Αν γουστάρεις ποδόσφαιρο δεν χάνεις το clasico! Η Μπάρτσα θέλει να αγγίξει τον τίτλο στο γεμάτο «Καμπ Νου», ενώ η Ρεάλ να ρεφάρει κάνοντας την ανατροπή. Σε real-time η εξέλιξη από το sport-fm.gr.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Primera Division.
Η Μπαρτσελόνα θέλει να κάνει αποφασιστικό βήμα τίτλου κερδίζοντας την Ρεάλ Μαδρίτης! Αν συμβεί αυτό η διαφορά της θα φτάσει στο +4.
Από την άλλη πλευρά, η «βασίλισσα» θέλει θετικό αποτέλεσμα στην Καταλονία, ώστε είτε να διατηρηθεί σε απόσταση αναπνοή από τους «μπλαουγκράνα» (-1), είτε να τους αφήσει δύο βαθμούς μακριά της.
Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Μπράβο, Άλμπα, Πικέ, Ματιέ, Άλβες, Μαστσεράνο, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Νεϊμάρ, Μέσι, Σουάρες
Στον πάγκο: Τερ Στέγκεν, Μπουσκέτς, Τσάβι, Πέδρο, Ραφίνια, Μπαρτρά, Αντριάνο
Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κασίγιας, Μαρτσέλο, Πέπε, Ράμος, Καρβαχάλ, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά.
Στον πάγκο: Νάβας, Βαράν, Τσιτσαρίτο, Λούκας Σίλβα, Αρμπελόα, Χεσέ, Ιγιαραμέντι
Χωρίς προβλήματα κατεβαίνει η Μπαρτσελόνα. Προτιμήθηκε να μείνει στον πάγκο ο Μπούσκετς, που αντιμετώπιζε ένα μικρο-πρόβλημα τραυματισμού. Εκτός εδώ και καιρό για την «βασίλισσα» οι Κοεντράο, Κεντίρα και Χάμες Ροντρίγκες.
Διαιτητής του clasico θα είναι ο Αντόνιο Μιγκέλ Λαόθ
"Βράζει" το "Καμπ Νου" με τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα να απαιτούν τη νίκη κόντρα στην μισητή Ρεάλ! Εικόνα live21960062/73683.jpg
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμά τους και έχουν μπει στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τους Λουίς Ενρίκε και Κάρλο Αντσελότι.
Φοβερή παράδοση για την ομάδα του Λούις Ενρίκε στα εντός έδρας ντέρμπι με τους Μερένχες (48-17-19). Ισορροπημένη η κατάσταση την τελευταία δεκαετία (5-3-2).
Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για την σέντρα!
Φοβερό κορεό των οπαδών της Μπαρτσελόνα έντυσαν στα χρώματα της ομάδας τους τις κερκίδες, με τον αριθμό "12", συμβολίζει την απόλυτη στήριξή τους.
1' Σέντρα στο ματς
3' Ωραίο γύρισμα του Ινιέστα, η μπάλα βρίσκει στον Ίσκο και φεύγει κόρνερ.
8' Πρώτη τελική στο ματς για την Ρεάλ. Ένα σουτ του Μπενζεμά από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
12' Δοκάρι η Ρεάλ!
Εξαιρετική σέντρα του Μπενζεμά, ο Ρονάλντο στέλνει εξ'επαφής -με κοντινή προβολή- την μπάλα στο οριζόντιο του Μπράβο.
13΄ Νέα φάση για την Ρεάλ. Σουτ του Ίσκο η μπάλα κοντράρει και φεύγει λίγο άουτ.
18' Κεφαλιά του Μέσι έπειτα από σέντρα του Νεϊμάρ, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Κασίγιας.
19' ΓΚΟΛ, 1-0, η Μπαρτσελόνα!
Στημένη φάση για τους γηπεδούχους, ο Μέσι εκτελεί με τον Ματιέ να πετάγεται στην "καρδιά της περιοχής" και με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Πάνω που η Ρεάλ έδειχνε να πατάει καλύτερα η Μπαρτσελόνα αιφνιδιάζει!
21' Κίτρινη κάρτα στον Πέπε για μαρκάρισμα στον Σουάρες.
27' Σωστή αντίδραση της Ρεάλ μετά το γκολ. Η "βασίλισσα" έβγαλε από την περιοχή της τους παίκτες της Μπάρτσα και κυκλοφορεί σχετικά καλά την μπάλα.
28' Κίτρινη κάρτα στον Σουάρες για μαρκάρισμα στον Πέπε.
Φαίνεται πως έχει ανοίξει βεντέτα ανάμεσα στον Ουρουγουανό και τον Πορτογάλο. Έχουν δει κίτρινη κάρτα και οι δύο πριν το μισάωρο.
