Ολυμπιακός-Κέρκυρα 3-0

Με γκολ των Τσόρι (9'), Μποτία (26') και Χάρα (48'), ο Ολυμπιακός προηγείται 3-0 της Κέρκυρας στο "Καραϊσκάκη". Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σε όλους, σε λίγη ώρα Ολυμπιακός και Κέρκυρα θα αναμετρηθούν στο "Καραϊσκάκη", στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής.
Με "αέρα" έξι βαθμών και ματς λιγότερο οι Πειραιώτες έχουν "κλειδώσει" τον 42ο τίτλο της ιστορίας τους.
Σε ασφαλή θέση για την παραμονή οι Φαίακες που ήδη έχουν συγκεντρώσει 40 βαθμούς και βρίσκονται στην 9η θέση.
Μόλις πέντε αναμετρήσεις (αρχής γενομένης από το 2004) περιλαμβάνει η προϊστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων στο Φάληρο.
17/11/2012 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 2-0 08/04/2012 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 0-1 11/09/2010 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 2-0 22/04/2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 3-1 29/12/2004 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κέρκυρα 3-0
Στο σημερινό παιχνίδι δίνεται η ευκαιρία στον Περέιρα να δοκιμάσει σχήμα με Τσόρι και Φορτούνη από την αρχή μαζί.
Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Σιόβας, Μποτία, Ελαμπντελαουϊ, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά, Τσόρι, Ντοσεβί, Φορτούνης, Χάρα.
Κάτω από τα δοκάρια παραμένει ο Ρομπέρτο, αριστερά στην άμυνα ο Μαζουακού, δεξιά επιστρέφει ο Ελαμπντελαουΐ (αντί του Σαλίνο) ενώ διατηρείται το δίδυμο των στόπερ με τους Σιόβα και Μποτία.
Στα χαφ βασικός ξεκινά ο Εντινγκά που έκανε πολύ καλό παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης (στον πάγκο ο Κασάμι), μαζί με τον Μιλιβόγεβιτς.
Μπροστά τους θα βρίσκονται οι Τσόρι, Φορτούνης (ένας εκ των δύο, θα κινείται στα πλάγια), Ντοσεβί και ο Χάρα στην κορυφή της επίθεσης.
Στον πάγκο: Γιαννιώτης, Αυλωνίτης, Σαλίνο, Κασάμι, Αφελάι, Μπενίτες, Μήτρογλου.
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Μανωλάς, Βενέτης, Γκόμες, Καρντόζο, Μαρκόφσκι, Κρητικός, Κοντός, Σιοντής, Ταβάρες, Λεάλ.
Στον πάγκο: Σέτκους, Παρασκευαΐδης, Καϊκούτ, Χαβίτο, Μεντής, Μακρίδης, Γεωργακόπουλος.
Αρκετές απουσίες για τους φιλοξενούμενους, πιο σημαντικές για τους "ερυθρόλευκους" εκείνες των Μανιάτη και Ντουρμάζ.
Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, θα επιστρέφουν σε περίπου δέκα λεπτά για την σέντρα. Σταμάτησε και η βροχή.
1' Έναρξη του αγώνα.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κουκουλάκης του συνδέσμου Ρεθύμνου. Βοηθοί του οι Βλάσσης (Λασιθίου), Ποντίκης (Πρέβεζας) και τέταρτος ο Λαμπρόπουλος (Ηλείας).
5' Ο Κουτζαβασίλης βγάζει με δυσκολία το δυνατό σουτ του Τσόρι.
8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0!
Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσόρι! Το φαλτσαριστό χτύπημα του Αργεντινού πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε στα δίχτυα.
Το τέταρτο διαδοχικό του γκολ, φτάνοντας τα 11 στη Σούπερ Λίγκα.
12' Νέα καλή στιγμή. Ο Εντινγκά πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Χάρα τη δεύτερη, έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
Επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού, με την Κέρκυρα κλεισμένη πίσω να τον περιμένει.
