Γιουβέντους – Μονακό 1-0

Ζωντανά από το www.sport-fm.gr η εξέλιξη του πρώτου αγώνα μεταξύ της Γιουβέντους και της Μονακό για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.
Καλησπέρα... Θα σας μεταφέρουμε την εξέλιξη του αγώνα της Γιουβέντους με την Μονακό για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.
Έχουν γίνει γνωστές οι 11άδες των δύο ομάδων. Ας περάσουμε σε αυτές...
Σε αυτή της Γιουβέντους επιστρέφει ο Πίρλο, για πρώτη φορά μετά την αποθεραπεία του από τραυματισμό που τον είχε ταλαιπωρήσει.
Γιουβέντους (4-3-1-2): Μπουφόν - Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά - Μαρκίζιο, Πίρλο, Βιντάλ - Περέιρα - Τέβες, Μοράτα.
Στον πάγκο: Στοράρι, Μπαρτζάλι, Πέπε, Παντόιν, Στουράρο, Γιορέντε, Μάτρι.
Στην Μονακό τώρα... Ο Ζαρντίμ κρατάει στον πάγκο τον Μπερμπάτοφ παρά την κρισιμότητα του αγώνα και διατηρεί στην 11άδα τον νεαρό, Μαρσιάλ. Στις αρχικές επιλογές και ο Καρβάλιο στο κέντρο της άμυνας, ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.
Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς - Ραγκί, Καρβάλιο, Αμπντενούρ, Κιρζάβα - Φαμπίνιο, Κοντόγκμπια, Μουτίνιο - Καράσκο, Μαρσιάλ, Ντιράρ.
Στον πάγκο: Στεκέλενμπουργκ, Γουάλας, Έλντερσον, Ματέους, Σίλβα, Μπερμπάτοφ, Ζερμέν.
Διαιτητής του αγώνα ο Τσέχος, Πάβελ Κράλοβετς.
Στο παρελθόν έχει σφυρίξει από μία φορά κάθε ομάδα. Πέρσι τη Γιουβέντους στους "32" του Europa League στη νίκη της 2-0 επί της Τραμπζονσπόρ. Τη Μονακό στη φετινή νίκη 1-0 επί της Λεβερκούζεν για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.
Μεγάλη πρόκληση η πρόκριση στους "4" της διοργάνωσης... Περισσότερα από δέκα χρόνια έχουν να βρεθούν στη φάση αυτή οι δύο ομάδες.
Στην προηγούμενη φάση η Γιουβέντους απέκλεισε την Ντόρτμουντ με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο παιχνίδι στη Γερμανία. Από την άλλη πλευρά η Μονακό ήταν καταπληκτική στο πρώτο μας απέναντι στην Άρσεναλ στην Αγγλία με 3-1. Ήττα 2-0 στον επαναληπτικό από τους "κανονιέρηδες".
1' Έναρξη του αγώνα.
Η Μονακό περιμένει τη Γιουβέντους στο μισό γήπεδο. Ξεκάθαρη η πρόθεση να χτυπήσει στην αντεπίθεση.
5' Σε θέση οφ-σάιντ ο Μοράτα. Η μπαλιά από τον Πίρλο έξω από τη μεγάλη περιοχή βρήκε τον Ισπανό φορ.
7' Πρώτη καλή φάση για την Γιουβέντους. Καλό και ξαφνικό σουτ του Τέβες. Πέφτει στη γωνία ο Σούμπασιτς.
Πιέζει στα πρώτα λεπτά η Γιουβέντους. Εκμεταλλεύεται τον χώρο που της δίνει η Μονακό.
9' Πρώτο σουτ για τη Μονακό στην εστία της Γιουβέντους. Το έκανε ο Κουρζάβα. Η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
10' Τεράστια ευκαιρία για την Μονακό. Η μπάλα στρώνεται στον Καράσκο στην "καρδιά" της μεγάλης περιοχής της Γιουβέντους. Κακό πλασέ με τον Μπουφόν να διώχνει. Ο Μαρσιάλ την πάσα.
11' Νέα ευκαιρία για την Μονακό. Μακρινό σουτ του Καράσκο. Ο Μπουφόν έδιωξε.
Έχει ανέβει αρκετά η Μονακό. Πιέζει ψηλά την άμυνα της Γιουβέντους όποτε της δίδεται η ευκαιρία με αποτέλεσμα να δημιουργεί κινδύνους για τους Ιταλούς.
