ΠΑΟΚ- Καλλονή (15:00)

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 32η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΠΑΟΚ-Καλλονή για την 32η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη δεύτερη θέση με 63 βαθμούς και σε περίπτωση νίκης θα ξεφύγουν με τρεις από Ατρόμητο και Παναθηναϊκό, οι οποίοι χθες ήρθαν ισόπαλοι (0-0). Επιπλέον, θα αποκτήσουν ξανά προβάδισμα εν όψει play-off, καθώς θα φτάσουν τους δύο πόντους στη σχετική βαθμολογία, ενώ τωρα έχουν έναν, όπως οι «μπλε» και οι «πράσινοι».
Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στη δωδέκατη με 36 βαθμούς και είναι σε επαφή με την επικίνδυνη ζώνη.
Στο ματς του πρώτου γύρου το οποίο είχε διεξαχθεί στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, λόγω του γνωστού προβλήματος με την έδρα της Καλλονής, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε επικρατήσει 5-2, αν και είχε ανοίξει το σκορ στο 5’ η ομάδα της Μυτιλήνης.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Γιακουμής, Κίτσιου, Κατσικάς, Βίτορ, Σπυρόπουλος, Μαντούρο, Μάρτενς, Νίνης, Ολίσε, Σαλπιγγίδης, Χούσεν.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Γλύκος, Κουλούρης, Λίνο, Σκόνδρας, Στοχ, Βούκιτς, Γεωργιάδης.
Καλλονή (Μαντζουράκης): Μάππας, Ζακουανί, Βαλιός, Ποντάνι, Χωριανόπουλος, Κεϊτά, Καλτσάς, Φουρλάνος, Λεοζίνιο, Μανούσος, Περόνε.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι: Σιδεράκης, Γιατζιτζόγλου, Γιόναν, Σιλιγαρδάκης, Ευαγγελιδάκης, Νιαμπούγιου, Ναούμ.
Ο Γιώργος Γεωργιάδης παρατάσσει την ομάδα του με πολλές αλλαγές, καθώς την Τετάρτη θα διεξαχθεί το πρώτο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Οι Νάτχο, Ινσαουράλδε έμειναν εκτός αποστολής για να ξεκουραστούν, ενώ ο Κατσουράνης επέστρεψε χθες στις προπονήσεις μετά από απουσία δέκα ημερών και είναι ανέτοιμος. Επιπλέον οι Τζαβέλλας, Αθανασιάδης, Κάτσε είναι τιμωρημένοι.
Την πρώτη του συμμετοχή κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ στη φετινή Superleague κάνει ο 25χρονος τερματοφύλακας Αστέριος Γιακουμής, ενώ ο Γλύκος είναι στον πάγκο. Πρώτη εμφάνιση και για τον πορτιέρο της Καλλονής, Λευτέρη Μάππα.
Έναρξη στο ματς.
4' Δυνατό σουτ για την Καλλονή με τον Λεοζίνιο από μακρινή απόσταση, χωρίς να κινδυνεύσει ο Γιακουμής.
5' Μπαλιά προς τον Χούσεν στην πλάτη της άμυνα της Καλλονής, αλλά έκανε την έξοδο ο Μάππας και μπλόκαρε τελευταία στιγμή.
8' Σουτ του Νίνη ακριβώς έξω από την περιοχή, , στην αγκαλιά του 31χρονου τερματοφύλακα η μπάλα.
16' Σουτ για τον ΠΑΟΚ με τον Μιγκέλ Βίτορ, η μπάλα έφυγε όμως αρκετά έξω.
20' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ με τον Σαλπιγγίδη.
Ο Έλληνας επιθετικός τα έβαλε με όλη την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά το σουτ με το αριστερό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάππα.
23' Φάουλ κερδισμένο για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση για γέμισμα.
Το εκτέλεσε ο Νίνης, αλλά μάζεψε την μπάλα ο Μάππας.
29' Σέντρα του Ολίσε από τα δεξιά, κόντραρε στον Ποντάνι και έφυγε σε κόρνερ.
Πέρασε ο κίνδυνος για την Καλλονή.
57%-43% η κατοχή υπέρ του ΠΑΟΚ.
32' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σπυρόπουλος έστρωσε στον Σαλπιγγίδη έξω από την περιοχή, αλλά καθυστέρησε ο δεύτερος να σουτάρει και ύστερα από κόντρα κέρδος για τους γηπεδούχους ένα κόρνερ.
