Ολυμπιακός-Πανθρακικός

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού στο "Γ.Καραϊσκάκης" απέναντι στον Πανθρακικό, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Επιστροφή στις νίκες θέλουν αποκλειστικά οι "ερυθρόλευκοι" και αν τα καταφέρουν θα κατακτήσουν το 41ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.
Με αρκετές αλλαγές, όπως άλλωστε αναμενόταν, παρατάσσει την ομάδα του ο Μίτσελ, καθώς ακολουθεί η κρίσιμη ρεβάνς απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ.
Χωρίς τον κόσμο στο πλευρό του ο Ολυμπιακός, καθώς είναι τιμωρημένος με μία αγωνιστική από το ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ολυμπιακός (Mίτσελ): Ρομπέρτο, Χολέμπας, Παπάζογλου, Αβραάμ, Τόρες, Σάμαρης, Μανιάτης, Κάμπελ, Πέρεζ, Τσόρι, Βαλντέζ
Στον πάγκο: Μέγιερι, Πελέ, Φουστέρ, Σέποβιτς, Εντινγκά, Μασάντο, Μπονγκ
Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Αθανασιάδης, Ντιόγκο, Χασομέρης, Εμπόου, Μολίνα, Μπαϊκαρά, Χρήστου, Καθάριος, Ντος Σάντος, Μπεν-Σαμπάτ, Σαρακατσάνος
Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Τριανταφύλλου, Ζδράβος-Ρίζος, Μακρυδημήτρης, Μαμούτ, Λαδάκης.
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Γ. Κύζας με βοηθούς τους Ι.Σίπκα και Β.Καραβασίλη.
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρου του γηπέδου.
Τα πάντα έτοιμα για τη σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
4' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Χολέμπας, κεφαλιά του Βαλντέζ από τη μικρή περιοχή η μπάλα φεύγει άουτ.
7' Σουτ του Πέρεζ μέσα απ' την περιοχή, ο Σαρακατσάνος βάζει την κόντρα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
11' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Χολέμπας έξω απ' την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και ο Αθανασιάδης πέφτει και διώχνει δύσκολα.
20' Κίτρινη κάρτα στον Σαρακατσάνο για μαρκάρισμα στον Κάμπελ.
21' Ο Τσόρι στρώνει στον Χολέμπας, αυτός με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.
30' Προσπαθεί να πιέσει από τα άκρα η ομάδα του Μίτσελ, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέχουν την πίεση.
35' ΓΚΟΛ, 1-0, ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με τον Βαλντέζ.
Εκτέλεση φάουλ του Τσόρι στην πλάτη της άμυνας, εκεί βρέθηκε ο Παραγουανός, που με ωραία προβολή έκανε το 1-0.
41' Kόκκινη κάρτα για τον Πανθρακικό.
Δυνατό μαρκάρισμα του Σαρακατσάνου στον Βαλντέζ, ο διαιτητής του δείχνει -σωστά- τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.
43' Μεγάλη απόκρουση του Αθανασιάδη. Γυριστό του Πέρεζ, η μπάλα κοντράρει στον Έμποου και ο νεαρός γκολκίπερ απομακρύνει τη μπάλα.
45+1' Ωραίο σουτ του Μανιάτη, πέφτει και διώχνει με τα ακροδάχτυλα ο Αθανασιάδης.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
Ο Ολυμπιακός προηγείται 1-0 του Πανθρακικού με τέρμα του Βαλντέζ από το 35ο λεπτό.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Χωρίς αλλαγή καμία από τις δύο ομάδες.
47' Σουτ του Πέρεζ έξω από την περιοχή, η μπάλα πολλά μέτρα πάνω απ' την εστία του Πανθρακικού.
52΄ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Σουτ-βολίδα του Τσόρι έξω από την περιοχή, η μπάλα "τραντάζει" το οριζόντιο δοκάρι.
54΄ Σέντρα του Σάμαρη, ο Μανιάτης παίρνει την κεφαλιά με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
58' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Πέρεζ πέρασε ο Φουστέρ.
59' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Λαδάκης στη θέση του Μολίνα.
63' Πλασέ του Κάμπελ, ο Αθανασιάδης μπλοκάρει εύκολα.
67' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Μακρυδημήτρης στη θέση του Χρήστου.
69΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Αθανασιάδης "πετάγεται" και διώχνει δύσκολα κεφαλιά του Παπάζογλου.
71' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στις θέσεις των Βαλντέζ και Τσόρι πέρασαν οι Μασάντο και Σέποβιτς.
82' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ρίζος στη θέση του Καθάριου.
89' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό!
Ο Σαμπάτ ανατρέπει τον Κάμπελ στην περιοχή και βλέπει την κίτρινη κάρτα.
90' ΓΚΟΛ, 2-0, ο Ολυμπιακός με εύστοχη εκτέλεση του Φουστέρ.
90+3' Τέλος της αναμέτρησης.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα 2-0 του Πανθρακικού στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και κατέκτησε και μαθηματικά το 41ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.
Βαλντέζ (35') και Φουστέρ (90') τα τέρματα της ομάδας του Μίτσελ, που "κράτησε" δυνάμεις ενόψει Μάντσεστερ.
Ευχαριστούμε, που μείνατε μαζί μας καλό σας βράδυ!