Η Μονακό όποτε κερδίζει την μπάλα βρίσκει ανέτοιμη την άμυνα της Γιουβέντους.
Συμπληρώθηκαν τα 15 λεπτά στο ματς.
17' Άστοχη κεφαλιά του Κουρζάβα μετά από κόρνερ από τα δεξιά. Δεν ανησύχησε ο Μπουφόν.
25' Ο Βιντάλ έκανε ένα σουτ αρκετά μέτρα από τη μεγάλη περιοχή. Καμία ανησυχία για τον τερματοφύλακα της Μονακό.
27' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουβέντους. Ο Μαρκίζιο έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Στο πλασέ του Τέβες δεν δυσκολεύεται ο Σούμπασιτς να αποκρούσει.
30' Αντεπίθεση για τη Γιουβέντους. Η μπάλα καταλήγει στον Βιντάλ ο οποίος έκανε ένα μακρινό σουτ. Δεν ανησυχεί ο Σούμπασιτς.
31' Νέο μακρινό σουτ για την Γιουβέντους. Το έκανε ο Μαρκίζιο. Η μπάλα πήρε φάλτσο και έφυγε αρκετά μέτρα μακριά από το δοκάρι.
39' Ο Μαρσιάλ πέφτει μέσα στη μεγάλη περιοχή της Γιουβέντους μετά από αντεπίθεση. Ο Κιελίνι έχει πάρει καλύτερη θέση με μέτωπο προς τη μπάλα. Ο γάλλος πέφτει καθώς προσπαθεί να κερδίσει και πάλι την κατοχή.
45' Τεράστια ευκαιρία για την Γιουβέντους. Ο Τέβες βρίσκει τον Βιντάλ εξαιρετικά μέσα στη μεγάλη περιοχή. Εκείνος αν και ήταν σε καλή θέση δεν έκανε σωστά το πλασέ και η μπάλα κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου.
Ημίχρονο στο Τορίνο.
46' Έναρξη του αγώνα...
Στατιστικό στοιχείο από το πρώτο 45λεπτο: Πάσες για τη Γιουβέντους 323/369. Πάσες για τη Μονακό: 90/124
48' Πρόβλημα για τη Μονακό. Ο Ντιράρ δεν μπορεί να συνεχίσει και αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο.
49' Μακρινό σουτ του Βιντάλ. Πέφτει σωστά ο Σούμπασιτς.
51' Αλλαγή για την Μονακό. Ο Σίλβα στη θέση του τραυματία, Ντιράρ.
54' Εξαιρετική αντεπίθεση για τη Μονακό. Ο Μαρσιάλ έβγαλε στον Σίλβα. Εκείνος έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία. Ο Μπουφόν έδιωξε με μεγάλη δυσκολία. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.
56' Πέναλτι για την Γιουβέντους. Ο Καρβάλιο ανατρέπει τον Μοράτα στη μεγάλη περιοχή.
57' ΓΚΟΛ για την Γιουβέντους. Ο Βιντάλ ευστοχεί στο πέναλτι.
Η Γιουβέντους προσπαθεί να ρίξει τον ρυθμό τώρα που έχει το προβάδισμα.
63' Καλή φάση για τη Μονακό. Ο Κοντογκμπιά έκανε το μακρινό σουτ. Ο Μπουφόν εύκολα διώχνει σε κόρνερ.
71' Αλλαγή για τη Μονακό. Ο Μπερμπάτοφ στη θέση του Ράγκι.
72' Καλή στιγμή για τη Μονακό με τον Μπερμπάτοφ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Κεφαλιά του Βούλγαρου επιθετικού με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.
74' Αλλαγή για την Γιουβέντους. Ο Μπαρτζάλι στη θέση του Πίρλο.
Συμπληρώθηκαν τα 80 λεπτά στο παιχνίδι.
82' Αλλαγή για την Γιουβέντους. Ο Μάτρι στη θέση του Μοράτα.
87' Αλλαγή για την Μονακό. Ο Ματέους Καρβάλιο στη θέση του Μαρσιάλ.
87' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Στουράρο στη θέση του Περέιρα.
90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2' Χλιαρό σουτ του Λιχστάινερ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Σούμπασιτς να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
90+4' Λήξη της αναμέτρησης!