Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης για τη φάση των "32" του Europa League.
Kαλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με την Μπενφίκα, για τους "32" του Γιουρόπα Λιγκ
Όπως σας ενημερώσαμε και νωρίτερα από το www.sport-fm.gr η σύνθεση του ΠΑΟΚ αποτελείται από τους: Γλύκο, Κίτσιου, Λίνο, Κατσουράνη, Ινσαουράλδε, Κάτσε, Μαντούρο, Λάζαρ, Ολίσε, Νίνη, Αθανασιάδη
Η ενδεκάδα της Μπενφίκα σε διάταξη 4-3-3:Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Σίλβιο, Ρούμπεν Αμορίμ, Πέρεζ, Αντρέ Γκόμεζ, Ντζούρισιτς, Σουλεϊμάνι, Λίμα
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ κάθονται οι: Γκσπούρνινγκ, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Βούκιτς, Λούκας, Στοχ, Σαλπιγγίδης
Στον πάγκο για την Μπενφίκα οι: Λόπεζ, Βιτόρια, Φέισα, Σικέιρα, Σάλβιο, Ροντρίγκο, Μάρκοβιτς
Γύρω στις 19:15 έφτασε στο γήπεδο της Τούμπας, ο Μισέλ Πλατινί, συνοδευόμενος από τον ισχυρό άνδρα της ΕΠΟ, Γιώργο Σαρρή. Ο τελευταίος έγινε στόχος αποδοκιμασιών
Η Τούμπα είναι ασφυκτικά γεμάτη από τις 19:00, ενώ γύρω στις 19:10 έκανε την εμφάνιση του στο γήπεδο και ο Ιβάν Σαββίδης
Όλα έτοιμα για να σφυρίξει την έναρξη ο Γερμανός, Βόλφκανγκ Σταρκ
1' Έναρξη αγώνα
4' O Kάτσε βλέπει την πρώτη κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Σουλεϊμάνι
6' Φάουλ στα πλάγια δεξιά κερδίζει ο Κίτσιου από τον Σίλβιο
7' Ο Λίνο εκτελεί πολύ άσχημα το φάουλ
8' Ο Σεκού Ολίσε χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, όταν έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο προχώρησε μόνος του, αλλά του σουτ ήταν κακό κι έφυγε άουτ
12' ο Μάξι Περέιρα κερδίζει το πρώτο κόρνερ στον αγώνα
17' O ΠΑΟΚ προσπαθεί να μείνει συμπαγής πίσω, και να βγει μπροστά όποτε βρίσκει χώρο
18' Άλλο ένα στημένο για τον ΠΑΟΚ, ο Λουιζάο απομακρύνει πάνω στο χέρι συμπαίκτη του, ο Σταρκ δείχνει να συνεχιστεί το ματς
23΄Φάουλ για τη Μπενφίκα με τον Πέρεζ, περνάει η μπάλα από την άλλη μεριά για τον Σίλβιο που κάνει μια ακόμα άστοχη σέντρα
27' Δεύτερη κάρτα για παίκτη του ΠΑΟΚ, τη βλέπει ο Λάζαρ
30΄ Πρώτη σπουδαία φάση για τη Μπενφίκα, με τον Πέρεζ, να πασάρει στον καλυπτόμενο Σίλβιο, αυτός αποφεύγει έναν αντίπαλο, αλλά το σουτ του φεύγει πάνω από την εστία του Γλύκου
38' 3ο κόρνερ για τη Μπενφίκα διώχνει με γροθιές ο Γλύκος
45' Ο Λίνο κερδίζει φάουλ από τον Αντρέ Γκόμες και τον "φορτώνει" με κίτρινη κάρτα
45+1' Λήξη ημιχρόνου
46' Έναρξη β' μέρους
48' Ο ΠΑΟΚ μπαίνει δυνατά και κερδίζει κόρνερ. Η μπάλα απομακρύνεται προσωρινά, μετά από πολλές κόντρες η μπάλα φτάνει στον Λάζαρ που χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον "Δικέφαλο"
Έχει σηκώσει παίκτες για ζέσταμα ο Στέφενς
54' Κίτρινη στον Μαντούρο
59' Ο Λίμα ανοίγει το σκορ για την Μπενφίκα με δεξί σουτ λίγο μέσα από το σημείο του πέναλτι. Ξεκάθαρα αντικανονικό το τέρμα των "Αετών" μιας και ο σκόρερ μετά το στοπάρισμα του Τζούρισιτς με το στήθος που του έστρωσε τη μπάλα, είναι πιο μπροστά από την άμυνα του ΠΑΟΚ
63' Λούκας αντί Νίνη για τον ΠΑΟΚ και Φέισα αντί Πέρεζ για την Μπενφίκα
66' Ο Λούκας κάνει ωραία πάσα στον Ολίσε που συγκλίνει προς τα μέσα, σουτάρει αλλά η μπάλα φεύγει έξω
66' Ο Μάρκοβιτς περνάει στη θέση του Αντρέ Γκόμες
75' Σάλβιο αντί Σουλεϊμάνι, κλείνει τις αλλαγές η Μπενφίκα
76' Ο Στοχ στη θέση του Ολίσε, η δεύτερη αλλαγή του ΠΑΟΚ
79' Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να δημιουργήσει προοπτικές για ισοφάριση αλλά δεν μπορεί να κάνει τελική
82΄Ο Σαλπιγγίδης αντί του Λάζαρ τελευταία αλλαγή του Στέφενς
82' Φανταστική επέμβαση του Γλύκου σε σουτ του Μάρκοβιτς λίγο μέσα από την περιοχή
85' Κίτρινη κάρτα στον Στοχ
86' Σέντρα Στοχ, κεφαλιά Ινσαουράλδε δύσκολα ο Αρτούρ
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
90+3' Λήξη αγώνα.
Ο ΠΑΟΚ από ένα αντικανονικό γκολ ηττήθηκε 1-0 από την Μπενφίκα. Ωστόσο επιθετικά ήταν ακίνδυνος, με μόλις δύο καλές προσπάθειες προς το αντίπαλο τέρμα, δεν μπορούσε να διεκδικήσει και πολλά παραπάνω.