Πλατανιάς-Λεβαδειακός 1-3

Υπερπολύτιμη νίκη για τον Λεβαδειακό επί του Πλατανιά. Τα γκολ πέτυχαν οι Τόμας (42'), Πουλίδο (55') και Μάντζιος (90+5') για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Τετέ ισοφάρισε (52') προσωρινά.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πλατανιάς-Λεβαδειακός, για την 27η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 14η θέση με 27 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι είναι εντός της επικίνδυνης ζώνης (16η) με πέντε λιγότερους.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Πλατανιάς (Χριστόπουλος): Ολιμπά, Ζαραδούκας, Κουλιμπαλί, Ιτούα, Αγκιλέρα, Τετέ, Μαχαμάτ, Γκαβιλάν, Κάσιο, Μιλούνοβιτς, Γιώργος Γιακουμάκης.
Στον πάγκο των Κρητικών βρίσκονται οι Περιστερίδης, Αποστολόπουλος, Τόρες, Γκόμες, Μπανανά, Μενδρινός, Δημήτρης.
Λεβαδειακός (Μαντζιός): Σηφάκης, Τόμας, Πίντερ, Κώτσιος, Μιλιάζες, Πελέ, Μπουσταμάντε, Στάθης, Πέτρος Γιακουμάκης, Πουλίδο, Μάντζιος.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται οι Στρατηλάτης, Τριποτσέρης, Μρντάκοβιτς, Κατίδης, Μιλοσάβλιεφ, Μάγκας, Μαχαίρας.
Πρόκειται για το ντεμπούτο του Άλαν Πουλίδο με τη φανέλα των Βοιωτών. Υπενθυμίζεται ότι ο Μεξικανός επιθετικός, ο οποίος ακούστηκε πρώτα για τον Ολυμπιακό, πήρε πρόσφατα ειδική άδεια από τη FIFA για να παίξει με τον Λεβαδειακό μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση με την Τίγκρες.
Εκτός οι Γουνδουλάκης, Τσουράκης, Κοκκαλάς και Μαχλελής για τους γηπεδούχους.
Διαιτητής: Απόστολος Αμπάρκιολης, βοηθοί οι Λάζαρος Δημητριάδης, Σπυρίδων Γουργιώτης. Τέταρτος ο Αριστομένης Κουτσιαύτης.
Σέντρα στο ματς!
2' Ο Γιακουμάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από κοντινή απόσταση, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τον Λεβαδειακό, καθώς ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση off-side μετά την κεφαλιά πάσα του Μάντζιου. Οριακή η φάση, φαίνεται να 'ναι σωστή η απόφαση.
9' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Σέντρα του Πουλίδο, κεφαλιά του Μάντζιου από καλή θέση, αλλά ο 31χρονος επιθετικός δεν την πήρε όπως ήθελε και κατέληξε εκτός εστίας.
12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ωραία προσπάθεια του Γκαβιλάν, αλλά νικήθηκε από κοντινή απόσταση από τον Σηφάκη, που έδιωξε σε κόρνερ.
18' Προσπάθεια του Μπουσταμάντε να "κρεμάσει" τον Ολιμπά από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αντέδρασε σωστά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων και μπλόκαρε.
24' Κοντά στο 0-1 ο Λεβαδειακός. Ο Μάντζιος βρέθηκε απέναντι από τον Ολιμπά, αλλά καθυστέρησε και να εκτελέσει και το σουτ του ήταν πολύ αδύναμο με αποτέλεσμα να κερδίσει μόνο το κόρνερ μετά την παρέμβαση του Μαχαμάτ.
28' Δυνατό σουτ του Μπουσταμάντε από μακρινή απόσταση. Άστοχο όμως, δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Ολιμπά.
36' Ωραία προσπάθεια του Γκαβιλάν, που έκανε αρκετά μέτρα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτά και σούταρε μόλις έφθασε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη.
41' Κίτρινη κάρτα στον Μιλούνοβιτς.
42' ΓΚΟΛ ο Λεβαδειακός, 0-1!
Ο Πελέ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Τομάς έπιασε πολύ δυνατή κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι αρχικά και στη συνέχεια να "σκάει" στο χορτάρι.
44΄ Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Μιλούνοβιτς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, πήδηξαν πολλοί για την κεφαλιά, αλλά δεν τη βρήκε κανείς και έδιωξε με γροθιές ο Σηφάκης.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Πλατανιάς-Λεβαδειακός 0-1
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου!
49' Σουτ του Μάντζιου από τα δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Ολιμπά.
52' ΓΚΟΛ ο Πλατανιάς, 1-1!
Ο Γκαβιλάν εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και έστειλε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας, όπου βρισκόταν ο Τετέ και με κεφαλιά νίκησε τον Σηφάκη.
55' ΓΚΟΛ ο Λεβαδειακός, 1-2!
Ο Πουλίδο βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δεξιά και με συρτό, διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ολιμπά. Ωραίο γκολ από τον Μεξικανό.
60' Διπλή αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γκόμες στη θέση του Μιλούνοβιτς και ο Μπανανά σε αυτή του Μαχαμάτ.
63' Κερδισμένο φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Λεβαδειακό.
Εκτέλεσε ο Πελέ και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
66' Πτώση του Κάσιο μέσα στην περιοχή, μετά από μαρκάρισμα του Κώτσιου, που πάντως βρήκε την μπάλα. Στη συνέχεια ο παίκτης του Πλατανιά, έριξε... κουτουλιά στον Έλληνα αμυντικό. Ωστόσο, ο διαιτητής έδειξε κάρτα μόνο στον παίκτη των φιλοξενούμενων.
71' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Τόρες στη θέση του Κάσιο.
72' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Κατίδης στη θέση του Μπουσταμάντε.
73' Κίτρινη κάρτα στον Πίντερ.
73' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Τόρες την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ.
74' Ο Μάγκας στη θέση του Γιακουμάκη για τον Λεβαδειακό
Κίτρινη κάρτα για τον Μάγκα με το που μπήκε στο ματς.
81' Κεφαλιά του Τόρες, εκτός εστίας.
82' Ωραίο σουτ του Μάγκα, έδιωξε σε κόρνερ ο Ολιμπά.
86' Καλή κίνηση και κεφαλιά του Τόρες μετά από γέμισμα, εκτός εστίας η μπάλα.
87' Συρτό σουτ του Μάγκα, η μπάλα άουτ.
88' Σουτ του Μάντζιου, μπλόκαρε ο Ολιμπά.
90' Κίτρινη στον Πελέ.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος!
90+4' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μρντάκοβιτς στη θέση του Πουλίδο.
90+4' ΓΚΟΛ ο Μάντζιος, 1-3 ο Λεβαδειακός. Κλέψιμο του Κατίδη και γρήγορη πάσα στον Έλληνα επιθετικό, που έφερε βόλτα την αντίπαλη άμυνα και ολοκλήρωσε ιδανικά τη φάση.
Τέλος στο ματς. Πλατανιάς-Λεβαδειακός 1-3.