Απόλλων-Χανιά 3-1

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης Απόλλων Σμ.-Χανιά για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ραδιοφωνικά από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον επαναληπτικό του Απόλλωνα Σμύρνης με τα Χανιά για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.
Το 1-1 του πρώτου αγώνα στα Περιβόλια, δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα.
Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Πίτκας, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Γεωργίου, Κοτσώνης, Πινέιρο, Ανγκούλο, Ψιάνος, Τζιώρας, Ηρακλής, Φαρινόλα.
Στον πάγκο: Πασάι, Χατζής, Καραδέμητρος, Λαγός, Φουκαράς, Σουάνης, Μπαμπάμ.
Χανιά (Τίμος Καβακάς): Μαρκαντωνάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Γανωτής, Κοντέων, Γκότοβος, Σιλιγαρδάκης, Γκονζάλες, Ρένια, Νύκταρης, Πάγκαλος, Κρητικός.
Στον πάγκο: Σικαλιάς, Οικονομόπουλος, Σακελλαρίου, Αλέκου, Ενγκουέμ, Εσόνο, Μανίκος.
Και για τις δύο ομάδες είναι μια μοναδική ευκαιρία να προκριθούν στα ημιτελικά.
Τα Χανιά δεν τα έχουν καταφέρει ποτέ στην ιστορία τους.
Ενώ η τελευταία φορά που τα κατάφερε ο Απόλλων ήταν πριν από 14 χρόνια.
Και τότε αγωνιζόταν στη δεύτερη εθνική κατηγορία.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Λαμπρόπουλος του συνδέσμου Ηλείας.
Βοηθοί του ο Σταθόπουλος (Ηλείας) με τον Σίπκα (Πέλλας).
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
2' Το σουτ του Πινέιρο κατέληξε άουτ.
Τα Χανιά έχουν την κατοχή και απειλούν -χωρίς αποτέλεσμα όμως- από στημένες φάσεις.
15' Καλή στιγμή για τα Χανιά! Η κεφαλιά του Κρητικού πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18' Ο Ανγκούλο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Φαρινόλα ήταν πολύ άστοχο.
23' Από πλάγια θέση ο Νύκταρης σούταρε άουτ.
25' Ο Παπουτσογιαννόπουλος τραβάει από την φανέλα τον Φαρινόλα, ο οποίος ανατρέπεται στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
27' Το ξαφνικό σουτ του Πινέιρο δεν αιφνιδιάζει τον Μαρκαντωνάκη.
30' Σιλιγαρδάκης και Φαρινόλα παρατηρούνται με κίτρινη κάρτα.
33' Ο Ρένια βλέπει την κίτρινη κάρτα.
40' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, 1-0.
Φάση διαρκείας, ο Ανγκούλο επωφελείται από τις κόντρες και με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.
43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ, 1-1.
Ο Κρητικός ισοφαρίζει με διαγώνιο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.
Η ασίστ από τον Ρένια, που νωρίτερα έχει κάνει επιθετικό φάουλ στον Κοτσώνη.
Με το συγκεκριμένο σκορ (αν φυσικά δεν αλλάξει στην συνέχεια) το ματς οδηγείται στην παράταση.
45' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.
45+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
53' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Ο Λαγός πέρασε στη θέση του Ηρακλή.
54' Αλλαγή και για τα Χανιά: Ο Σακελλαρίου αντί του Νύκταρη.
56' Ο Παπουτσογιαννόπουλος αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.
58' Κίτρινη κάρτα στον Γκότοβο.
59' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, 2-1.
Ο Λαγός εκτέλεσε το φάουλ και ο Φαρινόλα με κεφαλιά έδωσε σκορ πρόκρισης στην ομάδα του!
Αδράνησε η άμυνα των Κρητικών.
65' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Ο Σουάνης πέρασε στη θέση του Φαρινόλα.
66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, 3-1.
Σε μια πανομοιότυπη φάση με την προηγούμενη, ο Λαγός έφερε την μπάλα στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ και ο νεοεισελθών Σουάνης σκόραρε με κεφαλιά.
68' Αλλαγή για τα Χανιά: Ο Αλέκου αντί του Ρένια.
69' Άστοχο σουτ από τον Σιλιγαρδάκη.
Δεν φαίνεται να μπορεί να συνεχίσει ο Γκότοβος.
79' Το φιλόδοξο πλασέ του Τζιώρα κατέληξε άουτ.
Σφίγγει τα δόντια και ξαναπερνάει στον αγωνιστικό χώρο ο Γκότοβος.
82' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Παπουτσογιαννόπουλο που φεύγει νωρίτερα για τα αποδυτήρια, αφήνοντας με δέκα παίκτες τα Χανιά.
84' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Ο Χατζής πέρασε στη θέση του Ψιάνου.
89' Τελευταία αλλαγή και για τα Χανιά: Ο Εσόνο πέρασε στη θέση του Πάγκαλου.
90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+4' Λήξη της αναμέτρησης.
Σπουδαία πρόκριση για τον Απόλλωνα Σμύρνης, που επικράτησε 3-1 των Χανίων στο "Γ. Καμάρας" και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στα Περιβόλια έκλεισαν θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης!