ΟΦΗ-Απόλλων 2-0

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ
Καλησπέρα σε όλους.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του ΟΦΗ με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Γεντί Κουλέ.
Έναν αγώνα που απ' την μία οι Κρητικοί θέλουν να... κλειδώσουν την παραμονή και να παραμείνουν στο κυνήγι της έκτης θέσης, που ενδεχομένως να δώσει την ευκαιρία για ευρωπαϊκή έξοδο (αν δεν πάρει άδεια κάποια ομάδα απ' τις πέντε πρώτες) κι απ' την άλλη η ελαφρά ταξιαρχία θέλει να κάνει ακόμα ένα βήμα παραμονής,
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
ΟΦΗ: Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Μπανούσης, Παπάζογλου, Ντουντού, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης, Μακρής, Μιλιάζες, Στάθης
Απόλλων Σμύρνης: Τζόρβας, Σόντερμπεργκ, Δεληζήσης, Παντελιάδης, Πετρόπουλος, Μίνγκας, Αργυρόπουλος, Τσοκάνης, Λουσέρο, Αμπρόουζ
Στον πάγκο για τους Κρητικούς: Αγριμάκης, Κουτσιανικούλης, Νούνιες, Ροβίθης, Κάλαϊτζιτς, Μπαρέιρο, Μπούρμπος
Στον πάγκο για την «ελαφρά ταξιαρχία»: Γκόμεζ, Χατζηζήσης, Τσιλιγκίρης, Φαρινόλα, Γκουέλα, Ντάλμπεργκ, Παπαζαχαρίας
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Ξεκίνησε ο αγώνας
5' Πρώτη κεφαλιά στον αγώνα απ' τον Μπανούση, δεν δημιουργεί πρόβλημα στον Τζόρβα
7' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ
Ο Τζόρβας βγήκε και δεν βγήκε, ο Ζε Εντουάρντο... ξεχάστηκε από κοντά, έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, πιο ορεξάτος ο ΟΦΗ.
Καλή ανάπτυξη απ' τους παίκτες του ΟΦΗ, ο Τζόρβας βγήκε προτού ο Περογαμβράκης γίνει απειλητικός
15' Μακρινό σουτ του Παπάζογλου, φεύγει άουτ η μπάλα
25' Γρήγορη επίθεση απ'ο τους παίκτες του ΟΦΗ, ο Περογαμβράκης έδωσε δεξιά του στον Ζε Εντουάρντο με τον τελευταίο να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά να κοντράρει η μπάλα
28' Βολίδα από μακριά του Μιλιάζες, με τον Τζόρβα να πέφτει στη γωνία του και δίχως να έχει καλή ορατότητα και να το βγάζει!
29' Κίτρινη κάρτα στον Άμπροουζ
31' Ο Δεληζήσης σκοράρει για τον Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ
39' Ο Μπανούσης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, έκανε την κίνηση στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να απειλήσει.
Ημίχρονο στην Κρήτη. Στο 0-0 οι δύο ομάδες, με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος.
Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης αντί του Μπανούση με τον Σα Πίντο να δίνει επιθετική ώθηση στην ομάδα του
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
46' Ο Παντελιάδης σκοράρει με κεφαλιά, αλλά είναι έστω και λίγο σε θέση οφ σάιντ
50' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ
Μετά από μακρινή μπαλιά, ο Παπάζογλου μπήκε στην περιοχή και παλικαρίσια, παρά το πρέσινγκ του αμυντικού του Απόλλωνα, εκτέλεσε από πλάγια τον Τζόρβα, με τον Έλληνα γκολκίπερ να φέρει ευθύνη, καθώς το "έφαγε" στην κλειστή του.
59' Καλή κίνηση απ' τον Κουτσιανικούλη, θα κάνει και το σουτ, αλλά η μπάλα στην αγκαλιά του Τζόρβα
62' Δυνατό σουτ του Μίνγκα, σε ετοιμότητα ο Φερνάντες μπλοκάρει
Κίτρινη κάρτα στον Μακρή του ΟΦΗ
65' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Λουσέρο, μέσα ο Γκουέλα
69' Κίτρινη κάρτα του Περογαμβράκη για μαρκάρισμα στον Κόρμπο
Ο Απόλλων Σμύρνης δείχνει πως δεν μπορεί να αντιδράσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.
76' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Τσιλιγκίρης, έξω ο Αργυρόπουλος
78' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Μπούρμπος, έξω ο Περογαμβράκης
85' Βγαίνει ο Ντουντού, μπαίνει ο Κάλαϊτζιτς
86' Πολύ καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Ζε Εντουάρντο να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε λίγο άουτ
89' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ
Ο ΟΦΗ βγήκε στην κόντρα με τον Παπάζογλου, με τον φορ των Κρητικών να πιάνει το δυνατό σουτ απ' το ύψος της περιοχής και να εκτελεί τον Τζόρβα για το 2-0!
Τέλος στην Κρήτη. Ο ΟΦΗ παίρνει τη νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης και... καθαρίζει την παραμονή του.
Ο Παπάζογλου ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων για τους Κρητικούς.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλή συνέχεια σε όλους.