Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεβερκούζεν (3-2 στα πέναλτι, κ.α., παρ. 1-0)

Βγάζοντας χαρακτήρα όταν η μπάλα έκαιγε, η Ατλέτικο λύγισε στα πέναλτι τη Λεβερκούζεν και πανηγύρισε μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League!
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ρεβάνς για τη φάση των "16" του Champions League ανάμεσα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και τη Λεβερκούζεν.
Στριμωγμένοι από τα άσχημα αποτελέσματα και την ήττα του πρώτου αγώνα (1-0) οι "ροχιμπλάνκος" θα πρέπει να βγάλουν χαρακτήρα για να συνεχίσουν να ονειρεύονται πορεία αντίστοιχη της περσινής.
Διότι δεν είναι μονάχα ότι θα έχουν απέναντί τους έναν υπολογίσιμο (και επικίνδυνο όπως αποδείχθηκε στη Γερμανία) αντίπαλο. Είναι και ότι οι ίδιοι δεν είναι στα καλά τους, μετρώντας μια μόλις νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις.
Κάπως έτσι, εξάλλου, βγήκαν απ' τη μάχη του τίτλου στην Primera Division, ενώ τους ξεπέρασε στην τρίτη θέση και η Βαλένθια.
Αντίθετα, η Λεβερκούζεν είναι φορμαρισμένη και πιο έτοιμη από ποτέ για την υπέρβαση στο Champions League. Οι Γερμανοί μετρούν πέντε σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις (συμπεριλαμβανομένου και του 1-0 του πρώτου αγώνα).
Το ακόμα πιο εντυπωσιακό της υπόθεσης, δε, είναι ότι σε αυτά τα παιχνίδια δεν έχουν δεχθεί ούτε ένα γκολ (!) ενώ έχουν σημειώσει συνολικά 11!
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο όμως, ας δούμε τις ενδεκάδες με τις οποίες θα παραταχθούν απόψε οι δυο ομάδες...
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Ρότζερ Σμιντ): Λένο, Ουέντελ, Σπάχιτς, Τοπράκ, Χίλμπερτ, Κάστρο, Μπέντερ, Σον, Τσαλχάνογλου, Μπελαραμπί, Ντρμιτς
ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Μογιά, Γκάμεθ, Μιράντα, Χιμένεθ, Χουανφράν, Σουάρεθ, Κόκε, Αρντά, Κάνι, Γκριεζμάν, Μάντζουκιτς
Στον πάγκο για τους Μαδριλένους οι: Ομπλάκ, Ανσάλντι, Λούκας, Ραούλ Γκαρθία, Γκάμπι, Χιμένεθ, Τόρες.
Αναπληρωματικοί για τους Γερμανούς οι: Κρέσιτς, Παπαδόπουλος, Μπένις, Ράιναρτς, Ρόλφες, Κίσλινγκ, Μπραντ.
Εκτός ενδεκάδας της Λεβερκούζεν ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, ο οποίος ήταν βασικός (και είχε και καλή απόδοση) στο πρώτο ματς. Ο Ρότζερ Σμιντ έχει προτιμήσει στη θέση του Έλληνα αμυντικού στα στόπερ τον Σπάχιτς.
Δεν υπολογίζονται από τον τεχνικό των Γερμανών οι Γεβντάι και Κρούσε, ωστόσο ακόμα σημαντικότερες είναι οι απουσίες που έχει να αντιμετωπίσει ο Σιμεόνε.
Ο Αργεντινός θα στερηθεί τις υπηρεσίες του υπερ-πολύτιμου Γκοντίν, αλλά και των Τιάγκο, Σικέιρα και Νίγκεθ.
Υπενθυμίζεται ότι οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στη φάση των ομίλων του Europa League της σεζόν 2010/11 (στον όμιλο που συμμετείχε και ο Άρης), με αμφότερα τα μεταξύ τους ματς να τελειώνουν στο 1-1.
Όλα έτοιμα στο καυτό "Βιθέντε Καλντερόν" για να ξεκινήσει το μεγάλο ματς...
