Κέρκυρα-ΠΑΟΚ 0-1

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Κέρκυρα-ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 31ής αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Κέρκυρας με τον ΠΑΟΚ.
Η μεν Κέρκυρα θέλει να ξεμπερδέψει και μαθηματικά με την υπόθεση "παραμονή". Μέχρι τώρα έχει συγκεντρώσει 40 βαθμούς, σε απόσταση έξι βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.
Για τον ΠΑΟΚ το μοναδικό κίνητρο είναι η 2η θέση (στο -2 από τον Παναθηναϊκό) ενόψει των πλέι οφ όπου θα διεκδικήσει την παρουσία στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.
Πάμε να δούμε πώς θα ξεκινήσουν οι δύο ομάδες στο σημερινό παιχνίδι.
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμεζ, Ντιόγκο, Ντιμιτρόφσκι, Βενέτης, Καρντόσο, Σιόντης, Χαβίτο, Γκαζαριάν, Κόντος, Μαρκόφσκι.
ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Ιτάνζ, Κωνσταντινίδης, Ρατς, Βίτορ, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Κάτσε, Νομπόα, Μακ, Αθανασιάδης, Περέιρα.
Ο Πόζογλου ήταν ο τελευταίος ποδοσφαιριστής που "κόπηκε" από την αποστολή του "Δικεφάλου"¨.
Την αποστολή των "ασπρόμαυρων" ακολουθεί και ο γιος του Ιβάν Σαββίδη, που έρχεται όλο και πιο κοντά στην ομάδα το τελευταίο διάστημα.
Στο γήπεδο βρίσκονται και περίπου 100 οπαδοί των φιλοξενούμενων.
Στον πάγκο για την Κέρκυρα: Σέτκους, Ανδρεόπουλος, Μανωλάς, Παρασκευαΐδης, Γεωργακόπουλος, Φάμπιο, Λεάλ.
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Κίτσιου, Γκολάσα, Κουλούρης, Ρικάρντο Κόστα, Σαββίδης.
Βγαίνουν από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Σε λίγα λεπτά η σέντρα.
1' Ο ΠΑΟΚ στη σέντρα. Έναρξη του αγώνα.
6' Ο Χαβίτο κινήθηκε απειλητικά από τη δεξιά πτέρυγα, έπαιξε το ένα δύο με τον Μαρκόφσκι, έκανε και το σουτ, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη τελική στο ματς.
11' Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Μακ, ο οποίος βρήκε χώρο και δοκίμασε το πόδι του, αλλά από πλάγια θέση αριστερά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
16' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Από λάθος του Καρντόσο, ο Περέιρα τροφοδότησε σε πλεονεκτική θέση τον Μακ, αλλά ο παίκτης της Κέρκυρας διόρθωσε το λάθος του και με προβολή, αποσόβησε τον κίνδυνο.
Κίτρινη κάρτα στον Νομπόα.
18' Καλή στιγμή και για την Κέρκυρα. Ο Μαρκόφσκι πήρε καλύτερη θέση στην περιοχή, πήρε και την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο.
20' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμεζ, για επικίνδυνη προβολή στον Κάτσε.
22' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Γκόμεζ έκανε τη σέντρα, ο Μαρκόφσκι έπιασε εξ επαφής την κεφαλιά, με τον Ιτάνζ να διώχνει με υπερένταση.
22' Κίτρινη κάρτα στον Ρατς.
27' Το σουτ του Περέιρα λίγο έξω από την περιοχή, βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουτζαβασίλη, ο οποίος μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
32' Ο Ρατς έκανε τη σέντρα από αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Αθανασιάδη ήταν πολύ άστοχη, με αποτέλεσμα να καταλήξει πλάγιο άουτ.
34' Χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Περέιρα έφυγε από κανονική θέση, βγήκε απέναντι από τον Κουτζαβασίλη, αλλά το τελείωμά του ήταν απογοητευτικό.
43' Χέρι του Βίτορ στην περιοχή, διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για τον μη καταλογισμό πέναλτι.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές για Κέρκυρα ή ΠΑΟΚ.
48' Ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε την γυριστή κεφαλιά του Τζιόλη που προωθήθηκε.
55' Μέτριο ποιοτικά το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, με αρκετά αβίαστα λάθη εκατέρωθεν.
62' Ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Κόντος εκτέλεσε το φάουλ γεμίζοντας στην περιοχή, ο Μαρκόφσκι πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ιτάνζ είπε "όχι", διώχνοντας ενστικτωδώς. Ο Μαρκόφσκι δεν βρήκε τελικά την μπάλα, όμως δεν αιφνιδιάστηκε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.
63' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους! Ο Ιτάνζ έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ το γεμάτο σουτ του Χαβίτο.
65' Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει ο ΠΑΟΚ! Ο Ρατς βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (για σκληρό μαρκάρισμα στον Χαβίτο) και φεύγει για τα αποδυτήρια.
67' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Σκόνδρας πέρασε στη θέση του Περέιρα.
74' Και δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Κουλούρης αντί του Μακ.
77' Αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Λεάλ πέρασε στη θέση του Καρντόσο.
78' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.
81' Κίτρινη κάρτα στον Λεάλ.
83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 0-1! Ο Κάτσε με υπέροχη εκτέλεση φάουλ, στέλνει την μπάλα στο δεξί γάμα της αντίπαλης εστίας και ανοίγει το σκορ για τον "Δικέφαλο του Βορρά"! Ο Αλβανός μέσος είχε πετύχει το νικητήριο γκολ στον αγώνα της Τούμπας στον πρώτο γύρο.
86' Κίτρινη κάρτα στον Γκαζαριάν.
90' Τρία λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.
90+2' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Γκολάσα πέρασε στη θέση του Κάτσε.
90+3' Λήξη της αναμέτρησης.