Αστέρας-Τρίπολης-Ολυμπιακός 2-1

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 31η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα του Αστέρα Τρίπολης με τον Ολυμπιακό για την 31η αγωνιστική της Super League.
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων ξεκινώντας από τον γηπεδούχο Αστέρα: Μπαντής, Τσαμπούρης, Κουρμπέλης, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Έντο, Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Ναβάρο και Μπαράλες. Στον πάγκο: Ερνάντες, Καράσκο, Βάλντο, Κυριακόπουλος, Σέτι, Μουνάφο, Ντελγκάδο.
Ο Ολυμπιακός παρατάσσεται με τους εξής παίκτες: Μέγιερι, Τόρες, Μπονγκ, Μανωλάς, Μαρκάνο, Σάμαρης, Μανιάτης, Πελέ, Μασάντο, Κάμπελ και Σέποβιτς. Στον πάγκο οι Ρομπέρτο, Σαλιάκας, Βέργος, Παπαδόπουλος, Παπάζογλου, Βαλντές, Σαλίνο.
O Aστέρας μετρά δύο νίκες και ο Ολυμπιακός τέσσερις στις έξι αναμετρήσεις που έχουν δώσει οι δύο ομάδες στην πόλη της Αρκαδίας.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Ανδρέας Παππάς (Αθηνών), με βοηθούς τους κ.κ. Τουμπακάρη, Ταρανά (Αθηνών). Τέταρτος διαιτητής είναι ο κ. Αρετόπουλος (Τρικάλων).
Πολλά κενά καθίσματα στο γήπεδο. Ο κόσμος στις κερκίδες δεν ξεπερνά τους 3.000.
Στον αγωνιστικό χώρο βγαίνουν οι δύο ομάδες.
Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε στην μνήμη του Σταύρου Νταϊφά, που έφυγε απ' τη ζωή.
Ξεκίνησε ο αγώνας στην Τρίπολη.
6' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό
Ο Πελέ βρήκε το χώρο που ήθελε, δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Σανκαρέ και να φεύγει λίγο πάνω απ' το δοκάρι του Μπαντή.
10' Ωραία ανάπτυξη απ' τους παίκτες του Ολυμπιακού, θα γίνει η συρτή μπαλιά απ' τα δεξιά, με τον Σανκαρέ τελευταία στιγμή να κάνει την προβολή -επικίνδυνα για αυτογκόλ- με τους Πειραιώτες να κερδίζουν κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
Πρεσάρουν ψηλά οι παίκτες του Αστέρα, αλλά και αυτοί του Ολυμπιακού κυκλοφορούν ωραία την μπάλα και προσπαθούν να βρουν διαδρόμους.
Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο στον αγώνα, πέραν του σουτ του Πελέ δεν έχουμε κάποια σημαντική φάση, αν και υπάρχει διάθεση εκατέρωθεν.
17' Φάουλ σε καλή θέση έχει κερδίσει τώρα ο Ολυμπιακός.
Το εκτέλεσε απευθείας ο Πελέ, όμως δεν απειλεί.
19' Κομπίνα από τους παίκτες του Ολυμπιακού σε εκτέλεση φάουλ, αλλά δεν βγήκε καθόλου του Μανιάτη, με το σουτ του να φεύγει απελπιστικά άουτ.
Οριακά υπέρ του Ολυμπιακού μέχρι στιγμής η κατοχή, σε ένα ματς με αρκετή ένταση και πάθος από τις δύο πλευρές.
22' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης
Τραγικό λάθος του Μαρκάνο που γλιστράει, προσπαθεί να γυρίσει στον Μέγιερι, αλλά παρεμβάλλεται ο Ντε Μπλάσις, περνάει τον Ούγγρο και πλασάρει προ κενής εστίας για το προβάδισμα του Αστέρα.
25' Ο Κάμπελ βγήκε απ' τα αριστερά, θέλησε να πάει στο ένας με έναν με τον Σανκαρέ, όμως προτίμησε να κάνει μια σέντρα-σουτ, που δεν βρήκε στόχο.
Συμπληρώσαμε μισή ώρα αγώνα, προσπαθεί να αντιδράσει ο Ολυμπιακός αλλά ακόμα δεν έχει γίνει απειλητικός για την εστία του Αστέρα.
36' Φάουλ κερδίζει ο Ολυμπιακός λίγο έξω απ' την περιοχή του Αστέρα και προς τα αριστερά.
37' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό
Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Πελέ, με την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι και να σταματά στο δοκάρι του Μπαντή. Το 13ο για τον Ολυμπιακό φέτος.
40' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.
Η μπάλα στρώθηκε σε πρώτη φάση στον Μασάντο που σούταρε από κοντά με την μπάλα να σταματά στο σώμα του Τσαμπούρη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κάμπελ προσπάθησε να νικήσει -αν και πεσμένος- τον Μπαντή, αλλά δεν τα κατάφερε.
43' Ο Τσαμπούρης δοκίμασε από μακριά το πόδι του, καλή τροχιά στην μπάλα, αλλά φεύγει πάνω απ' τα δοκάρια του Μέγιερι.
45+1' Καλή κεφαλιά του Μαρκάνο, λίγο άουτ η μπάλα
Ημίχρονο στην Τρίπολη. Ο Αστέρας προηγείται 1-0 του μέτριου Ολυμπιακού, που θα μπορούσε βέβαια στην φάση του δοκαριού με τον Πελέ να έχει ισοφαρίσει το γκολ του Ντε Μπλάσις.
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο σιγά-σιγά οι δύο ομάδες.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
49' Ωραία ενέργεια του Μπαράλες, αλλά η σέντρα του δεν ήταν καλή και χάθηκε η πιθανότητα ευκαιρίας για τον Αστέρα.
53' Σωτήρια θα βγει έγκαιρα ο Μέγιερι θα πέσει στα πόδια του Σανκαρέ και θα τον εμποδίσει να σουτάρει και να δημιουργήσει κίνδυνο
54' Καλό σουτ εν κινήσει του Κάμπελ, φεύγει άουτ η μπάλα
55' Νέο σουτ, αυτή την φορά απ' τον Σάμαρη, ξανά άουτ η μπάλα
58' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Βαλντέζ, έξω ο Μασάντο
59' Εκτός βγαίνει και ο Μανιάτης, με τον νεαρό Βέργο να παίρνει ξανά την ευκαιρία του απ' τον Μίτσελ.
60' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό
Με το που μπήκε ο Βέργος στον αγώνα, πιάνει εξαιρετική κεφαλιά στο πρώτο του... άγγιγμα με την μπάλα και ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό!
Πρώτο γκολ του Βέργου με την ερυθρόλευκη φανέλα, που αν μη τι άλλο αρπάζει απ' τα μαλλιά την ευκαιρία που του δίνει ο Μίτσελ.
Πιο επιθετικός πλέον ο Ολυμπιακός που κυνηγά την ολική ανατροπή.
65' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
Ο Τόρες σεντράρει απ' τα δεξιά, με τον Σέποβιτς να πιάνει από κοντά το εν κινήσει σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Μπαντή.
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος αντί του Μανωλά
66' Αλλαγή και για τον Αστέρα. Μουνάφο αντί Ναβάρο
67' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Σάμαρης για μαρκάρισμα στον Εντό
Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο. Στο 1-1 οι δύο ομάδες, κεφάτος ο Βέργος.
73' Συρτό αδύναμο σουτ του Σάμαρη, φεύγει άουτ η μπάλα
74' Ωραία κίνηση του Βέργου, αλλά το σουτ του μέσα στην περιοχή ήταν αδύναμο και δεν απείλησε τον Μπαντή
76' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκάνο
77' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Μπλάσις για διαμαρτυρία
81' Αλλαγή για τον Αστέρα, ο Μπαράλες έξω, ο Χουάνμα μέσα.
85' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ντε Μπλάσις κινείται ωραία, σεντράρει στην καρδιά της περιοχής του Ολυμπιακού με τον Μουνάφο να πιάνει σχεδόν... αέρα και να μην μπορεί να απειλήσει
87' Δύσκολη κεφαλιά του Σέποβιτς, δεν μπορεί να βρει στόχο
88' Αλλαγή για τον Αστέρα. Καράσκο αντί Εντό
89' Ο Βέργος προσπάθησε να πλασάρει τον Βέργο, αλλά ο Μπαντής του έκλεισε το πεδίο και απέκρουσε
90' Καλή στιγμή για τον Αστέρα, όμως το σουτ του Καράσκο υπό καλές προϋποθέσεις, η μπάλα στην αγκαλιά του Μέγιερι
90+2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ντε Μπλάσις βρέθηκε μόνος του και αφύλαχτος στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά το σουτ του κόντραρε κι έχασε την ευκαιρία να σκοράρει
90+3' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης
Ο Ντε Μπλάσις βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, πλάσαρε τον Μέγιερι, με τον Καράσκο να έρχεται από πίσω -και από θέση οφσάιντ- να πλασάρει σε κενή εστία για το προβάδισμα των Αρκάδων με 2-1.
Τέλος στην Τρίπολη. Ο Αστέρας παίρνει τη νίκη με σκορ 2-1.