Με φόρα από το 2013 μπήκε και στη νέα χρονιά ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν «σεφτέ» στο 2014 με… τέσσερα κόντρα στην Καλλονή.
Καλησπέρα σας. Πρεμιέρα στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2014 ο Ολυμπιακός, ο οποίος υποδέχεται στο "Γ. Καραϊσκάκης" την Καλλονή, για την 18η αγωνιστική τς Σούπερ Λίγκας.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης.
Με μοναδική έκπληξη την χρησιμοποίηση του Μπονγκ, αντί του Χολέμπας, ξεκινάει ο Ολυμπιακός.
Ας δούμε τις ενδεκάδες:
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μπονγκ, Μανωλάς, Παπαδόπουλος, Σάμαρης, Μανιάτης, Κάμπελ, Φουστέρ, Τσόρι, Σαβιόλα.
Διάταξη 4-4-1-1 από τον Μίτσελ. Ο Ρομπέρτο θα είναι στο τέρμα. Ο Σαλίνο δεξιά στην άμυνα, ο Μπονγκ αριστερά και οι Μανωλάς και Παπαδόπουλος στο κέντρο της.
Οι Σάμαρης και Μανιάτης θα είναι τα δύο κεντρικά χαφ. Ο Κάμπελ θα κινείται δεξιά, ο Φουστέρ αριστερά, ενώ ο Τσόρι Ντομίνγκεζ θα είναι πίσω απο τον Σαβιόλα.
Στον πάγκο: Μέγιερι, Μασάντο, Παπάζογλου, Εντινγκά, Χολέμπας, Σέποβιτς, Βάις.
Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Γκοϊανίρα, Γιουκάρης, Μανούσος, Λεοζίνιο, Ντος Σάντος, Καζάκης.
Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Γιάννη Μαντζουράκη. Ο Σιδεράκης θα είναι στο τέρμα. Ο Χωριανόπουλος δεξιά, ο Ποντάνι αριστερά και οι Λεάντρο και Αναστασιάδης στο κέντρο της άμυνας.
Οι Μαρσέλο Γκοϊανίρα και Γιουκάρης θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ οι Μανούσος, Λεοζίνιο και Ντος Σάντος θα είναι πίσω από τον Καζάκη.
Στον πάγκο: Χογκ, Φουρλάνος, Ντάμπος, Κεϊτά, Φαρία, Γκι Κάσα, Βαλιός.
Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών) Βοηθοί: Θανασακούδης (Μακεδονίας), Μερκενίδης (Μακεδονίας) Γήπεδο: «Γ. Καραϊσκάκης»
Απομένουν περίπου δέκα λεπτά μέχρι τη σέντρα της αναμέτρησης στο "Γ. Καραϊσκάκης", στο πρώτο παιχνίδι των "ερυθρόλευκων" για το 2014.
Όλα έτοιμα για την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
Με της ερυθρόλευκες εμφανίσεις ο Ολυμπιακός, με της μπλε η Καλλονή.
1' Έναρξη της αναμέτρησης με την Καλλονή στη σέντρα.
3' Κάμπελ και Σαβιόλα προσπάθησαν να συνεργαστούν, αλλά δεν ήταν καλό το κοντρόλ του Αργεντινού επιθετικού.
3' Κόρνερ του Τσόρι, σουτ, από το ύψος της περιοχής από τον Φουστέρ, αλλά η μπάλα πολύ ψηλά και άουτ.
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι, για μαρκάρισμα του Μανωλά στον Καζάκη. Στο έδαφος ο επιθετικός της Καλλονής.
13' Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Σαβιόλα.
Υπέροχη ενέργεια του Κάμπελ, περνάει την μπάλα στον Τσόρι, εκείνος γυρίζει παράλληλα στον ελεύθερο Σαβιόλα, κοντρόλ και εκτέλεση από τον Αργεντινό. 1-0 ο Ολυμπιακός πολύ νωρίς.
Μεγάλο το κενό στην άμυνα της Καλλονής, το εκμεταλλεύεται ο Ολυμπιακός και πολύ πολύ εύκολα "ξεκλειδώνει" την άμυνα των φιλοξενούμενων.
16' Ωραία συνεργασία Σαβιόλα και Κάμπελ, πλασέ του τελευταίου, η μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Σιδεράκη.
Σε λίγο πρώτη αλλαγή, αναγκαστική, για την Καλλονή. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Καζάκης.
20' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Γκι Κάσα στη θέση του Καζάκη.
22' Ο Κάμπελ μπαίνει από δεξιά, ανοίγει στον Φουστέρ, εκείνος σουτάρει, από την γωνία της περιοχής και αριστερά, αλλά ο Σιδεράκης, αντιδρά εξαιρετικά.
24' Κάθετη πάσα του Σαβιόλα, εξαιρετική, ο Τσόρι πλασάρει, αλλά και πάλι ο Σιδεράκης με τα πόδια απομακρύνει.
29' Εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκεζ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σιδεράκη.
35' Ο Κάμπελ μπαίνει από δεξιά, αλλά πιάνει... αέρα και δεν μπορεί να σουτάρει, όπως θα ήθελε.
40' Κίτρινη κάρτα στον Γκοϊανίρα, για φάουλ στον Φουστέρ.
Φάουλ σε καλό σημείο για την Καλλονή, το οποίο κάνει ο Μανιάτης.
Ο Ποντάνι εκτέλεσε, ψηλά άουτ.
Τέλος πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός είναι μπροστά στο σκορ, χάρη στο τέρμα του Σαβιόλα, από το 13', με 1-0.
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Καμία αλλαγή από τους δύο προπονητές.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
50' Υπέροχο σουτ του Ντομίνγκεζ από την γωνία της περιοχής και αριστερά, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα, πάνω από το δοκάρι του Σιδεράκη.
Ετοιμάζεται ο Βλάντιμιρ Βάις. Αυτή θα είναι η πρώτη αλλαγή του Ολυμπιακού.
54' Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Τσόρι Ντομίνγκεζ.
Υπέροχη πάσα του Κάμπελ στον Σαλίνο, παράλληλο γύρισμα από αυτόν, εύκολο έργο από τον Τσόρι και 2-0 για τον Ολυμπιακό.
55' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βάις στη θέση του Φουστέρ.
Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός της αναμέτρησης, ειδικότερα μετά το 2-0 του Ολυμπιακού.
65' Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Μανωλά.
Γίνεται συνήθεια πλέον. Ο Μανωλάς σκοράρει και πάλι. Κόρνερ από τον Βάις, η μπάλα στην καρδιά της άμυνας της Καλλονής, θα κάνει το κοντρόλ, θα πλασάρει και θα κάνει το 3-0.
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σάμαρης δίνει τη θέση του στον Εντινγκά.
69' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Μανούσος έξω, ο Βαλιός μέσα.
72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μανιάτης έξω, ο Μασάντο μέσα.
75' Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Μασάντο.
Ο Βάις κάθετη πάσα στον Μασάντο, εκείνος σουτάρει και κάνει το 4-0.
78' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Ντάμπος στη θέση του Γιουκαρή.
Έχουμε μπει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.
Σε λίγο συμπληρώνονται τα 90 λεπτά της αναμέτρησης.
Τέλος στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός επικρατεί 4-0 της Καλλονής και κάνει "σεφτέ" με τεσσάρα στο νέο έτος.