31' Απίστευτη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Κακό σουτ του Σουάρες η μπάλα στρώνεται στον Νεϊμάρ και αυτός στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Κασίγιας από το ένα μέτρο!
32' ΓΚΟΛ, 1-1, η Ρεάλ!
Αντεπίθεση για την Ρεάλ, τακουνάκι... όνειρο του Μπενζεμά και ο Ρονάλντο τσιμπάει όσο χρειάζεται την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα του Μπράβο.
34' Σουτ του Μόντριτς έξω από την περιοχή, με τον Μπράβο να παρακολουθεί την μπάλα να καταλήγει άουτ.
37' Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο για θέατρο!
37' Κίτρινη και στον Άλμπα επειδή ζήτησε την κάρτα στον Πορτογάλο.
Άψογη διαιτησία μέχρι στιγμής από τον Αντόνιο Μιγκέλ Λαόθ
40' Ακυρώνεται γκολ της Ρεάλ!
Ο Μπενζεμά κάνει το γέμισμα, ο Ρονάλντο δίνει πάσα με το κεφάλι στον Μπέιλ, αλλά δεν καλύπτεται έστω και οριακά.
43' Φάση για την Ρεάλ.Κεραυνός του Ρονάλντο έξω από την περιοχή, διώχνει σε κόρνερ ο Μπράβο.
44' Τεράστια ευκαιρία για την Ρεάλ. Η μπάλα στρώνεται στα πόδια του Μπέιλ, που την στέλνει άουτ από το ύψος του πέναλτι.
45' Κίτρινη κάρτα στον Ράμος
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
Έπειτα από ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο το "Καμπ Νου" Μπαρτσελόνα και Ρεάλ πηγαίνουν ισόπαλες 1-1 στα αποδυτήρια.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
48' Κίτρινη κάρτα στον Καρβαχάλ για φάουλ στον Νεϊμάρ.
49' Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ. Αντεπίθεση φωτιά για την βασίλισσα με τον Μπενζεμά και τον Ρονάλντο να αλλάζουν ωραία την μπάλα και τον Γάλλο να σουτάρει, αλλά ο Μπράβο έδιωξε δύσκολα.
52' Κίτρινη κάρτα στον Μόντριτς για φάουλ στον Μέσι.
56' ΓΚΟΛ, 2-1, η Μπαρτσελόνα!
Ο Σουάρες φεύγει στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο κατέβασμα και εξίσου όμορφο κατέβασμα νικάει τον Κασίγιας.
61' Κίτρινη κάρτα στον Μαστσεράνο για μαρκάρισμα στον Ρονάλντο.
64' Κίτρινη κάρτα στον Ίσκο
65' Κίτρινη κάρτα στον Ινιέστα
67' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ατομική προσπάθεια του Νεϊμάρ, που κάνει το σουτ με την μπάλα να φεύγει πάνω απ' την εστία του Κασίγιας.
71' Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς. Η Ρεάλ δείχνει να έχει χάσει την αύρα της και η Μπαρτσελόνα κρατάει εύκολα το προβάδισμα.
71' Κίτρινη κάρτα στον Άλβες
73' Αλλαγή για την Ρεάλ. Ο Βαράν αντί του Πέπε.
73' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Κατα μέτωπο επίθεση με τον Μέσι να τελειώνει με πλασέ τη φάση και την μπάλα να φεύγει δίπλα απ' την εστία του Κασίγιας.
74' Νέα τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Αντεπίθεση για τους Καταλανούς, ο Μέσι ανοίγει στον Νεϊμάρ αλλά το τελείωμά του είναι τραγικό.
76' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπουσκέτς αντί του Ράκιτιτς.
78' Φάση για την Ρεάλ. Σουτ του Μπενζεμά, η μπάλα κοντράρει και ο Μπράβο διώχνει δύσκολα.
80' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Τσάβι στη θέση του Ινιέστα.
80' Αλλαγή και για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Χεσέ στη θέση του Ίσκο.
84' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Ωραίο σόλο του Σουάρες από τα αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον Ουρουγουανό να κάνει το διαγώνιο σουτ και η μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το δοκάρι του Κασίγιας.
85' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ραφίνια στη θέση του Νεϊμάρ.
86' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Τζόρντι Άλμπα βγήκε τετ α τετ με τον Κασίγιας, αλλά ο τερματοφύλακας της Ρεάλ απομάκρυνε!
87' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Δυνατό συρτό σουτ του Μέσι, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με τον Κασίγιας να πέφτει και να διώχνει στη δεξιά του γωνία!
88' Αλλαγή για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Λούκας Σίλβα στη θέση του Μόντριτς.
90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3' Λήξη της αναμέτρησης!
Η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης!
Τα γκολ για τους Καταλανούς σημείωσαν οι Ματιέ και Σουάρες, ενώ για τη «βασίλισσα» είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ρονάλντο.