ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 3-1

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός στους "Ζωσιμάδες". Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Γεια χαρά, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του σημερινού αγώνα στους "Ζωσιμάδες".
Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην κορυφή με 67 βαθμούς και θέλει να κάνει ένα ακόμα βήμα προς την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Από την άλλη ο ΠΑΣ Γιάννινα διεκδικεί με αξιώσεις την συμμετοχή στα πλέι οφ και με συγκομιδή 47 βαθμών καταλαμβάνει την 5η θέση.
Η ήττα της Ξάνθης στην Τούμπα ήχησε ευχάριστα στ' αυτιά των Ηπειρωτών, που είναι στο +1 από τους Ακρίτες.
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουακού, Σιόβας, Μποτία, Φορτούνης, Εντινγκά, Μιλιβόγιεβιτς, Ντοσεβί, Τσόρι, Χάρα.
Στον πάγκο: Γιαννιώτης, Κασάμι, Φουστέρ, Μπενίτεθ, Σαντάνα, Γιαννούλης, Διαμαντάκος.
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ντάσιος, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Τσάβες, Ακόστα, Χαρίσης.
Στον πάγκο: Σωτηρίου, Αυγενικού, Ναδάλες, Μπέριος, Σαπαλίδης, Γιάκος, Ηλιάδης.
Βροχερός ο καιρός στα Γιάννενα. Αυτό πάντως δεν πτόησε αρκετούς φίλους των Πειραιωτών να βρεθούν μεμονωμένα στο γήπεδο.
Θέση στις εξέδρες έχει πάει και ο πρόεδρος της ομάδας, Βαγγέλης Μαρινάκης.
Στα ματς των δύο ομάδων στους «Ζωσιμάδες», ο ΠΑΣ μετρά 5 νίκες, ο Ολυμπιακός 8, ενώ 6 αναμετρήσεις έχουν λήξει ισόπαλες.
Ημερομηνία Αγώνας Αποτέλεσμα 06/04/2014 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0 15/09/2012 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2 18/04/2012 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-4 21/11/2009 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2 04/05/2003 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 22/04/2001 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-5 24/03/1991 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0 24/05/1987 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2 26/01/1986 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 29/01/1984 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 01/05/1983 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 27/12/1981 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1 05/04/1981 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 10/02/1980 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 11/03/1979 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1 30/10/1977 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 21/11/1976 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1 25/01/1976 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 12/01/1975 ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Αρετόπουλος του συνδέσμου Τρικάλων, με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη (Δωδ/σου), Δημητριάδη (Μακεδονίας) και τέταρτο τον Μαντάκης (Ημαθίας).
1' Οι γηπεδούχοι στη σέντρα.
Υπό βροχή εξελίσσεται το παιχνίδι.
7' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντοσεβί κινήθηκε επικίνδυνα από δεξιά και έκανε το παράλληλο γύρισμα προς την περιοχή, ο Τσόρι την προβολή αλλά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και ο Ντάσιος απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ.
8' Σουτ του Χάρα, μπλοκάρει ο Βελλίδης.
12' Μεγάλη επέμβαση του Ρομπέρτο. Ο Ισπανός τερματοφύλακας άπλωσε το κορμί του στη δεξιά γωνία και αποσόβησε τον κίνδυνο στην κεφαλιά του Τσάβες.
15' Ο Μιχαήλ δέχεται την κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Χάρα. Η πρώτη στο παιχνίδι.
16' Ο Τσόρι εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση δεξιά, με τον Βελλίδη να βγαίνει πρώτος στην μπάλα και να μαζεύει.
17' Ο Σαλίνο παρατηρείται με κίτρινη κάρτα, για φάουλ στον Ακόστα.
20' Ψηλά άουτ κατέληξε το σουτ του Τσάβες.
23' Προσωπική ενέργεια του Τσόρι, που κάνει και το σουτ, αλλά ο Βελλίδης διώχνει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς κατέληξε άουτ.
27' Δεν βγήκε η κομπίνα που επιχείρησαν οι παίκτες του Ολυμπιακού. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το φάουλ που κέρδισαν λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή.
31' Συρτό σουτ από τον Ντοσεβί, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Βελλίδης.
32' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ, 1-0.
Έπειτα από λάθος μεταβίβαση του Μιλιβόγεβιτς, η μπάλα έφτασε στον Ακόστα, αυτός τροφοδότησε τον Ίλιτς, ο οποίος με πλασέ στην κίνησε νίκησε τον Ρομπέρτο.
34' Ο Τσουκαλάς βλέπει την κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ντοσεβί.
37' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης χάνει το τετ-α-τετ πλασάροντας άουτ.
Όλο και δυναμώνει η βροχή στα Γιάννενα.
42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, 2-0.
Ο Ίλιτς έστρωσε την μπάλα στον Μανιά, ο οποίος με πλασέ από πλάγια θέση την έστειλε στα δίχτυα.
Άφησε εκτεθειμένη την γωνια του ο Ρομπέρτο, που αιφνιδιάστηκε.
45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Ναδάλες πέρασε στη θέση του Ντάσιου.
Ο Μπενίτες θα αποτελέσει την πρώτη αλλαγή του Ολυμπιακού.
52' Ο Παραγουανός επιθετικός πέρασε στη θέση του Φορτούνη.
56' Η σέντρα-σουτ του Ακόστα από δεξιά, κατέληξε άουτ.
60' Ο Ίλιτς πλάσαρε στα δίχτυα, αλλά νωρίτερα είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ με συνέπεια να μην καταλογιστεί το γκολ που πέτυχε.
Ετοιμάζει Κασάμι και Φουστέρ ο Περέιρα.
65' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Στο ματς ο Φουστέρ στη θέση του Τσόρι και ο Κασάμι αντί του Εντινγκά.
68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-1.
Ο Μιλιβόγεβιτς με δυνατό ξερό σουτ, που βρήκε σε αμυνόμενο αλλάζοντας πορεία, νίκησε τον Βελλίδη που δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να αποσοβήσει το γκολ.
70' Ο Ρομπέρτο ήταν σε ετοιμότητα στα σουτ των Τσάβες και Ίλιτς.
74' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Στρούνα έδιωξε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Κασάμι.
74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ, 3-1.
Γρήγορη αντεπίθεση ο Ακόστα ξέφυγε από τον Σαλίνο και τελείωσε υποδειγματικά την φάση.
77' Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Μπέριος πέρασε στη θέση του Μανιά.
79' Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα για διαμαρτυρία.
80' Καλοεκτελεσμένο φάουλ από τον Μιλιβόγεβιτς, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
82' Κίτρινη κάρτα στον Τσάβες.
86' Φάουλ κερδισμένο για τον Ολυμπιακό σε καλή θέση.
Το εκτέλεσε ο Κασάμι, η μπάλα έφυγε όμως αρκετά ψηλά.
89' Με Δέκα παίκτες θα συνεχίσει ο ΠΑΣ!
Ο Ακόστα δέχθηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Σαλίνο, η οποία ήταν η δεύτερη του στο αποψινό ματς. Την πρώτη την είχε αντικρίσει δέκα λεπτά νωρίτερα.
90' Κίτρινη κάρτα στον Χάρα.
90' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Σταμάτης Σαπαλίδης στη θέση του σκόρερ του πρώτου τέρματος των γηπεδούχων, Μπράνα Ίλιτς.