Λεβερκούζεν-Παρί

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης των 2 ομάδων για τη φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ.
Kαλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα της Μπάγερ Λεβερκούζεν με την Παρί Σεν Ζερμέν
Η θερμοκρασία αυτή την ώρα, είναι 6 βαθμοί Κελσίου, ενώ η υγρασία είναι 71% στην Μπάι Αρίνα
Η Μπάγερ Λεβερκούζεν κατεβαίνει με διάταξη 4-3-3 και τους: Λένο – Χίλμπερτ, Γκουαρδάδο, Σπάχιτς, Τορπάκ – Μπέντερ, Ρόλφες, Κάστρο – Σον, Σαμ, Κίσλινγκ
Η Παρί Σεν Ζερμέν σε διάταξη 4-3-3 παρατάσσει τους: Σιρίγκου - Φαν Ντερ Βιλ, Μάξγουελ, Άλεξ, Τιάγκο Σίλβα - Τιάγκο Μόττα, Βεράτι, Ματουιντί - Λαβέτσι, Λούκας, Ιμπραϊμοβιτς
Στον πάγκο για την ομάδα του Σάμι Χίπια οι: Γέλντελ, Βολσάιντ, Χέγκελερ, Μποένις, Ράιναρτζ, Οζντουναλί, Μπραντ
Στον πάγκο για την ομάδα του Λοράν Μπλαν οι: Ντουσέζ, Μαρκίνιος, Ντινιέ, Καμπάιγ, Μενέζ, Ραμπιό, Παστόρε
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ούγγρος, Βίκτορ Κασάι και βοηθοί οι συμπατριώτες του, Ρινγκ και Τοτ
1' Έναρξη αγώνα
3' ΓΚΟΛ για την ΠΣΖ. Ο Ματουιντί αλλάζει με τον Βεράτι, αφού κλέβει την μπάλα από τον Ρόλφες και με ένα ωραίο πλασέ νικά τον Λένο για το 0-1
7' Η ΠΣΖ κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο. Ο Λούκας κερδίζει φάουλ, αλλά ο Ζλάταν εκτελεί πάνω στο τείχος
9' Πρώτη καλά φάση για την γηπεδούχο. Ο Γκουαρδάδο βγάζει σέντρα από αριστερά, κόντρα πάνω στον Κίσλινγκ, ο Σαμ ψηλά άουτ από καλή θέση
11' Πανικός στην άμυνα της Μπάγερ. Σέντρα από δεξιά, ο Λένο κάνει λάθος εκτίμηση, το σουτ του Ίμπρα κοντράρει στο σώμα του Κάστρο και ο Λούκας ξαναγυρίζει στην μικρή περιοχή για ν' απομακρύνει η άμυνα της Λεβερκούζεν
15' Κίτρινη κάρτα στον Χίλμπερτ για μαρκάρισμα πάνω στον Ζλάταν
22' Πέφτει κάπως ο ρυθμός στο ματς, με την Παρί να ελέγχει τον αγώνα με το γκολ του Ματουντί (δέχτηκε κάρτα στο 4' για μαρκάρισμα στον Σαμ). Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για λογαριασμό των Γάλλων, περνάει ανεκμετάλλευτο
28' Ωραία ενέργεια του Χίλμπερτ από δεξιά, σέντρα για τον Κίσλινγκ που δεν βάζει σωστά το πόδι του
38' Πέναλτι για την Παρί. Ο Σπάχιτς γκρεμίζει τον Λαβέτσι
39' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΣΖ: Ο Ζλάταν κάνει το 0-2
39' Μετά από ωραία συνεργασία του Μάξγουελ με τον Ίμπρα, ο πρώτος βγάζει σέντρα, ο Σπάχιτς ρίχνει κάτω τον Λαβέτσι. Ο Ζλάταν με το 6ο του γκολ σε αγώνες νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ, διευρύνει το προβάδισμα για την Παρί, σημαδεύοντας σωστά από την άσπρη βούλα.
42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΙ ΚΑΙ 0-3 Ο Ζλάταν δέχεται τη μπάλα, από τον Ματουιντί έξω από την περιοχή και με ένα αριστερό κεραυνό σημειώνει το 10ο γκολ του στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ
43' Οι Παριζιάνοι έχουν μετατρέψει σε περίπατο τον αγώνα στην Bay Arena
Λήξη πρώτου μέρους. Άνετα μπορεί να πει κανείς πως η Παρί, με αυτό το 3-0 από το πρώτο μέρος στην Γερμανία, βρίσκεται ήδη στα προημιτελικά. Τα γκολ: Ματουιντί στο 3' και Ιμπραϊμοβιτς στο 39' με πέναλτι και στο 42'.
46' Έναρξη β΄μέρους
46' Διπλή αλλαγή για την Λεβερκούζεν. Ο Μπραντ στην θέση του Σον και ο Ράιναρτζ στη θέση του Ρόλφες
47' Κίτρινη κάρτα στον Γκουαρδάδο
55' Η Λεβερκούζεν μπήκε δυνατά στην επανάληψη, προκειμένου να συμμαζέψει την κατάσταση, αλλά η ΠΣΖ κρατάει άνετα
59' Δεύτερη κίτρινη για τον Σπάχιτς (η πρώτη στη φάση του πέναλτι) και αποβολή. Κίτρινη παίρνει και ο Κάστρο
60' Ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Γερμανούς που συνεχίζουν με δέκα παίκτες
62' Τρίτη αλλαγή για τη Λεβερκούζεν, ο Βολσάιντ στη θέση του Σαμ
67' Ο Ματουιντί σκοράρει, αλλά ο Λαβέτσι που βρίσκεται κοντά στην πορεία της μπάλας (αν και δεν βρίσκει η μπάλα πάνω του) υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Ο Καμπάιγ αντικαθιστά τον Μπλεζ Ματουιντί που ήταν ίσως ο κορυφαίος του ματς μαζί με τον Ζλάταν
75' Μετά από ώρα κι αφού έχει ρίξει το τέμπο η ΠΣΖ αποφασίζει να κάνει ένα σουτ προς την εστία του Λένο, αλλά του σουτ του Λούκας δεν μπορεί ν' απειλήσει.
76' Δεύτερη αλλαγή για τον Μπλαν, ο Παστόρε αντί του Λαβέτσι
77' Σέντρα του Κίσλινγκ, ο Ράιναρτζ την κεφαλιά, ο Σιρίγκου σε ετοιμότητα
81' Οι Παριζιάνοι απλά κρατούν τη μπάλα στα πόδια και περιμένουν τη λήξη. Αυτό το 3-0 τους δίνει ουσιαστικά την πρόκριση από το πρώτο ματς
85' Ο Ζλάταν δίνει όμορφη ασίστ στον Παστόρε, αυτός προλαβαίνει τη μπάλα, αλλά το σουτ του διώχνει με τα πόδια ο Λένο
0-4 η ΠΣΖ: Στο 88' ο Καμπάιγ βάζει το κερασάκι στην τούρτα μετά από ωραία συνεργασία του Μάξγουελ και του Λούκας που έστρωσε τη μπάλα, στον πρώην άσο της Νιουκάστλ
90+2' Ο Καμπάιγ από σέντρα του Βαν Ντερ Βιλ λίγο έλειψε να κάνει το 0-5
Τέλος αγώνα, Με γκολ του Ζλάταν (2), Ματουιντί και Καμπάιγ η Παρί "κλείδωσε" ουσιαστικά την πρόκριση με το εκτός έδρας 4-0 απέναντι στη Λεβερκούζεν