Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Λεβαδειακό για την 31η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Θα σας μεταφέρουμε την εξέλιξη του αγώνα του Ολυμπιακού με τον Λεβαδειακό.
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουάκου, Μιλιβόγιεβιτς, Ντινγκά, Ντοσεβί, Ντομίνγκες, Μπενίτες και Χάρα.
Λεβαδειακός: Σηφάκης, Μπουσταμάντε, Μιλιάζες, Πελέ, Πίντερ, Πουλίδο, Τομάς, Ζίτο, Γιακουμάκης, Μαχαίρας και Στάθης.
Στον πάγκο του Ολυμπιακού είναι οι: Μέγιερι, Μήτρογλου, Ντουρμάζ, Κασάμι, Ελαμπντελαουί, Φουστέρ, Φορτούνης.
Στον πάγκο του Λεβαδειακού: Στρατηλάτης, Γκόμες, Μιροσάβλιεφ, Μρντακοβιτς, Κατίδης, Μάγκας.
Σε λίγο οι ποδοσφαιριστές θα περάσουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του αγώνα.
Θυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός από το μεσημέρι έχει κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή μετά την απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκού.
Σε άλλη περίπτωση θα ήθελε έστω έναν βαθμό στον αγώνα αυτό για να πανηγυρίσει.
Ακούγονται οι 11άδες των δύο ομάδων. "Και ο πρωταθλητής Ολυμπιακός θα αγωνιστεί με τους...", η αρχή της ανακοίνωσης.
1΄Έναρξη του αγώνα.
Προσπαθεί να πιέσει ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά. Δεν έχει αποφέρει κάτι αυτό.
6' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Μπουσταμέντε έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού. Ο Ρομπέρτο ήταν σε καλή θέση και έδιωξε.
11' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό. Το πρώτο του αγωνα.
Κακή η έξοδος του Ρομπέρτο. Η μπάλα καταλήγει και πάλι εκτός αγώνιστικού χώρου. Νέο κόρνερ για τον Λεβαδειακό.
Δεν προέκυψε κάτι και από αυτό το κόρνερ του Λεβαδειακού.
Καλύτερος ο Λεβαδειακός στα τελευταία λεπτά. Οι παίκτες του κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα και προσπαθούν να απειλήσουν την εστία του Ρομπέρτο.
Ο Ολυμπιακός δεν έχει ανεβάσει ρυθμό μέχρι τώρα. Πίεσε για λίγο στα πρώτα λεπτά αλλά μέχρι εκεί.
14' Δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για τον Λεβαδειακό μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα . Στην πρώτη ο Σαλίνο και στην δεύτερη ο Μποτία έδιωξαν πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Και στις δύο φάσεις ο Πουλίδο ήταν αυτός που έκανε την τελική προσπάθεια.
Ιδιαίτερα κινητικός ο Πουλίδο μέχρι τώρα στο παιχνίδι.
19' Φάουλ για τον Ολυμπιακό. Η μπάλα κοντά στο σημείο του κόρνερ από την αριστερή πλευρά όπως επιτίθεται ο Ολυμπιακός. Ο Τσόρι το εκτέλεσε. Καμία ανησυχία για την άμυνα του Λεβαδειακού, καθώς η μπάλα είχε δύναμη και έφυγε εκτός αγωνιστικού χώρου.
23' Πρώτο σουτ του Ολυμπιακού προς το τέρμα του Λεβαδειακού. Ο Μασουακού το έκανε, αρκετά μέτρα εκτός μεγάλης περιοχής. Η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.
26' Κόκκινη κάρτα στον Σηφάκη. Ο τερματοφύλακας έκοψε με το χέρι την μπάλα πριν αυτή περάσει στον Χάρα.
Σε καλή θέση το φάουλ για τον Ολυμπιακό. Θα το εκτελέσει ο Τσόρι...
28' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Στρατηλάτης θα περάσει κάτω από την εστία. Ο Μπουσταμέντε εκτός αγώνα.
Το εκτέλεσε ο Τσόρι. Καμία ανησυχία για τον Λεβαδειακό.
Στο 35ο λεπτό το παιχνίδι...
39' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ προς τον Σαλίνο ο οποίος έκανε κίνηση προς τη μεγάλη περιοχή. Εκείνος δοκίμασε την σέντρα. Η μπάλα πέρασε από την εστία χωρίς κάποιον συμπαίκτη του να είναι στην πορεία της.
ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό.
Στο 44ο λεπτό ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με τον Τσόρι Ντομίνγκες.
Ήταν η πρώτη γρήγορη επίθεση που έβγαλαν οι παίκτες του Περέιρα. Ο Μπενίτες βρήκε γρήγορα στο δεξί άκρο τον Ντοσεβί. Εκείνος είδε τον Ντομίνγκες στην "καρδιά" της περιοχής να είναι σε καλή θέση. Του έβγαλε την σέντρα και ο Αργεντινός δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα.
Τέλος του πρώτου 45λέπτου.
46' Άρχισε το ματς.
50' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι έκανε την προσπάθεια από τα αριστερά. Πέρασε στη μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ το οποίο δεν βρήκε στόχο.
55' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Σκόρερ ο Μπενίτες με κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή μετά από καλή εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκες.
Καλή η κίνηση του Μπενίτες στον κενό χώρο για να βρεθεί στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει.
59' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντοσεβί έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Λεβαδειακού. Ο Στρατηλάτης έδιωξε την μπάλα.
59' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ελαμπντελαουί στη θέση του Ντοσεβί.
60' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Σκόρερ ο Μπενίτες. Μεγάλο το λάθος του Στρατηλάτη δεν κοντρόλαρε καλά την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή. Κατάφερε να διώξει την μπάλα πριν τον Τσόρι. Ο Μπενίτες όμως έβλεπε την φάση. Κινήθηκε γρήγορα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0.
63' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μάγκας στη θέση του Μαχαίρα.
66' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης στη θέση του Σαλίνο. Ο Μήτρογλου στη θέση του Μπενίτες.
Ο κόσμος έχει τις αντιρρήσεις του στην αλλαγή του Μπενίτες.
72΄Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Γιακουμάκης έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα πέρασε εκτός αγώνιστικού χώρου.
74' Καλό σουτ του Εντινγκά. Η μπάλα πέρασε ψηλά από τα δοκάρια της εστίας του Στρατηλάτη.
80' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Τριποτσέρης στη θέση του Πίντερ.
85' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κοντινή κεφαλιά του Εντινγκά, η μπάλα λίγο άουτ.
89' Σουτ του Τσόρι η μπάλα άουτ.
Τρία λεπτά καθυστερήσεων.
90+1' ΓΚΟΛ, 4-0, ο Ολυμπιακός
Ο Τσόρι κάνει φαρμακερή σέντρα, η μπάλα κοντράρει και στη συνέχεια της φάσης ο Φορτούνης την σπρώχνει με κοντινή προβολή στα δίχτυα.
90+3' Τέλος στο ματς
Ο Ολυμπιακός νίκησε 4-0 τον Λεβαδειακό.
Δύο γκολ για τους «ερυθρόλευκους», που κατέκτησαν και μαθηματικά έπειτα από την ήττα του Παναθηναϊκού στην Κομοτηνή το πρωτάθλημα, πέτυχε ο Τσόρι (44’ και 60’), ενώ από ένα σημείωσαν οι Μπενίτες (55’) και Φορτούνης (90+1’).