Ξάνθη-Παναιτωλικός (17.15)

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης SKODA Ξάνθη-Παναιτωλικός στο πλαίσιο της εξ αναβολής 26ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Skoda Ξάνθη-Παναιτωλικός για την εξ αναβολής 26η αγωνιστική της Super League.
Από τα πλέον ενδιαφέροντα παιχνίδια της ημέρας στη «μάχη» για την πέμπτη προνομιούχο θέση, που οδηγεί στα play-offs.
Η ομάδα της Θράκης (40β.) προέρχεται από ήττα 2-0 από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, ένα αποτέλεσμα με το οποίο τελείωσε το αήττητο σερί εννιά αγώνων της.
Από την άλλη, η ομάδα του Αγρινίου (43β.) απέσπασε ισοπαλία 0-0 στους «Ζωσιμάδες» από τον ΠΑΣ Γιάννινα και έμεινε χωρίς νίκη για τρίτο παιχνίδι.
Σε ό,τι αφορά την μικρή προϊστορία των δύο ομάδων στη Super League, σε πέντε παιχνίδια ανεξαρτήτου έδρας, ο Παναιτωλικός μετράει τέσσερις νίκες, με πιο πρόσφατο το 5-2 του πρώτου γύρου και η Skoda Ξάνθη μια.
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων….
Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε από πλευράς Skoda Ξάνθης τους: Κυριακίδη, Μπαξεβανίδη, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Βασιλακάκη, Κλέιτον, Γούτα, Καπετάνο.
Για τον Παναιτωλικό, οι επιλογές του Μάκη Χάβου είναι: Μπρακάλι, Κέβιν, Θεοδωρίδης, Κάπελ, Μαλεζάς, Γοδόι, Μορένο, Μαρτίνες, Μύγας, Φωτάκης, Ετζενγκέλε.
Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι: Ζαρόπουλος, Γκομσί, Φερνάντεθ, Παπαστεριανός, Λισγάρας, Μπέλιτς, Ράνος.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι: Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Ρουσκουγιέδα, Μπεχαράνο, Σκαραμοτσίνο, Μήλιος, Βασιλείου.
Διαιτητής του αγώνα στα «Πηγάδια» είναι ο Μιχάλης Κουκουλάκης του συνδέσμου Ηρακλείου, με βοηθούς τους Μιχάλη Καρσιώτη (Κορινθίας) και Χρήστο Μπαλτά (Αχαΐας). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Στέφανος Μαντάκης από τον σύνδεσμο Ημαθίας.
Μετά τη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα, που έφτασε τους 44 βαθμούς, η μάχη για την είσοδο στην πεντάδα γίνεται ακόμη μεγαλύτερη...
Οι γηπεδούχοι θα παραταχθούν με σχήμα 4-2-3-1 και οι φιλοξενούμενοι με 4-3-3.
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι...
1': Σέντρα του αγώνα.
3': Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Θεοδωρίδη, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Κυριακίδη.
7': Δεύτερο σουτ από τον Θεοδωρίδη και πάλι έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.
Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 15 λεπτά, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Εξαίρεση τα δύο σουτ του Θεοδωρίδη, που δεν ανησύχησαν τον Κυριακίδη.
19': Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι. Την αντικρίζει ο Κέβιν για σκληρό μαρκάρισμα στον Σολτάνι.
23': Δεύτερη κάρτα στον Ετζενγκέλε για φάουλ στον Λουσέρο.
27': Δοκάρι για τον Παναιτωλικό σε "κεραυνό του Κάπελ έξω από την περιοχή.
Αυτό ήταν το 13ο δοκάρι της ομάδας του Αγρινίου τη φετινή σεζόν.
36': Σέντρα από αριστερά για τον Παναιτωλικό, ο Μορένο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
40': ΓΚΟΛ για τη Skoda Ξάνθη.
Ο Λουσέρο εκτέλεσε το φάουλ και ο Παπάζογλου με κεφαλιά έκανε το 1-0.
44': Κίτρινη κάρτα στον Γουάλας.
45': Κίτρινη κάρτα και στον Μύγα.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου στα Πηγάδια. Η Skoda Ξάνθη προηγείται 1-0 με γκολ του Παπάζογλου στο 40'. Δοκάρι είχε ο Παναιτωλικός στο 27' με τον Κάπελ.
46': Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στα Πηγάδια.
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
47': Δυνατό σουτ του Βασιλακάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
50': Μεγάλη ευκαιρία για την Skoda Ξάνθη με τον Κλέιτον, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση, μετά από σέντρα του Σολτάνι.
57': Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για τον Παναιτωλικό, με τον Μπεχαράνο να παίρνει τη θέση του Μύγα.
Σαφώς καλύτερη η Skoda Ξάνθη στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.
59': Πέναλτι για την Skoda Ξάνθη σε ανατροπή του Καπετάνου από τον Μαλεζά.
Ο Κλέιτον αναλαμβάνει την εκτέλεση και αστοχεί. Η μπάλα περνάει άουτ και το 1-0 παραμένει.
61': Πρώτη αλλαγή και για τους γηπεδούχους, με τον Βάλτερ να αντικαθιστά τον Σολτάνι.
64': ΓΚΟΛ για την Skoda Ξάνθη. Ο Κλέιτον παίρνει ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι και με κοντινή προβολή κάνει το 2-0.
68': Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον Ρουσκουγιέδα να αντικαθιστά τον Νίκο Μαρτίνες.
72': Αλλαγή για τους γηπεδούχους με τον Παπαστεριανό αντί του Βασιλακάκη.
72': Κλείνουν τις αλλαγές τους οι φιλοξενούμενοι, με τον Κουτρομάνο να παίρνει τη θέση του Φωτάκη.
Οι γηπεδούχοι έχουν τον έλεγχο του αγώνα και κρατούν εύκολα το προβάδισμα δύο τερμάτων.
83': ΓΚΟΛ για την Skoda Ξάνθη.
Ο Κλέιτον έκανε την κάθετη πάσα στον Καπετάνο, που μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.
87': Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Καπετάνο να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Ράνος.
Λήξη του αγώνα στα Πηγάδια. Νικήτρια η Skoda Ξάνθη με 3-0.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ...