ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε σε Real Time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Κάκος του συνδέσμου Κέρκυρας, με βοηθούς τους Ποντίκη (Πρέβεζας) και Καραϊσαρίδη (Πιερίας).
Τέταρτος είναι ο Καλογερόπουλος του συνδέσμου Αθηνών.
Με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ματς θα παραταχθούν οι αποψινοί αντίπαλοι.
Ο Γιώργος Γεωργιάδης επέλεξε να αφήσει εκτός ενδεκάδας τους Στοχ και Κατσουράνη, ενώ ο Μίτσελ αποφάσισε να φρεσκάρει τους Πειραιώτες.
Οι γηπεδούχοι ξεκινούν με τους Γλύκο, Σκόνδρα, Βίτορ, Ινσαουράλδε, Τζαβέλλα, Νάτχο, Λάζαρ, Κάτσε, Λούκας, Σαλπιγγίδη, Αθανασιάδη.
Από την άλλη μεριά οι "ερυθρόλευκοι" θα παραταχθούν με τους Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλά, Παπαδόπουλο, Μπονγκ, Σάμαρη, Εντινγκά, Μασάντο, Φουστέρ, Ιμπαγάσα, Βαλντέζ.
Αναπληρωματικοί για τους Θεσσαλονικείς είναι οι Γκσπούρνινγκ, Κίτσιου, Χουσέν, Στοχ, Βούκιτς, Κατσουράνης, Γεωργιάδης.
Στον πάγκο του Ολυμπιακού κάθονται οι Μέγερι, Πέρεζ, Πελέ, Κάμπελ, Σέποβιτς, Παπάζογλου, Τόρες.
Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ βραβεύουν τον Λεοντιάδη για την προσφορά του στο σύλλογο.
Ο πρώην ποδοσφαιριστής της ομάδας της Θεσσαλονίκης παραλαμβάνει το βραβείο από τα χέρια του Σαράφη, ενός ανθρώπου που έχει συνδέσει το όνομά του με το "δικέφαλο του Βορρά".
Ο ΠΑΟΚ είναι αήττητος φέτος στην έδρα του σε αγώνες Σούπερ Λίγκας και η διατήρησή του αποτελεί κίνητρο, ενώ ο Ολυμπιακός γνωρίζει πως με μία νίκη απόψε κατακτά και μαθηματικά τον τίτλο.
Η προϊστορία λέει πως οι γηπεδούχοι μετρούν 28 νίκες στο "σπίτι" τους απέναντι στον Ολυμπιακό, έναντι 13 των "ερυθρολεύκων", ενώ σε 14 ματς δεν υπήρξε νικητής.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα!
1' Ξεκινά ο αγώνας.
Τίποτα σπουδαίο στα πρώτα λεπτά του ματς.
Οι παίκτες των δύο ομάδων προσπαθούν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Πιέζει ψηλά ο Ολυμπιακός.
Αντίστοιχη εικόνα και όταν επιτίθεται ο Ολυμπιακός με τους γηπεδούχους να πιέζουν αμέσως με τον Αθανασιάδη.
11' Πολύ ωραίο σουτ του Κάτσε από μεγάλη απόσταση, δεν ανησυχεί ο Ρομπέρτο.
Κουτσαίνει ο Ιμπαγάσα, έχει σηκωθεί ο Πέρεζ και κάνει ζέσταμα.
13' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Αργεντινός. Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πέρεζ αντί του Ιμπαγάσα.
18' Ο Ολυμπιακός σημειώνει γκολ, το οποίο όμως σωστά δεν θα μετρήσει αφού ο Βαλντέζ ήταν σε θέση οφ σάιντ όταν δέχεται την μπάλα.
Πρόβλημα φαίνεται να αντιμετωπίζει -όπως ο Ιμπαγάσα νωρίτερα- ο Λάζαρ. Σηκώθηκε ο Κατσουράνης.
