Παναθηναϊκός-Εργοτέλης

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης του Απόλλωνα με τον Πανιώνιο για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ.
Καλό μεσημέρι, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού απέναντι στον Εργοτέλη στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Σε ανοδική πορεία θέλει να παραμείνει η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, που επιστρέφει στην έδρα της έπειτα από την εκτός έδρας νίκη στην Κομοτηνή απέναντι στον Πανθρακικό.
Από την άλλη πλευρά, οι Κρητικοί θέλουν να αφήσουν πίσω τους την ήττα στο ντέρμπι απέναντι στον ΟΦΗ και να "καθαρίσουν" την υπόθεση παραμονής.
Λίγος κόσμος μέχρι στιγμής στο γήπεδο.
Αποθέωση στον Μαρίνο Ουζουνίδη από τους φίλους του Παναθηναϊκού, καθώς ο τεχνικός του Εργοτέλη υπήρξε ποδοσφαιριστής των "πράσινων" για μια πενταετία (1992-97).
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Μπεργκ, Ζέκα, Ατζαγκούν, Καρέλης, Νάνο, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Πράνιτς. Στον πάγκο: Κοτσόλης, Κλωναρίδης, Μαρινάκης, Δώνης, Αμπέντ, Ντίνας και Πέτριτς.
Εργοτέλης (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στοΐκοβιτς, Πίτσος, Αντελεγιέ, Τζανακάκης, Αμπντισαλάμ, Καρντόσο, Μεχία, Μπαντιμπαγκά, Κούμπικ, Χαντί, Μονακέλο. Στον πάγκο: Αθανασίου, Ρέντζας, Μπουχαλάκης, Κούτρης, Παντελάκης, Γιοβάνοβιτς, Αζίζ.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δελφάκης, με επόπτες τους Αναστόπουλο και Πετρόπουλο.
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
9' Πρώτο σουτ στο ματς. Το κάνει ο Πράνιτς έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνάει άουτ.
10' Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής το ματς, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είναι αρκετά δραστήριος.
10' Νέο σουτ του Κροάτη έξω από την περιοχή, η μπάλα και πάλι άουτ.
15' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ζέκα έστρωσε τη μπάλα με κεφαλιά στον Μπεργκ κι αυτός με σουτ στην κίνηση την στέλνει πάνω απ' την εστία του Εργοτέλη.
17' Καλή φάση για τον Εργοτέλη. Ανάποδο ψαλίδι του Μονακέλο διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Καπίνο.
20' ΓΚΟΛ, 1-0, ο Παναθηναϊκός με εκπληκτικό τέρμα του Πράνιτς.
Εξαιρετική ενέργεια του Κροάτη που με δυνατό σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στην εστία του Στοΐκοβιτς.
25' Καλή φάση για τον Παναθηναϊκό. Ατομική ενέργεια και σουτ του Μπεργκ μέσα από την περιοχή, διώχνει δύσκολα ο Στοΐκοβιτς.
37' Έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και πιέζει τα τελευταία λεπτά ο Εργοτέλης.
38' Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για μαρκάρισμα στον Κούμπικ.
45' Κίτρινη κάρτα στον Ιμπραΐμ για μαρκάρισμα στον Ζέκα.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 του Εργοτέλη χάρη στο τέρμα του Πράνιτς από το 20'.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
48' ΓΚΟΛ, 1-1, ο Εργοτέλης ισοφαρίζει με τον Μπαντιμπανγκά.
Αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Λαγός δεν μπορεί να διώξει και ο Μπαντιμπανγκά σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.
56' Κίτρινη κάρτα στον Πράνιτς για διαμαρτυρία.
56' Μακρινό σουτ του Καρντόσο η μπάλα φεύγει άουτ.
58' Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Λαγού πέρασε ο Αμπέντ.
65' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Ζέκα η μπάλα φτάνει στον Νάνο και αυτός με αριστερό σουτ τη στέλνει άουτ.
66' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Καρέλη πέρασε ο Μπεργκ.
69' Κίτρινη κάρτα στον Πίτσο.
71' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ωραία ενέργεια του Πέτριτς η μπάλα δίπλα απ΄το δοκάρι του Εργοτέλη.
72' Νέα φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμπέντ κάνει σέντρα απ' τα αριστερά αλλά ο Στοΐκοβιτς είπε "όχι" στην κεφαλιά του Πέτριτς.
77' Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Στη θέση του Κούμπικ πέρασε ο Μπουχαλάκης.
79' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα.
80' Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Ρισβάνη πέρασε ο Κλωναρίδης.
87' Κίτρινη κάρτα στον Σίλντενφελντ.
89' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Μπαντιμπανγκά πέρασε ο Ρέντζας.
90+2' Κίτρινη στον Καρντόσο.
90+3' Τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη στη θέση του Μονακέλο ο Γιοβάνοβιτς.
Τέλος της αναμέτρησης.
Εντός έδρας "γκέλα" για τον Παναθηναϊκό, που ήρθε ισόπαλος 1-1 στη Λεωφόρο απέναντι στον Εργοτέλη.
Το τέρμα του Πράνιτς στο (20') δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Αναστασίου, που είδε τον Μπαντιμπανγκά να ισοφαρίζει και να χαρίζει τον βαθμό στους Κρητικούς στο (48').
Ευχαριστούμε, που μείνατε μαζί μας καλό σας απόγευμα.