1': Έναρξη του αγώνα.
7': Δυνατά έχει μπει στο παιχνίδι η Ατλέτικο, που προσπαθεί να κλείσει από νωρίς τους Γερμανούς στην περιοχή τους.
10': Καλή στιγμή για τη Λεβερκούζεν!
Ο Τσαλχάνογλου ελίχθηκε έξω απ' την περιοχή και δοκίμασε ένα συρτό σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.
15': Πλήρης κατοχή της μπάλας για την Ατλέτικο στο πρώτο τέταρτο. Σχεδόν στο μισό γήπεδο παίζει η Λεβερκούζεν.
17': Ευκαιρία για τη Λεβερκούζεν!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην περιοχή, ο Σον σούταρε απευθείας από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μάντζουκιτς πρόλαβε να κόψει προ της γραμμής!
20': Ο Μογιά τραυματίστηκε σε μια προσπάθεια να μπλοκάρει την μπάλα και δε μπορεί να συνεχίσει.
23' - Αλλαγή για την Ατλέτικο
Στη θέση του Μογιά μπαίνει ο Όμπλακ.
26' - Κίτρινη κάρτα για τη Λεβερκούζεν
Τη βλέπει ο Σπάχιτς για ένα δυνατό τάκλιν στον Κάνι.
27' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ!
Έπειτα από εκτέλεση φάουλ και σύγχυση στην περιοχή, ο Σουάρεθ έπιασε ένα σουτ από το ημικύκλιο και η μπάλα -αφού κόντραρε στον Τοπράκ κι άλλαξε πορεία- ξεγέλασε τον Λένο και κατέληξε στα δίχτυα!
30' - Κίτρινη κάρτα για την Ατλέτικο
Την αντικρίζει ο Χιμένεθ για μαρκάρισμα στον Τσαλχάνογλου.
36': Πιέζει για ένα δεύτερο γκολ η Ατλέτικο, που έχει στριμώξει τη Λεβερκούζεν και πριν από λίγο κέρδισε δυο συνεχόμενα κόρνερ, που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.
38': Καλή φάση για την Ατλέτικο!
Σε μια φάση παρόμοια με αυτή του γκολ, ο Σουάρεθ σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει αυτή τη φορά κόρνερ.
43': Έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα, με τη Λεβερκούζεν πάντως να έχει κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο.
45': Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
45'+4': Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
46' - Αλλαγή για την Ατλέτικο
Ο Ραούλ Γκαρθία θα περάσει στη θέση του Κάνι.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
52': Χωρίς μεγάλη φάση τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ατλέτικο να διατηρεί την κατοχή της μπάλας, αλλά να επιτίθεται πιο μεθοδικά.
58': Ο Μπελαραμπί βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα μακρινό συρτό σουτ, αλλά ο Όμπλακ έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.
65' - Κίτρινη κάρτα για τη Λεβερκούζεν
Τη βλέπει ο Τοπράκ για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Αρντά.
69' - Αλλαγή για τη Λεβερκούζεν
Στη θέση του Ντρμιτς μπαίνει ο Κίσλινγκ.
70': Ευκαιρία για την Ατλέτικο!
Σε εκτέλεση φάουλ του Κόκε από αριστερά, κανένας δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας κι εκείνη -αφού έγλειψε το αριστερό δοκάρι- πέρασε άουτ!
72' - Κίτρινη κάρτα για την Ατλέτικο
Τη βλέπει ο Γκάμεθ για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
77' - Αλλαγή για τη Λεβερκούζεν
Ο Ρόλφες στη θέση του Σον.
78' - Κίτρινη κάρτα για τη Λεβερκούζεν
Την αντικρίζει ο Τσαλχάνογλου για μαρκάρισμα στον Γκάμεθ.
80': Ευκαιρία για την Ατλέτικο!
Ο Αρντά πιάνει το δυνατό σουτ, αλλά ο Λένο είναι σε ετοιμότητα και αποκρούει!
