Ολυμπιακός-Ξάνθη 2-0

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Ξάνθη για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Ολυμπιακού με την φορμαρισμένη Ξάνθη.
Οι Πειραιώτες προέρχονται απ' την μεγάλη πρόκρισή τους στο Κύπελλο επί της ΑΕΚ, όμως αυτά είναι ήδη... περασμένα ξεχασμένα.
Κι αυτό διότι ο Παναθηναϊκός πρεσάρει πολύ στην κορυφή και οι πρωταθλητές δεν έχουν κανένα δικαίωμα για γκέλα.
Υπενθυμίζεται πως οι πράσινοι έχουν 61 βαθμούς, αλλά εκκρεμεί το τι μέλλει γενέσθαι με την τιμωρία τους, ενώ οι Πειραιώτες βρίσκονται στους 58, παίζοντας σήμερα κι ενώ έχουν να δώσουν και το ματς με τον Πανθρακικό.
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Ντοσεβί, Αφελάι, Τσόρι, Χάρα
Ουσιαστικά παίζουν οι εννιά που ξεκίνησαν απ' την ΑΕΚ, συν τους Κασάμι-Αφελάι που μπήκαν αντί των τραυματιών Μανιάτη-Ντουρμάζ (αντίστοιχα).
Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Κυριακίδης, Γκόμσι, Μπέρτος, Σολτάνι, Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Κλέιτον, Καπετάνος και Καρυπίδης.
Οι ακρίτες πάντως ήρθαν σήμερα στον Πειραιά με στόχο ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα. Άλλωστε είναι αήττητοι εδώ και 13 αγώνες!
Υπενθυμίζεται πως και η αποψινή αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, μετά τη σχετική απόφαση του Σταύρου Κοντονή.
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Γιαννιώτης, Φορτούνης, Εντινγκά, Μπενίτες, Σαντάνα, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης
Στον πάγκο της Ξάνθης: Αναστασόπουλος, Μπαξεβανίδης, Φερνάντεθ, Βασιλακάκης, Γουάλας, Γούτας, Ράνος
Σε λίγο οι ποδοσφαιριστές θα κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο...
Στις κερκίδες του γηπέδου βρίσκονται συνεργάτες του Σέρχιο Μαρκαριάν. Το "παρών" δίνει και ο προπονητής του Ατρόμητου, Νίκος Νιόπλιας για να παρακολουθήσει την ομάδα της Ξάνθης την οποία αντιμετωπίσει τις επόμενες ημέρες.
1' Σέντρα του αγώνα.
Οι παίκτες της Ξάνθης περιμένουν αυτούς του Ολυμπιακού κοντά στη σέντρα του γηπέδου και προσπαθούν να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία της ομάδας τους.
5' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
Ο Ντομίνγκες το εκτέλεσε με τους αμυντικούς της Ξάνθης να διώχνουν.
Στη φάση που προήρθε το κόρνερ η μπάλα ακούμπησε στο χέρι του Παπαστεριανού μέσα στη μεγάλη περιοχή της ομάδας του.
Συμπληρώθηκαν τα δέκα λεπτά στο παιχνίδι.
13' Πρώτο σουτ προς την εστία του Ρομπέρτο για την Ξάνθη. Ο Παπαστεριανός δοκίμασε το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα πήρε πολύ ύψος.
15' Σουτ του Κασάμι έξω από την περιοχή. Δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.
"Αρχηγέ περαστικά, γρήγορα κοντά", αναφέρει το πανό της Θύρας 7 για τον Γιάννη Μανιάτη.
Πριν την έναρξη, οι παίκτες του Ολυμπιακού φωτογραφήθηκαν φορώντας μια φανέλα με αντίστοιχο μήνυμα για τον αρχηγό της ομάδας, ο οποίος έχει τραυματιστεί σοβαρά.
Συμπληρώσαμε 20 λεπτά αγώνα.
21' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο για σκληρό μαρκάρισμα.
Σε καλό σημείο το φάουλ. Κασάμι και Ντομίνγκες υποψήφιοι για να το εκτελέσουν.
Ο Ντιομίνγκες το εκτέλεσε. Η μπάλα στα σώματα των παικτών της Ξάνθης.
24' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Σιόβας έπιασε την κεφαλιά μετά από ένα φάουλ του Ντομίγκες. Η μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.
27' Ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει ρυθμό. Παρόλα αυτά η Ξάνθη αμύνεται αρκετά καλά και οι παίκτες του Περέιρα δεν βρίσκουν τρόπο να απειλήσουν.
31' Ο Ντομίνγκες εκτέλεσε πάλι ένα φάουλ. Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έδιωξε με δυσκολία πριν η μπάλα στρωθεί σε κάποιον από τους παίκτες του Ολυμπιακού για κεφαλιά.
Συμπληρώσαμε 35 λεπτά αγώνα.
40ο λεπτό στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να βρει διάδρομο προς την εστία της Ξάνθης.
Ένα λεπτό έξτρα χρόνου για το πρώτο 45λεπτο.
Τέλος στο πρώτο 45λεπτο. Χωρίς σκορ το παιχνίδι.
46' Έναρξη του δευτέρου 45λέπτου.
47' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Χάρα μετά από σέντρα του Ντοσεβί. Η μπάλα περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου.
48' Η καλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Ο Κασάμι έκανε το γύρισμα από κοντά. Ο Κυριακίδης διώχνει με μεγάλη δυσκολία στην γραμμή της εστίας του.
53' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Και πάλι με κεφαλιά του Χάρα. Η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.
54' Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Μπαξεβανίδης της θέση του Μπέρτου.
Γκολ για τον Ολυμπιακό.
Στο 57ο λεπτό ο Τσόρι Ντομίνγκες από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης. Εξαιρετική σέντρα του Ντοσεβί με την οποία βρήκε τον αργεντινό σε καλή θέση μέσα στην περιοχή.
60' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης στη θέση του Παπαστεριανού.
67' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Το εκτέλεσε ο Ντομίνγκες. Καμία ανησυχία για την άμυνα της Ξάνθης.
68' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολτάνι με τον Καπετάνο άλλαξαν με ευκολία την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού. Ο τελευταίος δέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα και έκανε το πλασέ. Ο Ρομπέρτο όμως έδιωξε εξαιρετικά.
Στο 69ο λεπτό ο Αφελάι έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Ολλανδός έκλεψε την μπάλα από τον Καρυπίδη ο οποίος ολιγώρησε με την μπάλα στα πόδια του.
73' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Καπετάνος εκτός αγώνα. Στη θέση του ο Ράνος.
Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ντοσεβί και Χάρα εκτός αγώνα. Φορτούνης και Μπενίτες στο ματς.
83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Εντινγκά στη θέση του Μιλιβόγιεβιτς.
84' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Κασάμι έκανε το σουτ από πλάγια η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 88ο λεπτό το ματς. Εχει πέσει αρκετά ο ρυθμός. Οι παίκτες περιμένουν τη λήξη.