Φωστήρας-ΑΕΚ 1-3

Με σκόρερ τους Γιόχανσον, Πλατέλλα και Ζόριτς, η ΑΕΚ έκανε ανατροπή στον Ταύρο και επανήλθε στις επιτυχίες με τον Φωστήρα (3-1).
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ στον Ταύρο με αντίπαλο τον Φωστήρα.
Λίγο μετά τον αποκλεισμό απ' τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο -που άφησε τα σημάδια του τόσο στην ψυχολογία, όσο και σε αγωνιστικό επίπεδο με το σοβαρό τραυματισμό του Μάνταλου- η "Ένωση" είναι υποχρεωμένη να συνεχίσει από 'κει που είχε μείνει στο πρωτάθλημα.
Και πρέπει να το κάνει -όχι μόνο για να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις και να ξαναβρεί σταδιακά το κέφι της, αλλά και για να καλύψει το -3 που πιθανότατα θα της επιβληθεί και να μπει με όσο το δυνατό μεγαλύτερο χάντικαπ στα πλέι-οφ.
Όλα αυτά λοιπόν θα επιδιώξει να τα κάνει με αρκετές αλλαγές σήμερα στον Ταύρο λόγω τραυματισμών, αλλά και της πρόθεσης του Δέλλα να ξεκουράσει παίκτες και να δώσει ευκαιρίες σε κάποιους άλλους.
Ας δούμε αναλυτικά όμως τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Μπακάκης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Ζόριτς, Αραβίδης, Κρισάντους
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Βαγγέλης Γούτης): Γκέκας, Ζυγογιάννης, Γρομήτσαρης, Γκακέσα, Βλασόπουλος, Μουκίδης, Μουστόγιαννης, Μπελέρης, Σμυρλής, Αχείμαστος, Μήτκας
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Μπότος, Μπότης, Βλάχος, Σιώπης, Ράμα, Γενιτσαρίδης, Υμεράι
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Ανέστης, Γροντής, Ντούνης, Ρόβας, Σαρρής, Φαγιέ, Ντακόλ
Όλα έτοιμα στον Ταύρο για να ξεκινήσει το ματς...
1': Έναρξη του αγώνα.
4' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΣΤΗΡΑ!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπελέρης έμεινε αμαρκάριστος στο κέντρο της άμυνας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βούρα!
9': Προσπαθεί ν' αντιδράσει η ΑΕΚ, που έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα και ξεκινά να πιέζει την αντίπαλη άμυνα.
13': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Κρισάντους βρέθηκε σε καλή θέση -μέσα στην περιοχή και δεξιά- αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και οι αμυντικοί πρόλαβαν να τον κόψουν σε κόρνερ.
18' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Έπειτα από ωραία σέντρα του Αραβίδη από αριστερά, ο Γιόχανσον πήρε καλή θέση στην περιοχή και με κοντινή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία!
Μια ακόμα ένδειξη συμπαράστασης των παικτών της ΑΕΚ στον Πέτρο Μάνταλο, καθώς του αφιέρωσαν ομαδικά το γκολ της ισοφάρισης.
26': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Σε εκτέλεση φάουλ του Αραβίδη από αριστερά, ο Γιόχανσον κέρδισε μια ακόμα κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία.
28': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Μπακάκης μπήκε ωραία από δεξιά στην περιοχή και γύρισε την μπάλα για τον Κρισάντους, αλλά το απευθείας σουτ που πήγε να κάνει εκείνος κοντραρίστηκε από τον Μουστόγιαννη κι έφυγε κόρνερ!
32' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Κολοβέτσιος, που πήγε δυνατά σε μια διεκδίκηση πάνω στον Μπελέρη.
33': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από όμορφο τακουνάκι του Κρισάντους, ο Πλατέλλας μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά ο Γκέκας απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια!
33': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Μουστόγιαννης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Βούρας απογειώθηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά στο αριστερό του "Γ"!
36' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από ωραία ενέργεια από αριστερά, ο Ζόριτς σέντραρε χαμηλά στην περιοχή και ο Πλατέλλας -που πρόλαβε τον προσωπικό του αντίπαλο- έσπρωξε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα!
42': Η ΑΕΚ ελέγχει απόλυτα το ματς και δείχνει διατεθειμένη να ψάξει κι άλλα γκολ.
45': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Μπακάκης σεντράρει ιδανικά από δεξιά για τον Ανάκογλου, αλλά η κεφαλιά που πιάνει εκείνος δεν είναι καλή και φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι.
45'+1': Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
46' - Αλλαγή για τον Φωστήρα
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
51': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Μπακάκης έκανε όμορφο σόλο από δεξιά και γύρισε την μπάλα για τον Κρισάντους, αλλά το απευθείας σουτ του Νιγηριανού έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι.
58': Συνεχίζει να κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ, ωστόσο ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν τη βοηθά για να φτιάξει πολλές καλές φάσεις.
62' - Αλλαγή για το Φωστήρα
Ο Ράμα μπαίνει στη θέση του Μουστογιάννη.
65': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Αφού συνεργάστηκε άψογα με τον Κρισάντους, ο Αραβίδης έβγαλε ολομόναχο τον Πλατέλλα με τον Γκέκα, αλλά ο τερματοφύλακας του Φωστήρα απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ!
65' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Ρόβας αντικαθιστά τον Μπακάκη.
70' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Κρισάντους για "θέατρο".
72' - Αλλαγή για το Φωστήρα
Ο Υμεράι περνάει στη θέση του Βλασόπουλου.
74' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Αραβίδης και στη θέση του ο Ντακόλ.
80' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από πάσα του Τζανετόπουλου, ο Ζόριτς γύρισε όμορφα -μέσα στην περιοχή και αριστερά- και με δυνατό σουτ από πλάγια θέση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
82': Νέα κακοτυχία για την ΑΕΚ, καθώς ο Ζόριτς τραυματίστηκε στην προσπάθεια να σκοράρει και δεν μπορεί να συνεχίσει.
83' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Φαγέ αντικαθιστά τον Ζόριτς.
87' - Κίτρινη κάρτα για το Φωστήρα
Την αντικρίζει ο Σιώπης για καθυστέρηση.
88' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Πεταυράκης.
90': Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+4': Λήξη του αγώνα.