Παρακολουθείστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της Ξάνθης κόντρα στον Εργοτέλη στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ξάνθης κόντρα στον Εργοτέλη, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Ιδιαίτερα κρίσιμο ματς για τις δύο ομάδες αλλά για διαφορετικούς λόγους.
Από την μία οι Ακρίτες θέλουν να παραμείνουν σε τροχιά πλέι-οφ.
Από την άλλη, οι Κρητικοί παίζουν μόνο για τη νίκη που θα τους διατηρήσει ζωντανούς στη μάχη της παραμονής.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Λουσέρο, Παπάζογλου, Βάλτερ, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Φλίσκας, Καπετάνος, Καρυπίδης
Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Σαράνοφ, Μπόε-Καν, Καζναφέρης, Τζανακάκης, Καλέ, Μπρούνο, Πίτσος, Γκορκς, Λουβιόν, Τζίλας, Ολαϊτάν
Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος
1' Έναρξη της αναμέτρησης
10' Σχετικά καλύτερο ξεκίνημα για την Ξάνθη, που όμως δεν μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα.
19' Η Ξάνθη έχει την κατοχή, ο Εργοτέλης βρίσκεται μόνιμα σε θέση άμυνας, όμως κανένας απ'τους δύο δεν μπορεί να απειλήσει.
26' Σουτ του Παπαστεριανού έξω από την περιοχή, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
28' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Κεφαλιά πάσα του Παπάζογλου, η μπάλα στρώνεται στον Βάλτερ, που την στέλνει με σουτ από το ύψος του πέναλτι πάνω απ' την εστία του Σαράνοφ.
32' Κίτρινη κάρτα στον Ολαϊτάν.
40' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Καλέ "τρύπωσε" στην περιοχή όμως πριν προλάβει να πλασάρει τον πρόλαβε ο Κυριακίδης.
41' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου
42' Σουτ του Καπετάνου έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Σαράνοφ.
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Ξάνθη και Εργοτέλη.
46' Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Ράνος και Κλέιτον στις θέσεις των Καπετάνου και Παπαστεριανού.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
50' Πιο ζωηρές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα.
54' Φάση για τον Εργοτέλη. Πλασέ του Γκορκς η μπάλα λίγο άουτ.
61' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Στη θέση του Ολαϊτάν πέρασε ο Ουλά.
65' Κόκκινη για τον Παπάζογλου και Πέναλτι για τον Εργοτέλη!
66' ΓΚΟΛ, 1-0, ο Εργοτέλης με εύστοχη εκτέλεση του Τζίλας που νικάει τον Κυριακίδη!
71' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ομπόντο αντί του Βάλτερ.
76' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Γκέντσογλου στη θέση του Τζίλας.
80' Ο Εργοτέλης διατηρεί ψηλά τις γραμμές του και δεν αφήνει την Ξάνθη να επιτεθεί.
84' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο
89' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Χαντί αντί του Καλέ
90+3' Τέλος της αναμέτρησης
Τεράστια νίκη του Εργοτέλη με σκορ 1-0 στα Πηγάδια
Χρυσός σκόρερ των Κρητικών, που διατήρησαν τις ελπίδες παραμονής τους, ήταν ο Τζίλας με εκτέλεση πέναλτι στο 67’.
Μειώνονται δραματικά οι πιθανότητες της Ξάνθης να προλάβει τα πλέι-οφ.