83' - Αλλαγή για την Ατλέτικο
Ο Τόρες στη θέση του Μάντζουκιτς.
89' - Κίτρινη κάρτα για τη Λεβερκούζεν
Τη δέχεται ο Γουέντελ για ένα τάκλιν στον Τόρες.
90': Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+4': Λήξη της κανονικής διάρκειας. Πάμε για παράταση!
91': Έναρξη της παράτασης.
97': Πιέζει η Ατλέτικο, χωρίς ωστόσο να πανικοβάλλει τη Λεβερκούζεν. Οι Γερμανοί δε δείχνουν διατεθειμένοι να παραιτηθούν απ' την αμυντική τους προσέγγιση στο ματς.
102' - Κίτρινη κάρτα για τη Λεβερκούζεν
Τη βλέπει ο Κίσλινγκ για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
105' - Αλλαγή για τη Λεβερκούζεν
Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος μπαίνει στη θέση του Μπέντερ.
105'+1': Λήξη του πρώτου μέρους της παράτασης.
106': Ξεκίνησε το β' μέρος.
106': Ευκαιρία για την Ατλέτικο!
Ο Ραούλ Γκαρθία σούταρε δυνατά στην κλειστή γωνία του Λένο, αλλά ο γκολκίπερ της Λεβερκούζεν αντέδρασε σωστά και απέκρουσε σε κόρνερ!
110' - Κίτρινη κάρτα για την Ατλέτικο
Τη βλέπει ο Τόρες για διαμαρτυρία.
111': Καλή φάση για τη Λεβερκούζεν!
Ο Ρόλφες δοκίμασε ένα πολύ δυνατό σουτ από μακριά, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί "Γ" του Όμπλακ!
112' - Κίτρινη κάρτα για τη Λεβερκούζεν
Την αντίκρισε ο Παπαδόπουλος, που γκρέμισε από αριστερά τον Γκριεζμάν.
116': Καλή φάση για την Ατλέτικο!
Έπειτα από σέντρα του Κόκε από δεξιά, ο Τόρες έπιασε δύσκολη κεφαλιά, αλλά ο Λένο ήταν καλά τοποθετημένος και μπλόκαρε!
120'+1': Λήξη της παράτασης. Ο νικητής θα κριθεί στα πέναλτι!
Ο Ραούλ Γκαρθία θα είναι ο πρώτος που θα πάει στη βούλα για λογαριασμό της Ατλέτικο...
ΑΟΥΤ!: Το δυνατό σουτ του Ισπανού δεν ήταν καθόλου καλό και έφυγε ψηλά!
Ο Τσαλχάνογλου θα σουτάρει το πρώτο πέναλτι της Λεβερκούζεν...
ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΟΜΠΛΑΚ! Ο Ισπανός "ψάρεψε" τον αντίπαλό του και πέφτοντας στο κέντρο της εστίας, έδιωξε την μπάλα!
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ! Ο Γκριεζμάν σουτάρει ψηλά στο αριστερό "Γ" και ανοίγει το σκορ! 1-0.
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ! Στο ίδιο σημείο σούταρε και ο Ρόλφες, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ! Ο Σουάρεθ σουτάρει ψηλά στην αριστερή γωνία και κάνει το 2-1.
ΑΟΥΤ! Ο Τοπράκ σταματάει και πλασάρει πολύ ψηλά πάνω από το δοκάρι.
ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΛΕΝΟ! Ο τερματοφύλακας της Λεβερκούζεν πέφτει στη δεξιά γωνία και αποκρούει το πέναλτι του Κόκε.
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ! Ο Κάστρο σούταρε στη δεξιά γωνία και νίκησε τον Όμπλακ. 2-2
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ! Ο Τόρες εκτελεί άψογα στην αριστερή γωνία και ξαναδίνει προβάδισμα στην Ατλέτικο. 3-2.
ΑΟΥΤ!: Ο Κίσλινγκ σούταρε με δύναμη κι έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι! Η Ατλέτικο επικρατεί με 3-2 και περνάει στους "8" του Champions League!