Άρσεναλ-Μπάγερν

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης των δύο ομάδων για τη φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ.
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου αγώνα, ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Μπάγερν
Η Άρσεναλ κατεβαίνει με τους Σέζνι, Σανιά, Μερτερσάκερ, Κονσιελνί, Γκίμπς, Φλαμινί, Γουίλσιρ, Καθόρλα, Οζίλ, Τσάμπερλεν, Σανόγκο
Η Μπάγερν θα παραταχθεί με τους: Νόιερ, Ντάντε, Μπόατενγκ,Λαμ, Αλκάνταρα, Χάβι Μαρτίνεθ, Ρόμπεν, Γκέτσε, Αλάμπα, Κροος, Μάντζουκιτς
Στον πάγκο για την Άρσεναλ οι Φαμπιάνσκι, Μονρεάλ,Τζένκινσον, Ροζίτσκι, Γκνάμπρι, Ποντόλσκι, Ζιρού
Στον πάγκο για τους Βαυαρούς οι Στάρκερ, Φαν Μπούιτεν, Ραφίνια, Κοντέντο, Μίλερ, Σβαϊνστάιγκερ, Πιζάρο
Η ενδεκάδα των Βαυαρών είναι ίδια κατά τα 7/11 συγκριτικά με το περσινό ματς. Δεν αγωνίζονται δηλαδή, οι Ριμπερί, Σβαϊνστάιγκερ, Τόμας Μίλερ και Φαν Μπούιτεν που βρέθηκαν πέρσι στην αρχική ενδεκάδα στο 3-1 μέσα σε αυτό το γήπεδο υπέρ των Βαυαρών
Από την άλλη μεριά, μόνον 6 από τους 11 που είχαν ξεκινήσει στο περσινό ματς του Έμιρεϊτς, αγωνίζονται στην αρχική ενδεκάδα απόψε για την Άρσεναλ. Αυτοί είναι οι Σέζνι, Σανιά, Κονσιελνί, Μερτερσάκερ, Γουίλσιρ και Καθόρλα
Θυμίζουμε πως στο περσινό παιχνίδι που είχε γίνει ακριβώς στην ίδια φάση στις 20/2/2013 η Μπάγερν είχε επικρατήσει με τέρματα των Κροος, Τόμας Μίλερ και Μάντζουκιτς, ενώ ενδιάμεσα είχε μειώσει σε 1-2 ο Ποντόλσκι
Oι καιρικές συνθήκες στο γήπεδο είναι ιδανικές με 9 βαθμούς Κελσίου θερμοκρασία και την υγρασία να κυμαίνεται στο 84%
Η διάταξη της Άρσεναλ θα είναι 4-1-4-1 με τον Σέζνι κάτω από τα δοκάρια, τον Σανιά και τον Γκίμπς στα άκρα και στόπερ του Κονσιελνί, Μέρτερσάκερ. Καθαρό αμυντικό χαφ ο Φλαμινί, εσωτερικά χαφ μπροστά του ο Γουίλσιρ και ο Οζίλ και στα πλάγια ο Καθόρλα (αριστερά) και ο Τσάμπερλεν (δεξιά). Σίγουρα έκπληξη αποτελεί η συμμετοχή του νεαρού Γάλλου επιθετικού Σανόγκο
Καμία έκπληξη με τη σύνθεση της Μπάγερν, με τον Νόιερ κάτω από την εστία, τον Λαμ δεξιά και τον Αλάμπα αριστερά, τους Μπόατενγκ και Ντάντε στο κέντρο της άμυνας. Τριάδα στο κέντρο οι Χάβι Μαρτίνεθ, Τιάγκο Αλκάνταρα και Κροος. Στην επίθεση ο Ρόμπεν δεξιά, ο Γκέτσε αριστερά και ο Μάντζουκιτς στην κορυφή της επίθεσης
1' Έναρξη αγώνα από τον Ιταλό Νίκολα Ριτσόλι
3' Ο Κροος πήγε και πάλι ν' ανοίξει το σκορ, φοβερή επέμβαση του Σέζνι σε κόρνερ
Εξαιρετική η επέμβαση του πορτιέρο της Άρσεναλ, στο αριστερό σουτ του παίκτη που πέρσι είχε ανοίξει το σκορ στο ίδιο γήπεδο
7' Η Άρσεναλ στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με τον Σανόγκο να σουτάρει και τον Νόιερ δύσκολα με το αριστερό χέρι
8' Νέο σουτ του Καθόρλα επεμβαίνει ο Νόιερ
9' Πέναλτι για την Άρσεναλ, το κερδίζει ο Οζίλ από τον Μπόατενγκ που παίρνει κίτρινη
9' Αποκρούει ο Νόιερ αφού με το δεξί χέρι "ψωνίζει" τον Οζίλ που το εκτέλεσε στο κέντρο της εστίας
Μεγάλη επέμβαση, δεύτερη στο ματς από τον Νόιερ που κατάλαβε την πρόθεση του Οζίλ να πλασάρει στο κέντρο της εστίας
11' H Mπάγερν προσπαθεί να "παγώσει" το ματς καθώς δείχνει ξαφνιασμένη από την επιθετικότητα της Άρσεναλ