19' Προσωπική ενέργεια του Φορτούνη, που βρήκε χώρο κι έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
65%-35% υπέρ του Ολυμπιακού το ποσοστό κατοχής της μπάλας.
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-0!
Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσόρι και κεφαλιά του Σιόβα στο οριζόντιο δοκάρι, ο Μποτία με κοντινό πλασέ διεύρυνε το προβάδισμα των "ερυθρολεύκων".
33' Σε ετοιμότητα ο Κουτζαβασίλης στο σουτ του Τσόρι.
13 τελικές προσπάθειες (6 στην εστία) για τον Ολυμπιακό. Καμια έως τώρα για την Κέρκυρα.
36' Ο Φορτούνης έπαιξε ωραία το ένα δύο με τον Χάρα, ο Έλληνας μέσος βρέθηκε στην περιοχή, έκανε την προσποίηση, αλλά το συρτό σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε αμυνόμενο.
39' Ο Ντοσεβί έβγαλε κάθετη για τον Τσόρι που κατέβασε υπέροχα την μπάλα και πλάσαρε στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ και έτσι δεν μέτρησε το τέρμα που πέτυχε.
40' Χαμένη ευκαιρία. Ο Χάρα από πλεονεκτική θέση δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
43' Το καλοχτυπημένο φάουλ του Λεάλ έφυγε άουτ, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι με τον Ρομπέρτο να ελέγχει την πορεία της μπάλας.
Αυτή καταγράφεται ως η πρώτη τελική της Κέρκυρας στο ματς.
45' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Καθολική υπεροχή, επιθετικό παιχνίδι, χορταστικό θέαμα και προβάδισμα 2-0 για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Κέρκυρα. Τσόρι (9') και Μποτία (26') οι σκόρερ των Πειραιωτών, για τους οποίους δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Αργεντινού.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Αφελάι πέρασε στη θέση του Μποτία.
Μετατοπίζεται στο κέντρο της άμυνας ο Μιλιβόγεβιτς.
46' Αλλαγή και για την Κέρκυρα: Ο Γεωργακόπουλος αντικατέστησε τον Φάμπιο.
48' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 3-0!
Ο Τσόρι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χάρα με γυριστή κεφαλιά άνοιξε λογαριασμό στο ελληνικό πρωτάθλημα.
55' Η εκτέλεση φάουλ του Λεάλ κατέληξε άουτ.
55' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Μήτρογλου πέρασε στη θέση του Ντοσεβί.
62' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός: Ο Τσόρι δέχεται το θερμό χειροκρότημα της εξέδρας και αφήνει την θέση του στον Μπενίτες.
62' Άστοχο σουτ από τον Εντινγκά.
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Ο Ολυμπιακός καθάρισε μέχρι το 3-0, προσφέροντας πολύ όμορφο θέαμα στον κόσμο του.
70' Το σουτ του Μπενίτες κατέληξε άουτ.
71' Αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Καϊκούτ πέρασε στη θέση του Λεάλ.
73' Αδύναμο σουτ του Γεωργακόπουλου από πλάγια θέση στην περιοχή, δεν ανησυχεί ο Ρομπέρτο.
22-3 οι τελικές προσπάθειες στον αγώνα.
Ισορρόπησε η κατοχή της μπάλας στο δεύτερο μέρος. 57%-43% για τον Ολυμπιακό που παίζει στο ρελαντί στα τελευταία λεπτά.
75' Επέμβαση του Κουτζαβασίλη στο σουτ του Μπενίτες.
79' Τελευταία αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Μεντής πέρασε στη θέση του Καρντόζο.
84' Στην προσπάθειά του να μπλοκάρει την κεφαλιά του Μαρκόφσκι, ο Ρομπέρτο κέρδισε φάουλ από τον Καϊκούτ.
90' Άστοχο σουτ από τον Αφελάι.
Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1' Δοκάρι για την Κέρκυρα, από το σουτ του Γκόμες!
90+2' Λήξη της αναμέτρησης.