Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης Skoda Ξάνθη-Ατρόμητος στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

14:50
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της 29ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, ανάμεσα στη Skoda Ξάνθη και τον Ατρόμητο.
14:55
Πρόκειται για το σούπερ ντέρμπι πεντάδας της αγωνιστικής, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην 7η θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς -μαζί και με τον Παναιτωλικό- έναν βαθμό πίσω απ' τη ζώνη των πλέι οφ. Οι Περιστεριώτες μάλιστα έχουν παίξει ένα ματς λιγότερο -αυτό με τον ΟΦΗ, που αποσύρθηκε απ' το πρωτάθλημα.
14:55
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
14:55
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτανί, Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος.
14:55
Στον πάγκοι οι: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Ρούντι, Φλίσκας, Καρυπίδης, Μπέλιτς, Ράνος.
14:55
Ατρόμητος (Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Νάστος, Μαρσελίνιο, Δημούτσος, Ούμπιδες, Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Κοντοές.
14:56
Στον πάγκοι οι: Μπαρκάς, Κούρος, Μπρίτο, Παπάζογλου, Μπάλλας, Κιβρακίδης, Καράσκο.
14:58
Διαιτητής του ματς είναι ο Σπάθας (Πειραιά) με βοηθούς τους Σταυρουλάκη (Ρεθύμνου) και Φαντόπουλο (Πειραιά).
15:00
Το εξαιρετικό ενδιαφέρον στο ματς δεν περιορίζεται μόνο στη βαθμολογία, αλλά και στην καλή κατάσταση που βρίσκονται οι ομάδες. Ο Ατρόμητος προέρχεται από τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο Περιστέρι, ενώ οι Ξανθιώτες επιβλήθηκαν του Παναιτωλικού στην εμβόλιμη 26η αγωνιστική.
15:00
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι.
15:01
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι
15:03
Την 3η εκτός έδρας νίκη για φέτος ψάχνει ο Ατρόμητος που έχει πάρει έξι ισοπαλίες μακριά απ' το Περιστέρι, ενώ η Ξάνθη στα «Πηγάδια» έχει 7 νίκες, 6 ισοπαλίες και μόλις μία ήττα.
15:08
5' Πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη! Ο Κλέιτον τροφοδότησε τον Σολτάνι, που βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Νάστος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε.
15:12
10' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο! Εκτέλεση κόρνερ για τους Περιστεριώτες. Ο Κυριακίδης δεν κατάφερε να απομακρύνει με γροθιές και ο Ομπόντο έσωσε την Ξάνθη, διώχνοντας με κεφαλιά πάνω στη γραμμή.
15:13
12' Δυνατό σουτ του Ομπόντο λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά έξω απ' τα δοκάρια
15:16
15' Αδύναμο γυριστό σουτ του Παπαστεριανού, ο Γκορμπούνοφ μπλοκάρει εύκολα
15:22
20' Ο Φυτανίδης έδιωξε σωτήρια προ του Καπετάνου με κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
15:27
Η Ξάνθη έχει υπέρ της την κατοχή, πιέζει τους φιλοξενούμενους μετά τα 25 πρώτα λεπτά αγώνα, όμως δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γκορμπούνοφ.
15:33
32' Εκτέλεση φάουλ του Φυτανίδη, η μπάλα άουτ
15:35
33' Καλή στιγμή για την Ξάνθη! Κεφαλιά του Σολτάνι -που πρόλαβε την έξοδο του Γκορμπούνοφ- ο Κοντοές έδιωξε σε κόρνερ
15:38
37' Κίτρινη κάρτα στο Σολτάνι για σκληρό μαρκάρισμα στον Πίτου Γκαρσία
15:40
38' Κακό σουτ του Ομπόντο, αρκετά έξω απ' τα δοκάρια του Γκορμπούνοφ
15:47
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου
15:47
Γρήγορος ρυθμός στην αρχή του ημιχρόνου, όμως μετά το 20λεπτο έπεσε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το 0-0 και από μια καλή ευκαιρία για Ξάνθη και Ατρόμητο.
16:03
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
16:05
46' Φάουλ λίγο έξω απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής για την Ξάνθη. Εκτελεί ο Κλέιτον, με την μπάλα να περνάει αρκετά ψηλά πάνω απ' τα δοκάρια.
16:07
49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ
16:08
Ο Κλέιτον απέφυγε Λαζαρίδη και Δημούτσο και με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα 1-0 στην Ξάνθη.
16:15
56' Μικρή διακοπή στο ματς γιατί ο πρώτος βοηθός, Σταυρουλάκης, νιώθει ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι.
16:16
Δεν μπορεί να συνεχίσει τελικά ο πρώτος βοηθός. Την θέση του θα πάρει ο τέταρτος διαιτητής, Αμπάρκιολης.
16:20
62' Μετά από έξι λεπτά διακοπής συνεχίζεται το παιχνίδι στα Πηγάδια.
16:28
69' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Λουσέρο έδωσε στον Καπετάνο, μετά από αδράνεια της άμυνας του Ατρόμητου, όμως το αδύναμο σουτ που δοκίμασε ο έμπειρος επιθετικός πέρασε άουτ.
16:29
71' Κι άλλη καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε τον Κλέιτον, που πλάσαρε από κοντά, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ομπόντο. Απομάκρυνε η άμυνα του Ατρόμητου.
16:32
74' Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Δημούτσου, ο Καράσκο.
16:34
76' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο για σκληρό μαρκάρισμα στον Λουσέρο
16:35
76' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μαρσελίνιο -που καταχειροκροτήθηκε απ' την εξέδρα της Ξάνθης- ο Μπρίτο
16:40
82' Κίτρινη κάρτα στον Καπετάνο, για φάουλ στον Κοντοέ
16:42
84' Δυνατή κεφαλιά του Σολτάνι, μπλόκαρε ο Γκουρμπούνοφ
16:43
85' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Παπαστεριάνού ο Φλίσκας.
16:45
87' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Σολτάνι ο Βάλτερ.
16:51
Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων λόγω του τραυματισμού του βοηθού
16:52
90+4' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Καπετάνου, ο Ράνος.
16:53
90+4' Τελευταία αλλαγή και για τον Ατρόμητο. Στην θέση του Ούμπιδες ο Παπάζογλου.
16:55
90+6' Σουτ του Μπρίτο, μετά από αρκετή ώρα για τον Ατρόμητο, πάνω απ' τα δοκάρια του Κυριακίδη
16:57
Τέλος στο ματς!
16:58
Ο Ατρόμητος προσπάθησε να πιέσει στα τελευταία λεπτά, όμως ήταν αργά. Η Ξάνθη πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 1-0, με το γκολ του Κλέιτον να «καθαρίζει».