Βέροια-SKODA Ξάνθη

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 31η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Βέροια-SKODA Ξάνθη στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Οι γηπεδούχοι, που προέρχονται από την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τον Λεβαδειακό, βρίσκονται στη 16η θέση (28 βαθμοί) και θέλουν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή.
Οι φιλοξενούμενοι, μετά το 2-0 επί του Πανιωνίου, σκαρφάλωσαν στη 13η θέση με 35 βαθμούς και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, αφού πλέον απέχουν επτά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.
Αρκετές οι απουσίες και για τις δύο ομάδες…
Η Βέροια θα παραταχθεί χωρίς τον πρώτο της σκόρερ Μοχάμεντ Μπεν, που αποβλήθηκε στο ματς της Λιβαδειάς, συν τους Τζόναθαν, Σιόντη, Αποστολόπουλο και Μπάρμπα.
Από την πλευρά της η Skoda Ξάνθη θα αγωνιστεί χωρίς τους τραυματίες Κομεσίδη, Βάλλα, Φλίσκα και τον τιμωρημένο Μπαξεβανίδη.
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων…
Η Βέροια θα παραταχθεί με τους: Καντιμοίρη, Γεωργιάδη, Αμαραντίδη, Βέρτζο, Ζεζίνιο, Όστοϊτς, Παυλίδη, Βεργώνη, Καλτσά, Μπαργκάν και Γκονζάλβες.
Η Skoda Ξάνθη έχει στο αρχικό σχήμα τους: Κυριακίδη, Βασιλακάκη, Ντε Γκουζμάν, Γούτα, Μπέρτο, Σολάρι, Μάρτινς, Μάνταλο, Χοσέμι, Τριάδη και Σολτάνι.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους είναι οι: Αναστασόπουλος, Κομόλοφ, Σισοκό, Τζημογιάννης, Ντόγος, Τραπ και Μάνος.
Αναπληρωματικοί για τους φιλοξενούμενους είναι οι: Τσέμα, Κάλβο, Σουάρες, Νάκας, Μαρίν, Τσαμούρης και Ράνος.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ηλίας Σπάθας του συνδέσμου Πειραιά, με βοηθούς τους Χ. Μπαλτά (Αχαΐας) και Α. Γρεβένη (Χαλκιδικής).
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα...
Πρώτο σφύριγμα και έναρξη της αναμέτρησης...
3': Καλή ευκαιρία για τη Βέροια...
Ο Μπαργκάν σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.
Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Βασιλακάκη της Ξάνθης
5': ΓΚΟΛ για τη Βέροια...
Ο Όστοϊς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο "Γ" της Ξάνθης και έκανε το 1-0...
13': Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Τριάδης και Μπέρτος συνεργάστηκαν, ο τελευταίος μπήκε από δεξιά και σούταρε, αλλά έκοψαν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της Βέροιας.
Συμπληρώθηκαν 20 λεπτά αγώνα στη Βέροια. Η ομώνυμη ομάδα προηγείται 1-0 της Skoda Ξάνθης με γκολ του Όστοϊτς στο 5'.
22': Δεύτερη κίτρινη κάρτα για παίκτη της Ξάνθης και συγκεκριμένα τον Τριάδη.
27': Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Τριάδη, αλλά οι αμυντικοί της Βέροιας έδιωξαν σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για την Ξάνθη.
30': Πρώτο κόρνερ και για τη Βέροια...
33': ΓΚΟΛ για τη SKODA Ξάνθη.
Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Βασιλακάκης πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1.
Τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου...
42': Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Βασιλακάκη, που αποβάλλεται... Με δέκα παίκτες πλέον η Ξάνθη.
43': Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Μπαργκάν σούταρε από πλάγια αριστερά, αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Πολύ αυστηρή η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της SKODA Ξάνθης.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Βέροια και SKODA Ξάνθη είναι ισόπαλες 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με τον Όστοϊτς και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 33ο λεπτό με τον Βασιλακάκη, ο οποίος αποβλήθηκε δέκα λεπτά αργότερα.
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου..
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
50': Πρώτη κίτρινη κάρτα σε παίκτη της Βέροιας και συγκεκριμένα στον Βεργώνη.
51': ΔΟΚΑΡΙ για την Ξάνθη. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Καντιμοίρης βρήκε λίγο τη μπάλα, η οποία χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.
58': ΓΚΟΛ για τη Βέροια με τον Μπαργκάν, που κάνει το 2-1...
Ο Μπαργκάν πήρε τη μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, έφτασε μέχρι την περιοχή και σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Χοσέμι, αλλά με δεύτερο σουτ έκανε το 2-1.
Ανακοίνωση με αφορμή τα σφυρίγματα του Ηλία Σπάθα εξέδωσε η ΠΑΕ SKODA Ξάνθη. "Καλά η πρώτη, καλά η δεύτερη, καλά με 10 παίκτες... Στο 49' η απόκρουση του αμυντικού με το πόδι και του άλλου αμυντικού το σταμάτημα με το χέρι, όλα καλά;... Η συνέχεια στους δέκτες της Nova. Μην τη χάσετε!"
61': Πρώτη αλλαγή για την SKODA Ξάνθη, με τον Κάλβο να παίρνει τη θέση του Τριάδη
Πρώτη αλλαγή και για τη Βέροια, με τον Σισοκό να αντικαθιστά τον Καλτσά.
70': ΓΚΟΛ για τη Βέροια, με τον Παυλίδη, ο οποίος κάνει το 3-1.
Ο Παυλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από τον συνδυασμό Γκονσάλβες-Ζεζίνιο και με ψύχραιμο κοντινό πλασέ, έκανε το 3-1 για τη "βασίλισσα".
Κίτρινη κάρτα στον Χοσέμι της Ξάνθης για φάουλ στον Γκονσάλβες.
75': Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια, με τον Μπαργκάν, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Κυριακίδης έπεσε στη γωνία και απέκρουσε.
Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη, με τους Νάκο και Μαρίν να παίρνουν τις θέσεις των Σολάρι και Μάνταλου αντίστοιχα.
78': Κίτρινη κάρτα στον Αμαραντίδη της Βέροιας
79': Δεύτερη αλλαγή για τη Βέροια, με τον Γκονσάλβες να δίνει τη θέση του στον Κομόλοφ.
84': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Βέροια, με τον Τραπ να αντικαθιστά τον Ζεζίνιο
Στις καθυστερήσεις παίρνει δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Όστοϊτς, που επιδίωξε την αποβολή...
93': ΓΚΟΛ για τη Ξάνθη...
Ο Νάκας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαρίν, έκανε το 3-2.
Λήξη της αναμέτρησης. Η Βέροια νίκησε 3-2 τη SKODA Ξάνθη και πήρε μεγάλη "ανάσα" στην προσπάθεια για παραμονή.