Παρακολουθήστε σε real time την κρίσιμη αναμέτρηση Ουγγαρία-Ελλάδα για τα προκριματικά του EURO 2016. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94.6

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ελλάδας με την Ουγγαρία για την 5η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του EURO 2016.
20:52
Μόλις ολοκληρώθηκαν τα άλλα δύο παιχνίδια του 6ου ομίλου.
20:53
Με νίκες συνέχισαν οι δύο πρώτες του ομίλου που πλέον παίρνουν καθαρό προβάδισμα για την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση.
20:56
Η Ρουμανία νίκησε 1-0 τα Νησιά Φερόε, ενώ η Βόρεια Ιρλανδία 2-1 τη Φινλανδία.
20:59
Έτσι οι Ρουμάνοι φτάνουν στους 13 βαθμούς, ενώ η Β. Ιρλανδία έχει ένα λιγότερο. Στη μάχη της τρίτης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ, η Ουγγαρία την οποία αντιμετωπίζουμε έχει 7 και η Φινλανδία έμεινε στους 4. Η Ελλάδα με νίκη απόψε ξεπερνά τα Νησιά Φερόε και θα ισοβαθμεί με τους Μαγυάρους.
21:01
Έγιναν γνωστές και οι ενδεκάδες των δύο ομάδων...
21:02
Η Εθνική θα ξεκινήσει με τους Καρνέζη, Τοροσίδη, Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Σταφυλίδη, Παπαδόπουλο, Σάμαρη, Κονέ, Χριστοδουλόπουλο, Φετφατζίδη, Αθανασιάδη.
21:03
Σε ό,τι αφορά τη διάταξη κάτω από τα δοκάρια ο Καρνέζης, με τους Μανωλά-Παπασταθόπουλο στο κέντρο της άμυνας και τους Τοροσίδη-Σταφυλίδη στα άκρα.
21:04
Ως αμυντικό χαφ προτιμήθηκε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος και κοντά του στο κέντρο θα βρίσκονται οι Σάμαρης και Κονέ.
21:05
Μοναδικός κλασικός προωθημένος θα είναι ο Στέφανος Αθανασιάδης, με τους Χριστοδουλόπουλο και Φετφατζίδη να δίνουν βοήθειες από τα άκρα.
21:07
Από την άλλη μεριά η Ουγγαρία ξεκινά με τον Κίραλι τερματοφύλακα και τους Φιόλα, Κάνταρ, Γιούχας, Λεάντρο ως τετράδα στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά.
21:08
Τόζερ, Έλεκ, Γκέρα θα είναι η τριάδα του άξονα και οι Στίμπερ, Σάλαϊ, Τζούτζακ θα είναι εκείνοι που θα κινούνται στην επίθεση.
21:11
Στον πάγκο των Μαγυάρων κάθονται οι Ντίμπους, Μπογκντάν, Λανγκ, Ζολνόκι, Πίντερ, Γκούζμικς, Κόμαν, Χαϊναλ, Σιμόν, Βάργκα, Νίκολιτς, Πρίσκιν
21:14
Αναπληρωματικοί για την Εθνική είναι οι Βελλίδης, Καπίνο, Μπακάκης, Σιόβας, Βύντρα, Λαγός, Φορτούνης, Κατσουράνης, Ταχτσίδης, Γιάννου, Γιαννιώτας, Καρέλης.
21:18
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ρώσος Σεργκέι Καρασόφ, ο οποίος είχε σφυρίξει το παιχνίδι Μάλμε-Ολυμπιακός αφήνοντας τους "ερυθρόλευκους" με πολλά παράπονα.
21:19
21:31
Η Ελλάδα έχει 3 νίκες και 1 ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια κόντρα στην Ουγγαρία, αλλά ηττήθηκε στο τελευταίο μεταξύ των δύο ομάδων ματς (φιλικό το 2008 στη Βουδαπέστη)
21:32
Από την άλλη, κόντρα στους αποψινούς γηπεδούχους το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχει γνωρίσει τη βαρύτερη ήττα της ιστορίας του με σκορ 11-1 πριν από σχεδόν 80 χρόνια για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1938.
21:36
Στους 10 βαθμούς η θερμοκρασία αυτήν την ώρα στη Βουδαπέστη, ενώ πλησιάζουμε προς την ώρα έναρξης του αγώνα.
21:37
Περίπου χίλιοι Έλληνες βρίσκονται στις κερκίδες του γηπέδου.
21:38
Οι παίκτες των δύο ομάδων και οι διαιτητές μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
21:39
Και η ώρα της ανάκρουσης των εθνικών ύμνων έφτασε...
21:41
Κατάμεστο το γήπεδο και πια όλα είναι έτοιμα για το πρώτο σφύριγμα.
21:44
1' Σέντρα στον αγώνα, οι Ούγγροι στην πρώτη επίθεση.
21:47
Από τα πρώτα λεπτά φαίνεται η διάθεση της Εθνικής να πιέσει ψηλά και να εμποδίσει τη γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους.
21:48
4' Σουτ από τον Τοροσίδη δεν ανησυχεί τον Κίραλι.
21:52
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Κλασικό 4-2-3-1. Και ενθαρρυντικό σημάδι η κατοχή της μπάλας».
21:55
10' Αφού άφησε δυο-τρία σκληρά μαρκαρίσματα, ο διαιτητής βγάζει κίτρινη κάρτα στον Λεάντρο.
21:56
11' Κεφαλιά του Τοροσίδη, που μέχρι τώρα είναι ο πιο δραστήριος παίκτης, φεύγει άουτ.
21:56
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Καλό σημάδι τα κέφια του Τοροσίδη. Παρά την κατοχή δεν έχουν ακόμη αναλάβει δράση οι δύο εξτρέμ».
21:59
Σκληρό παιχνίδι μέχρι τώρα από τους Μαγυάρους που καταφεύγουν στα φάουλ για να σταματήσουν τους ποδοσφαιριστές του Μαρκαριάν.
22:04
19' Μακρινό χαμηλό σουτ από τον Τζούτζακ, εξαιρετική η αντίδραση του Καρνέζη που αποκρούει δύσκολα.
22:05
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Αρρυθμίες στη μεσαία γραμμή δίνουν τη δυνατότητα στους Ούγγρους να ισορροπήσουν».
22:08
23' Καταπληκτική ατομική ενέργεια του Φετφατζίδη και πάσα στον Αθανασιάδη, το σουτ του οποίου κοντράρεται.
22:08
24' Παρόμοια φάση για τους Ούγγρους τώρα που καταλήγει με σουτ του Γκέρα από το ύψος του πέναλτι να φεύγει άουτ.
22:09
Έχασε τον προσωπικό του αντίπαλο ο Σταφυλίδης εδώ, ενώ ο Μανωλάς "κόλλησε" επικίνδυνα στην καρδιά της άμυνας.
22:11
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Επείγει, η μπάλα να έρθει με καλές προϋποθέσεις στα πόδια του Φετφατζίδη».
22:19
Αρκετή ώρα δίχως φάση στο ματς που συνεχίζεται στον ίδιο ρυθμό.
22:22
38' Ο Στίμπερ πιάνει σουτ έξω από την περιοχή αλλά μπλοκάρει εύκολα ο Καρνέζης.
22:26
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Πήραμε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων κάνοντας παιχνίδι κυρίως από τα δεξιά».
22:30
45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου δίχως καθυστερήσεις.
22:31
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Μελετημένο και ψύχραιμο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Θα χρειαστεί να πατήσουμε περισσότερες φορές περιοχή, για να πετύχουμε το στόχο μας στο δεύτερο».
22:45
46' Ξεκινά το δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
22:49
48' Ευκαιρία για την Εθνική! Ωραία κούρσα του Σταφυλίδη από τα αριστερά, με το διεθνή αριστερό μπακ να κάνει τη σέντρα και τον Κονέ να πιάνει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.
22:51
49' Νέα κεφαλιά του Κονέ, πολύ αδύναμη παρά το γεγονός ότι ήταν σε εξαιρετική θέση.
22:51
51' Σόλο του Φετφατζίδη και σουτ, η μπάλα λίγο άουτ.
22:52
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Φοβερό επιθετικό κρεσέντο από την Εθνική. Αν συνεχίσει έτσι το γκολ είναι θέμα χρόνου».
22:54
54' Κίτρινη κάρτα στον Έλεκ.
23:05
Η Εθνική παίζει την Ουγγαρία όπως η γάτα το ποντίκι μέσα στην έδρα της. Κερδίζει συνεχώς μέτρα στο γήπεδο κι έχει αφήσει τους Μαγυάρους σε εντελώς παθητικό ρόλο.
23:07
Αυτά τα 20 πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έχουν εξελιχθεί σε επιθετικό μονόλογο της Ελλάδας με κύριους εκφραστές Τοροσίδη και Φετφατζίδη με ατομικές ενέργειες και φαρμακερές σέντρες από τη δεξιά πλευρά.
23:08
68' Από τον Νταρνταϊ η πρώτη διορθωτική κίνηση με αλλαγή σέντερ φορ. Ο Νίκολιτς στη θέση του Σάλαϊ.
23:09
69' Σέντρα του Σταφυλίδη, για λίγο ο Αθανασιάδης δεν προλαβαίνει να συναντηθεί με την μπάλα.
23:09
69' Αλλαγή για την Εθνική. Φορτούνης στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.
23:10
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Ο Χριστοδουλόπουλος που αποσύρθηκε είχε πολλά περιθώρια ακόμα να προσφέρει… Η επιλογή του Φορτούνη ταίριαζε περισσότερο στον Παναγιώτη Κονέ».
23:11
70' Πίντερ αντί του Έλεκ, δεύτερη αλλαγή για τους Ούγγρους.
23:15
Βγαίνουν λίγο από το... καβούκι τους οι γηπεδούχοι που έχουν επισκεφτεί μια-δυο φορές την ελληνική περιοχή.
23:17
77' Διπλή αλλαγή για την Εθνική. Κατσουράνης και Γιαννιώτες αντί των Κονέ και Φετφατζίδη.
23:18
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Και για την αποχώρηση του Φετφατζίδη ισχύουν όσα και για τον Λάζαρο».
23:18
80' Κίτρινη κάρτα στον Πίντερ.
23:20
80' Σουτ του Τζούτζακ και κόντρα του Κατσουράνη. Η μπάλα κόρνερ.
23:23
83' Δεύτερο σερί κόρνερ για την Εθνική. Φουλ πίεση στους Ούγγρους!
23:23
Απομακρύνει ο γκολκίπερ των γηπεδούχων και τη δεύτερη εκτέλεση.
23:25
85' Κεφαλιά του Γιούχας από το ύψος του πέναλτι (μετά από εκτέλεση κόρνερ), φεύγει ψηλά άουτ η μπάλα.
23:25
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Πιέζουμε αλλά με λιγότερο ορθόδοξο τρόπο μετά τις αλλαγές».
23:27
87' Λάθος διώξιμο του Σάμαρη που έστρωσε ουσιαστικά στον Πίντερ, αλλά ο Καρνέζης σε ετοιμότητα και με δυσκολία το βγάζει!
23:28
88' Τεράστια φάση για την Ουγγαρία. Κενό στην ελληνική άμυνα, ο Νίκολιτς γυρίζει το σώμα του απ' τα 2 μέτρα, αλλά το σουτ του φεύγει... έξω απ' το γήπεδο. Γλιτώνει εδώ η Εθνική ομάδα που... χει καθίσει στα τελευταία λεπτά.
23:29
90' Καλή στιγμή για την Ελλάδα! Τοροσίδης κάνει το σόλο, μπαίνει στην περιοχή, δίνει στον Κατσουράνη, αλλά ο τελευταίος δεν πιάνει πολύ καλά το σουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής και μπλοκάρει ο Ούγγρος τερματοφύλακας.
23:32
Αρκετά λάθος γεμίσματα απ' τον Κατσουράνη στα τελευταία λεπτά.
23:33
Λήξη του αγώνα. Στο 0-0 μένει η Ελλάδα απέναντι στην Ουγγαρία, αν και είχαμε καλύτερη εικόνα. Μένουμε, δυστυχώς, πίσω στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης.
23:35
Το σχόλιο του Γιώργου Χελάκη: «Δυστυχώς οι αλλαγές του Μαρκαριάν δεν άφησαν την Εθνική ομάδα να πετύχει αυτό που επεδίωκε. Χάλασαν το ρυθμό της, έπεσε η ένταση και δεν έβγαιναν πια φάσεις από τα πλάγια. Η συνολικά καλή εικόνα της Εθνικής είναι κέρδος, η απώλεια των δύο βαθμών μπορεί να αποδειχθεί καταστροφική. Συνεχίζουμε…».