21' Καλή φάση για τους γηπεδούχους. Ο Λούκας κάνει ωραία σέντρα από τα αριστερά και ο Νάτχο πιάνει το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
23' Από μια κίτρινη κάρτα σε Αθανασιάδη-Μανωλά λόγω μιας αψιμαχίας που είχαν μετά από φάουλ του πρώτου στον δεύτερο.
24' Αναγκαστική αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ. Ο Κατσουράνης στη θέση του Λάζαρ.
25' Σέντρα του Σαλίνο, ο Πέρεζ πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ.
27' Κίτρινη κάρτα στον Μασάντο, ο οποίος εκνευρισμένος έσπρωξε τον Τζαβέλλα.
28' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
Ο Αθανασιάδης κάνει εξαιρετική ατομική ενέργεια, ξεφεύγει από τους κεντρικούς αμυντικούς του Ολυμπιακού και πιάνει το σουτ, για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Ρομπέρτο. Το... ριμπάουντ θα πάρει ο Λούκας που από πλάγια θέση στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της δοκού και στη συνέχεια άουτ.
33' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!
Άπιαστο σουτ από τον Σάμαρη έξω από την περιοχή, η μπάλα στο "Γ" της εστίας του Γλύκου και οι "ερυθρόλευκοι" ανοίγουν το σκορ.
36' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!
Γκάφα από τον Μανωλά που δεν μπορεί να διώξει σε μια φαινομενικά εύκολη φάση και δίνει την ευκαιρία στον Αθανασιάδη να βγει απέναντι στον Ρομπέρτο και πλασάρει σωστά διαμορφώνοντας το 1-1.
43' Καταπληκτικό σουτ από 30 μέτρα από τον Τζαβέλλα, η μπάλα κοντράρει και λίγο, όμως ο Ρομπέρτο αποκρούει εντυπωσιακά.
44' Γύρισμα του Τζαβέλλα, πρώτα ο Μπονγκ και στη συνέχεια ο Ρομπέρτο καταφέρνουν να διώξουν.
45' Λήξη του πρώτου μέρους. Ισόπαλες 1-1 οι δύο ομάδες.
46' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο. Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες.
48' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Κάτσε.
51' Από το πουθενά, ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γλύκος προσπάθησε να διώξει με τα πόδια, αλλά ο Μπονγκ έτρεξε προς το μέρος του, κόντραρε την μπάλα, η οποία έφυγε άουτ.
56' Κίτρινη κάρτα στον Σαλίνο.
57' Φάση την οποία χάνει τελείως ο Κάκος και ο βοηθός. Ο Ινσαουράλδε χτυπά εν ψυχρώ με μπουνιά τον Εντινγκά, όμως αντί για κόκκινη, βλέπει την κίτρινη κάρτα.
65' Καλή προσπάθεια του Νάτχο, η μπάλα ψηλά άουτ.
72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κάμπελ αντί του Βαλντέζ.
79' Ωραία κάθετη του Σάμαρη στον Φουστέρ, ο οποίος κάνει αδύναμο σουτ και στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Γλύκου.
81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πελέ αντί του Φουστέρ.
81' Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ. Ο Χούσεν στη θέση του Αθανασιάδη.
83' Aλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κίτσιου στη θέση του Βίτορ.
84' ΓΚΟΛ, 2-1, ο Τζαβέλλας κάνει το 2-1 για τον ΠΑΟΚ!
Σουτ με το δεξί του Τζαβέλλα από το ύψος την περιοχή, η μπάλα καταλήγει στη γωνία του Ρομπέρτο.
88' Πιέζει ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά.
90' Κίτρινη κάρτα σε Λούκας και Πέρες έπειτα από αψιμαχία.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.
Τέλος της αναμέτρησης!
Ο ΠΑΟΚ είναι ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι, καθώς επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στην Τούμπα.
Αθανασιάδης και Τζαβέλλας οι σκόρερ του "δικέφαλου του Βορρά".
Ο Σάμαρης είχε ανοίξει το σκορ για τους Πειραιώτες.