Βέροια-Εργοτέλης 0-1

Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της πρώτης χρονικά αναμέτρησης της 27ης αγωνιστικής της Super League μεταξύ Βέροιας και Εργοτέλη. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Βέροια-Εργοτέλης, για την 27η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην ένατη θέση του πρωταθλήματος με 34 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στην 15η με δώδεκα λιγότερους.
Οι δύο ομάδες προέρχονται από ήττα. Στην 25η αγωνιστική οι μεν έχασαν με 3-1 από τον ΠΑΟΚ και οι δεν ηττήθηκαν με 2-1 από τον Ατρόμητο.
Στο ματς του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες (2-2). Επίσης αναμετρήθηκαν και στο Κύπελλο, όπου η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε 2-0.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Βέροια (Γκρανέρο): Τζινάρ, Καλί, Ραούλ Μπράβο, Βέρτζος, Νέτο, Βεργώνης, Βάσκες, Ντουμίτρου, Πέρες, Καλτσάς, Κάμπορα.
Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται οι Καντιμοίρης, Γεωργιάδης, Ναζλίδης, Τάτος, Μπαργκάν, Όσοϊτς, Μπαλάφας. Εκτός αποστολής ο Μπεν για αγωνιστικούς λόγους ο τραυματίας Μπατιόν και ο τιμωρημένος, Μαραγκός.
Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Σαράνοφ, Πίτσος, Ρέντζας, Καζναφέρης, Γκέντσογλου, Χαλκιαδάκης, Ούλα, Λουβιόν, Κοζορώνης, Γκοργκς, Σολάρι.
Στον πάγκο των Κρητικών οι Καβουσάκης, Φιντέλεφ, Καλέ, Ολαϊτάν, Χαντί, Τζίλας, Τζανακάκης. Εκτός αποστολής ο τραυματίας, Γιουσούφ και οι τιμωρημένοι Λυκογιάννης, Μπόε Καν.
Διαιτητής: Γεώργιος Λιαχούδης, βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης, Δήμος Αναστόπουλος. Τέταρτος Διαιτητής: Ιωάννης Καμπαξής
Φυσικά το παιχνίδι στη Βέροια, όπως και όλα τα υπόλοιπα της 27ης αγωνιστικής της Super League, γίνεται κεκλεισμένων των θυρών.
Έναρξη στο ματς!
Χωρίς κάποια αξισημείωτη φάση μέχρι στιγμής το ματς. Η Βέροια προσπαθεί να δημιουργήσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι την περιμένουν πίσω από τη σέντρα.
14' Γκολ ο Εργοτέλης, 0-1!
Ο Γκέντσογλου απείλησε με σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Τζινάρ να διώχνει ασταθώς, ο Σολάρι πήρε το ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει εξ επαφής τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως τα κατάφερε ο κεντρικός αμυντικός των κρητικών, Γκοργκς από κοντινή απόσταση.
17' Δυνατό σουτ του Καλτσά, έδιωξε ο Σαράνοφ και απομάκρυνε ο Γκοργκς.
19' Σουτ του Κάμπορα, η μπάλα λίγο έξω.
25' Φάουλ για τη Βέροια σε καλή θέση.
Ο Νέτο το εκτέλεσε και έδιωξε ο Σαράνοφ με δυσκολία.
26' Ο Βεργώνης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοφ, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τη Βέροια. Ο μέσος των γηπεδούχων χρησιμοποίησε το χέρι του μετά τη σέντρα του Καλτσά, για να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Παραμένει το 0-1...
34' Κεφαλιά του Ντουμίτρου από εξαιρετική θέση, αλλά ήταν αδύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Σαράνοφ.
35' Σουτ του Καλτσά μέσα από την περιοχή, αλλά με το... κακό του πόδι, η μπάλα έφυγε έξω.
44' Σουτ του Καζναφέρη, έπεσε και μπλόκαρε ο Τζινάρ.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος στο δεύτερο ημίχρονο.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Βέροια-Εργοτέλης 0-1, χάρη σε τέρμα του Γκοργκς στο 14ο λεπτό.
Έναρξη β' ημιχρόνου!
57' Κίτρινη κάρτα στον Καλί!
59' Αλλαγή για τη Βέροια. Μέσα ο Ναζλίδης, έξω ο Κάμπορα.
65' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Ολαϊτάν στη θέση του Χαλκιαδάκη. Αλλαγή και για τη Βέροια. Ο Τάτος στη θέση του Βάσκες.
74' Καλή αντεπίθεση για τον Εργοτέλη, αλλά ο Τζινάρ απομάκρυνε τελευταία στιγμή προ του Ολαϊτάν.
76' Δοκάρι για τον Εργοτέλη, με το συρτό σουτ του Ολαϊτάν
78' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Μπαργκάν στη θέση του Βεργώνη.
83' Σουτ του Ραούλ Μπράβο, η μπάλα έξω.
85' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Χαντί στη θέση του Γκέντσογλου.
86' Σέντρα του Νέτο, σουτ του Βέρτζου από καλή θέση, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.
Φάση διαρκείας στα καρέ του Εργοτέλη, η φάση ολοκληρώθηκε με σουτ του Ναζλίδη. Παράπονα από τους γηπεδούχους για πέναλτι πάνω στον επιθετικό τους.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90' Κίτρινη κάρτα στον Ραούλ Μπράβο.
Τέλος στη Βέροια. Ο Εργοτέλης πήρε πολύ σημαντική νίκη με 1-0.