Αγ. Νικόλαος-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 19η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ' Εθνικής.
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ στην έδρα του Άγιου Νικόλαου για την 19η αγωνιστική της Γ' Εθνικής.
Η «Ένωση» θέλει να επιστρέψει στις νίκες, ύστερα από την ήττα (1-0) από την Θύελλα Ραφήνας στο Μενίδι.
Ο καιρός στο Λασίθι δεν είναι ιδιαίτερα καλός, αν και οι προβλέψεις της ΕΜΥ κάνουν λόγο για θερμοκρασίες που φτάνουν έως τους 17 βαθμούς.
Ωστόσο, είναι πιθανό κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης να υπάρξει βροχόπτωση και αυτό μπορεί να επηρεάσει τις προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων».
Περίπου 50 φίλοι της ΑΕΚ είναι στο μικρό (χωράει 750 θεατές) γήπεδο του Αγίου Νικολάου, ενώ αρκετοί είναι απέξω και περιμένουν να μπουν.
Οι δύο ομάδες βρίσκονται αυτή τη στιγμή στον αγωνιστικό χώρο και προθερμαίνονται εν όψει της έναρξης της αναμέτρησης.
Πάμε τώρα στις συνθέσεις της «Ένωσης» και των Κρητικών!
Την ενδεκάδα της ΑΕΚ αποτελούν: Βούρας, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γεωργέας, Πόποβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας και Μπρέσεβιτς.
Στον πάγκο είναι οι: Ντακόλ, Τζανετόπουλος, Τσουμάγκας, Καραγκιολίδης, Κάτσικας, Τσούπρος και Γροντής.
Ο Τραϊανός Δέλλας άφησε εκτός αποστολής έμειναν οι Τσιρίλο και Παληαρούτας.
Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι θα αγωνιστούν ως εξής: Μπρόκος, Κωστάκης, Τσανάι, Ιασωνίδης, Δέλλιος, Χριστάκης, Πηγιάκης, Μυρίλλας, Δήμας, Κοκολάκης και Καρνιάτης.
Μόλις πριν από λίγο τελείωσαν το ζέσταμά τους οι δύο ομάδες και μπήκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές.
Σε λίγη ώρα θα ξεκινήσει ο αγώνας!
Ξεκίνησε ο αγώνας!
Η ΑΕΚ με την κατοχή της μπάλας, προσπαθεί να κάνει το δικό της παιχνίδι και να ελέγξει από την αρχή του ματς.
3': Πέναλτι για την ΑΕΚ!
4': Το έχασε ο Μπρέσεβιτς!
Πολύ άσχημη η εκτέλεση από τον Κροάτη φορ, ο οποίος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
Οι Κρητικοί παίζουν πολύ δυνατά και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κάνουν συνέχεια φάουλ.
Σιγουριά στις πάσες ζητάει από τους παίκτες του ο Δέλλας και από τον Ρόβα να μην ξεχνιέται.
Συνεχείς οι εναλλαγές μπάλας από τους παίκτες του «Δικεφάλου», με τους Πεταυράκη και Σταθάκη να ανεβαίνουν ψηλά στη μεσαία γραμμή.
14': Αντεπίθεση από την ΑΕΚ, ο Πόποβιτς από τα αριστερά κινήθηκε γρήγορα, αλλά η σέντρα του δεν ήταν το ίδιο καλή με την κίνηση των φιλοξενούμενων.
18' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μ' ένα όμορφο σόλο, ο Ανάκογλου απέφυγε δυο αντιπάλους από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ στην απέναντι γωνία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
23': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Πόποβιτς βγήκε σε καλή θέση -μέσα στην περιοχή και αριστερά- αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και αποκρούστηκε από τον Μπρόκο.
27' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Πλατέλλας για ένα δυνατό τάκλιν στον Καρνιάτη.
32' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ!
Σε μια εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Καρνιάτης πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ και με δυνατή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βούρα.
34' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ
Ο Μυρίλλας έκανε ένα δυνατό τάκλιν πάνω στον Ανάκογλου και εισπράττοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη ήταν στη φάση του πέναλτι), πήρε το δρόμο για τ' αποδυτήρια.
38' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Σταθάκης για ένα μαρκάρισμα λίγο έξω απ' την περιοχή.
40' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Τσουκαλά περνάει ο Ντακόλ.
40': Καλή φάση για τον Άγιο Νικόλαο!
Μετά την εκτέλεση του φάουλ με "γέμισμα" και έπειτα από κόντρες στην περιοχή, ο Ιασωνίδης έπιασε δυνατό σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
43': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Πόποβιτς έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ λίγο έξω απ' την περιοχή, αλλά ο Μπρόκος αντέδρασε σωστά και απέκρουσε εντυπωσιακά!
45'+1' - Κίτρινη κάρτα για τον Άγιο Νικόλαο
Την αντικρίζει ο Καρνιάτης, που έκανε ένα δυνατό τάκλιν στον Πλατέλλα.
45'+2': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Έναρξη του β' μέρους.
46' - Αλλαγή για τον Άγιο Νικόλαο
Ο Γκέκας στη θέση του Δήμα.
51': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Ανάκογλου μπήκε ωραία από αριστερά κι έπιασε δυνατό σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Μπρόκος απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.
54': Καλή στιγμή για την ΑΕΚ
Ο Ντακόλ εκτέλεσε ένα φάουλ -έξω απ' την περιοχή και αριστερά- αλλά ο Μπρόκος έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.
60' - Κίτρινη κάρτα για τον Άγιο Νικόλαο
Τη βλέπει ο Κωστάκης που τράβηξε απ' τη φανέλα τον Ντακόλ.
61' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από ωραία ενέργεια και γύρισμα, ο Ντακόλ έπιασε δυνατό σουτ μέσα απ' την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
63': Ευκαιρία για την ΑΕΚ
Έπειτα από σύγχυση στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Πόποβιτς, αλλά το σουτ που έκανε ήταν απογοητευτικό κι έφυγε ψηλά άουτ.
66': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Πλατέλλας βρήκε χώρο έξω απ' την περιοχή και δοκίμασε ένα σουτ, αλλά ο Μπρόκος έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.
67' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Ντακόλ έπιασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και αφού πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά, κατέληξε στα δίχτυα!
68' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Ντακόλ έφυγε αυτή τη φορά απ' τα αριστερά, έφτασε απέναντι στον Μπρόκο και με ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
70' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από σύγχυση στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Ανάκογλου κι εκείνος -με φοβερό ανάποδο ψαλιδάκι- σημείωσε το καλύτερο γκολ του αγώνα!
73' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Ντακόλ έφυγε στην αντεπίθεση, βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπρόκο και τον πλάσαρε και πάλι ιδανικά!
78' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Τσουμάγκας αντί Πεταυράκη.
78' Πλασέ του Ρόβα με το αριστερό, η μπάλα περνά 3-4 μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπρόκου.
84' Φάση διαρκειας για την ΑΕΚ με τον Ανάκογλου να περνά ακόμη και τον τερματοφύλακα, αλλά να βγαίνει πλάγια, να δίνει στον Πλατέλλα κι αυτός στον Μπρέσεβιτς που όμως κοντράρεται και χάνει την ευκαιρία να σκοράρει.
86' Kίτρινη κάρτα στον Σταθάκη.
88' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ
Ο Ντακόλ μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και με σουτ στην κλειστή γωνία του Μπρόκου γράφει το 6-1 για την ΑΕΚ φτάνονταςε τα τέσσερα γκολ.
Διανύουμε ήδη τις καθυστερήσεις.
92' Εκτέλεση φάουλ του Ρόβα, η μπάλα λίγο άουτ.
Ληξη του αγώνα. Η ΑΕΚ επικρατεί 6-1 του Αγίου Νικολάου με τέσσερα γκολ του Ντακόλ και δύο του Ανάκογλου
Ο Τραϊανός Δέλλας δήλωσε: «Από το πρώτο λεπτό είχαμε την υπεροχή. Δεν ευτυχήσαμε να προηγηθούμε από το πέναλτι. Προηγηθήκαμε, χάσαμε ευκαιρίες, ισοφαριστήκαμε κι αυτό μας άγχωσε, αλλά στο δεύτερο μέρος παίξαμε καλά, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και πετύχαμε μερικά πολύ όμορφα γκολ».
Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας τον αγώνα. Μείνετε στο www.sport-fm.gr για αναλυτικό ρεπορτάζ από την αναμέτρηση. Καλό μεσημέρι.