της Ξάνθης.
79' Κίτρινη στον Βάλλα
Ο Καζάκης μπαίνει αντί του Κεϊτά
87' Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη, αλλά απ' το σουτ του Σολτάνι από πλεονεκτική θέση, φεύγει άουτ μπάλα
89' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη με τον Ράνο! Ο Κάλβο έκανε τη σέντρα και ο Ράνος λυτρώνει την ομάδα του
Ο Γούτας είναι ο χρυσός σκόρερ τελικά
Τέλος στον αγώνα
Μεγάλη νίκη για την Ξάνθη με σκορ 1-0 απέναντι στην Καλλονή, χάρη σε τέρμα του Γούτα στο 88'