15' Δεύτερο κόρνερ για τη Μπάγερν, περνάει χωρίς πρόβλημα για τα "καρέ" του Σέζνι
16' Μετά από κόρνερ του Κροος, η μπάλα στρώνεται στον Αλάμπα που σουτάρει, ο Φλαμινί απομακρύνει τον κίνδυνο
20' Σουτ του Φλαμινί από καλή θέση, πολύ πάνω από την εστία
23' Ο Τσάμπερλαιν πιέζει τον Μπόατενγκ, που πάει να κάνει το λάθος, αλλά ο Νόιερ προλαβαίνει και απομακρύνει
25' Ο Τσάμπερλαιν ταλαιπωρεί την άμυνα της Μπάγερν, ο Χάβι Μαρτίνεθ διώχνει σε κόρνερ, το πρώτο για την Άρσεναλ
28΄ Από φάουλ του Κροος, ο Μάντζουκιτς, πιάνει μια άψυχη κεφαλιά που περνάει έξω
30' Ο Γκίμπς πεσμένος στο χορτάρι, διακοπή στον αγώνα
31' Αναγκαστική αλλαγή για τον Βενγκέρ, ο Μονρεάλ στη θέση του τραυματία Γκίμπς
35' Ρόμπεν και Αλάμπα αλλάζουν τη μπάλα, το σουτ του Ολλανδού από καλή θέση, πάνω στο σώμα του Μέρτερσακερ
38' Πέναλτι για τη Μπάγερν και αποβολή για τον Σέζνι. Ο Ρόμπεν μετά από εξαιρετική πάσα του Κρος, προλαβαίνει την έξοδο του Σέζνι, τσιμπάει τη μπάλα, κερδίζει το πέναλτ
39' Ο Φαμπιάνσκι παίρνει τη θέση του Καθόρλα που θυσιάζεται για να μπει αναπληρωματικός πορτιέρο
40' Ο Αλάμπα χάνει το πέναλτι, το στέλνει στο δεξί δοκάρι κι έξω
Η Άρσεναλ παίζει με δέκα, έχει χάσει πέναλτι νωρίς, αλλά και η Μπάγερν απώλεσε την μεγάλη ευκαιρία ν' ανοίξει το σκορ, με το άστοχο πέναλτι του Αλάμπα
Ο Βενγκέρ θα πρέπει να διαχειριστεί σωστά και την μοναδική αλλαγή που του έχει απομείνει, αφού ήδη έχει προχωρήσει σε δύο υποχρεωτικές. Μία λόγω τραυματισμού του Γκίμπς και μια λόγω της αποβολής του Σέζνι
45+2' Λήξη πρώτου ημιχρόνου με ένα χαμένο πέναλτι για κάθε ομάδα και μια αποβολή
46' Έναρξη δευτέρου μέρους
46' Αλλαγή για την Μπάγερν, ο Ραφίνια στη θέση του Μπόατενγκ
48' O Kροος σουτάρει στην αγκαλιά του Φαμπιάνσκι
51΄ Φάουλ για την Άρσεναλ, κακό κοντρόλ του Κονσιελνί που κλείνεται, ο Νόιερ μπλοκάρει
53' Προσωπική ενέργεια του Ρόμπεν, που συγκλίνει, αλλά το σουτ του πάει στην αγκαλιά του Φαμπιάνσκι
54' ΓΚΟΛ για τη Μπάγερν με τον Κροος, όπως και πέρσι ανοίγει το σκορ
Ο Λαμ μαζεύει πάνω του την άμυνα, την στρώνει στον Κροος που με έξοχο δεξί σουτ, στέλνει τη μπάλα στο αριστερό παράθυρο του Φαμπιάνσκι για το 0-1
55' Κίτρινη κάρτα για τον Σανόγκο
62' Ο Κροος σεντράρει για τον Ρόμπεν στο δεύτερο δοκάρι, με μια το πλασέ υπέροχη επέμβαση από τον Φαμπιάνσκι
64' Σέντρα του Ραφίνια, κεφαλιά του Γκέτσε από καλή θέση άουτ
65' Δεύτερη αλλαγή για τον Γκουαρντιόλα, ο Μίλερ αντί του Μάντζουκιτς
70' Ωραίο σουτ του Ρόμπεν, λίγο έξω από την εστία της Άρσεναλ
73' Σέντρα Λαμ, κεφαλιά Γκέτσε στο σώμα του Μερτερσάκερ και κόρνερ
74' Ροζίτσκι αντί Τσάμπερλαιν
79' Πιζάρο αντί Αλκάνταρα για να κλείσει τις αλλαγές η Μπάγερν
86' Κάρτα στον Ροζίτσκι, για μαρκάρισμα πάνω στον Κροος
88' Ο Μίλερ το 0-2 όπως πέρσι. Σέντρα του Λαμ, για τον Τόμας Μίλερ που σκοράρει για να κλειδώσει το ματς στη μεριά των Βαυαρών
90' Σουτ του Γκέτσε, η μπάλα βρίσκει και πάει λίγο έξω από την εστία
90+1' Σουτ του Κροος στο δοκάρι
Τέλος αγώνα, η Μπάγερν με γκολ του Κροος στο 54' και του Μίλερ στο 88' επικράτησε 2-0, σε ένα ματς με δύο χαμένα πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα και τον Σέζνι ν' αποβάλλεται στο 39'.