ΟΦΗ-Ξάνθη

Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΟΦΗ-Ξάνθη, για την 27η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνική μετάδοση από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα στον ΟΦΗ και την Ξάνθη, που θα γίνει στο -άδειο από κόσμο- Γεντί Κουλέ.
Η απόφαση του Υφυπουργού Αθλητισμού, Σταύρου Κοντονή, να γίνουν όλα τα ματς της αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών στερεί απ' τους γηπεδούχους τον -συνήθως δυναμικό- κόσμο του, όμως ακόμα και έτσι το σύνολο του Νίκου Αναστόπουλου θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς που θα τον κάνουν να ανασάνει στην φετινή προσπάθεια που κάνει για παραμονή.
Η Ξάνθη από την άλλη ταξίδεψε αρκετά πιο άνετη στο Ηράκλειο, θέλοντας να προσθέσει κάτι ακόμα στους 37 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει μέχρι τώρα, προκειμένου να μείνει κοντά στις θέσεις των πλέι οφ.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Λόρια, Δαμιανάκης, Κουτσιανικούλης, Ροβίθης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μεπρεμπασβίλι, Περογαμβράκης, Μπολάκης, Φαζός, Μακρής
Στον πάγκο οι: Αγριμάκης, Μονιάκης, Τζορτζ, Μανιδάκης, Μαραθιανός
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Γκόμσι, Μπαξεβανίδης, Σολτανί, Παπάζογλου, Φερνάντεθ, Ομπόντο, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Γούτας, Μπέλιτς.
Στον πάγκο οι: Αναστασόπουλος, Μπέρτος, Γουάλας, Λουσέρο, Καπετάνος, Λισγάρας, Ράνος.
Το νεανικό σύνολο του Νίκου Αναστόπουλου θα δώσει μια ακόμα σπουδαία μάχη, αυτή τη φορά μετά το οριστικό «όχι» για την έκδοση των δελτίων των παικτών που απέκτησε τον Ιανουάριο. Ο τεχνικός των Κρητικών είδε τους Λόρια και Μερεμπασβίλι να επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα, ενώ οι τραυματίες Μονιάκης και Τζορτζ συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή, όμως έμειναν στον πάγκο.
Από την άλλη, ο Ραζβάν Λουτσέσκου στερείται τις υπηρεσίες του Σίλβα Κλέιτον και του Μανώλη Παπαστεριανού, οι οποίοι εκτίουν ποινές λόγω καρτών.
Πρόκειται για την τέταρτη φετινή συνάντηση των δύο ομάδων. Πριν λίγες μέρες οι Ξανθιώτες απέκλεισαν τους Κρητικούς στα προημιτελικά του Κυπέλλου (3-0), μετά το 1-1 του πρώτου ματς στο Γεντί Κουλέ, ενώ και στο ματς του πρώτου γύρου της Σούπερ Λίγκας η Ξάνθη είχε επικρατήσει 2-1.
Ξεκίνησε το παιχνίδι
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κύζας (Δράμας), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας) και Μπαλτά (Αχαΐας).
Η Ξάνθη έχει την πρωτοβουλία στα έξι πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μέχρι τώρα.
10' Μακρινό σουτ του Φλίσκα, η μπάλα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λόρια
15' Μακρινό σουτ του Μακρή, η μπάλα αρκετά μακριά απ' την εστία
15' Κίτρινη κάρτα στον Ομπόντο, για σκληρό μαρκάρισμα στον Περογαμβράκη
16' Στο έδαφος ο Βασιλακάκης, μετά από κτύπημα που δέχτηκε στα πλευρά απ' τον Ροβίθη.
Συνεχίζει κανονικά ο ποδοσφαιριστής της Ξάνθης
21' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ροβίθης έβγαλε παράλληλη σέντρα, όμως ο Μπαξεβανίδης απομάκρυνε σωτήρια λίγο πριν η μπάλα φτάσει στον Περογαμβράκη, που βρισκόταν αμαρκάριστος μπροστά στο άδειο τέρμα.
23' Μικρή διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Φλίσκα, ο οποίος γύρισε το πόδι του στην προσπάθειά του να μπλοκάρει σουτ του Μακρή.
Επιστρέφει στο παιχνίδι ο Φλίσκας.
26' Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη για σκληρό μαρκάρισμα
28' Κίτρινη κάρτα στον Μονιάκη που βρίσκεται στον πάγκο, για διαμαρτυρία
Έχει ανέβει αισθητά ο ΟΦΗ μετά τη συμπλήρωση του 20λεπτου
33' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Δεν μπορεί να συνεχίσει τελικά ο Φλίσκας, με τον Λουσέρο να μπαίνει στη θέση του.
35' Αποχωρεί και ο Δαμιανάκης απ' τον αγωνιστικό χώρο, που δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού.
37' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή στο ματς, με τον Τζορτζ -που επέστρεψε από τραυματισμό- να παίρνει τη θέση του Δαμιανάκης.
38' Κίτρινη κάρτα στον Κάλαϊτζιτς για μαρκάρισμα στον Βασιλακάκη.
40' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη
44' Προβολή του Μπέλιτς, η μπάλα άουτ
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου
Ελάχιστα πράγματα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν από μια χαμένη ευκαιρία
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο
46΄Ξεκίνησε το δεύτερο μισό του ματς στο Ηράκλειο
49' Εκτέλεση φάουλ απ' τον Μπέλιτς, από αριστερά, απομάκρυναν οι αμυντικοί του ΟΦΗ
50' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Δυνατό σουτ του Περογαμβράκη, ο Κυριακίδης διώχνει σε κόρνερ.
50' Κι άλλη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Μερεμπασβίλι, η μπάλα λίγο έξω απ' το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη.
51' Κίτρινη κάρτα στον Μερεμπασβίλι για θέατρο.
52' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Μπελίτς, ο Καπετάνος.
53' Σουτ του Σολτάνι, η μπάλα άουτ
59' Στο έδαφος ο Λόρια -μετά από προσπάθειά του να διορθώσει λάθος του Μακρή. Μικρή διακοπή στο ματς.
64' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ!
Φοβερή ατομική ενέργεια και σέντρα του Λουσέρο. Ο Παντελής Καπετάνος με τακουνάκι στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια και έκανε το 1-0 για την Ξάνθη.
70' Κίτρινη κάρτα στον Μακρή για σκληρό μαρκάρισμα.
76' Αδύναμο σουτ του Μερεμπασβίλι, μπλόκαρε εύκολα ο Κυριακίδης
78' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Βάλτερ, ο Ουάλας.
82' Ψιλοκρεμαστή σέντρα σουτ του Ουάλας πέρασε πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι του Λόρια
84' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μερεμπασβίλι, η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ
Δύο τα λεπτά καθυστερήσεων στο ματς
90+1' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα. Ο αρχηγός της Ξάνθης επεδίωξε την τιμωρία, πετώντας την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο, απ' τον πάγκο.
Τέλος στο ματς.
Η Ξάνθη επικράτησε του ΟΦΗ για τρίτη φορά φέτος με τον Παντελή Καπετάνο να διαμορφώνει το τελικό 1-0 και να ρκατάει τους Κρητικούς σε δεινή βαθμολογική θέση.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό βράδυ!