Εκτελέστηκε, αλλά ο Μαντούρο, που έπιασε την κεφαλιά, είχε κάνει φάουλ νωρίτερα.
35' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κίτσιου γύρισε στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος σούταρε και ο Μάππας έδιωξε με δυσκολία.
36' ΓΚΟΛ η Καλλονή με τον Περόνε.
Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Λεοζίνιο, ο οποίος τροφοδότησε τον Περόνε, με τον Αργεντινό να περνάει αρχικά τον Γιακουμή και στη συνέχεια να κάνει το 0-1.
Στην αρχή της φάσης οι παίκτες του ΠΑΟΚ ζήτησαν φάουλ στον Μάρτενς.
Φάουλ κερδισμένο για τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά.
Το εκτέλεσε ο Μάρτενς, έδιωξε με γροθιές ο Μάππας.
39' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σπυρόπουλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα γκέλαρε μπροστά από τον τερματοφύλακα της Καλλονής, που αιφνιδιάστηκε αρχικά και έδιωξε με δυσκολία στη συνέχεια.
43' Έβδομο κόρνερ στο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ.
Το εκτέλεσε ο Νίνης, χωρίς κέρδος για τον ΠΑΟΚ.
44' Πρώτη κίτρινη στο ματς, την είδε ο Χωριανόπουλος.
45' Φάουλ κερδισμένο για τον ΠΑΟΚ, ακριβώς έξω από την περιοχή.
Το εκτέλεσε ο Μάρτενς, αλλά σταμάτησε στο τείχος.
Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βούκιτς στη θέση του Ολίσε.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
49' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
Το εκτέλεσε ο Νίνης και πάλι, αλλά έδιωξε ο Περόνε.
52' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ στον άξονα.
Έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι ύστερα από την εκτέλεση του Νίνη.
53' Δεύτερη κίτρινη για την Καλλονή, την είδε ο Φουρλάνος.
57' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Στοχ στη θέση του Μάρτενς.
59' Πρώτη αλλαγή για την Καλλονή. Ο Νιαμπούγιου αντί του Φουρλάνου.
62' Ο Χούσεν μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, αλλά έδιωξε τελευταία στιγμή ο Ποντανί σε κόρνερ.
63' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεσε το κόρνερ ο Στοχ και ο Χούσεν έπιασε την κεφαλιά με τον Μάππα να διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή.
Τον νεαρό Κουλούρη ετοιμάζεται να βάλει στο ματς ο Γιώργος Γεωργιάδης.
Αυτή θα είναι η δεύτερη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα, καθώς είχε αγωνιστεί και κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.
66' Κεφαλιά του Βίτορ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Στοχ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
67' Δεύτερη αλλαγή για την Καλλονή . Ο Σιλιγαρδάκης στη θέση του Κεϊτά.
69' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Δυνατό σουτ του Στοχ μέσα από την περιοχή η μπάλα λίγο έξω..
69' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κουλούρης αντί του Χούσεν.
Πιέζει πολύ στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ.
73΄ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ με τον Βούκιτς και 1-1
Γύρισμα του Σπυρόπουλου από τα αριστερά με τον Βάλιο να μην διώχνει σωστά και τον Βούκιτς να εκτελεί μέσα από την περιοχή κάνοντας το 1-1.
Αυτό ήταν το έβδομο γκολ του Σέρβου σε 22 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα.
83' Σουτ του Κατσικά, αλλά ήταν πολύ κακό και δεν ανησύχησε ο Μάππας.
84' Σουτ του Λεοζίνιο με το δεξί, αλλά ήταν αδύναμο και άστοχο.
85' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ με τον νεαρό Κουλούρη να κάνει το 2-1 υπέρ του «Δικεφάλου του Βορρά».
Κίτρινη για τον νεαρό επειδή έβγαλε τη φανέλα του στο γκολ.
Ο Σαλπιγγίδης γύρισε στον 18χρονο επιθετικό που έκανε μέσα από τη μικρή περιοχή το 2-1.
Τρία λεπτά ο πειπλέον χρόνος.
90+2' Σουτ του Νιαμπούγιου από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Γιακουμής.
Τέλος στο ματε και νίκη για τον ΠΑΟΚ με 2-1