Πλατανιάς-Παναιτωλικός

Παρακολουθήστε σε real-time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης Πλατανιάς-Παναιτωλικός για την 32η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Πλατανιάς Χανίων-Παναιτωλικός στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Super League.
Οι γηπεδούχοι μετρούν τρεις σερί νίκες απέναντι σε Καλλονή (1-0), Βέροια (1-0) και Νίκη Βόλου (άνευ αγώνα), χάρη στις οποίες διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες παραμονής.
Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στις επιτυχίες, νικώντας 2-0 την Καλλονή (είχαν προηγηθεί έξι ματς χωρίς τρίποντο) και επί της ουσίας παίζουν το «τελευταίο χαρτί» για είσοδο στα play-offs.
Στην μικρή προϊστορία των δύο ομάδων, ο Παναιτωλικός έχει δύο νίκες και ο Πλατανιάς μια.
Αγωνιστικά, από πλευράς γηπεδούχων απουσιάζουν οι Κάσιο, Τσιλβάν, Νέπλιακ και Μιλούνοβιτς, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα παραταχθούν χωρίς τους Εντζενγκέλε και Μπεχαράνο.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων…
Ο Γιώργος Παράσχος θα παρατάξει τον Πλατανιά με τους εξής 11: Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Ιτούα, Μπανανά, Ζαραδούκας, Τετέ, Αγκιλέρα, Αποστολόπουλος, Μαχαμάτ, Μενδρινός, Τόρες.
Ο Μάκης Χάβος, από την άλλη, επέλεξε για το αρχικό σχήμα τους εξής: Μπρακάλι, Λάζαρ, Μαλεζάς, Κούσας, Κέβιν, Γοδόι, Φωτάκης, Μαρτίνες, Κάπελ, Βιγιαφάνες, Μορένο.
Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται οι: Περιστερίδης, Γουνδουλάκης, Γιακουμάκης, Γκαβιλάν, Δημήτρης, Φιγκέιρα, Τσοντάκης.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι: Στεφανάκος, Ρουσκουγιέδα, Θεοδωρίδης, Μύγας, Κουτρομάνος, Άλβες, Παπουτσογιαννόπουλος.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ανδρέας Παππάς του συνδέσμου Αθηνών, με βοηθούς του Λάζαρο Δημητριάδη (Μακεδονίας) και Δήμο Αναστόπουλο (Αρκαδίας). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης από τον σύνδεσμο Μακεδονίας.
Σέντρα του αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο Περιβολίων...
Τίποτε ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης
19': Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Ζαραδούκα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Μπρακάλι.
Τριάντα λεπτά αγώνα στα Περιβόλια, το 0-0 παραμένει...
33': Ο Μαρτίνες έκανε τη μπαλιά στον Βιγιαφάνες, που προσπάθησε να πλασάρει με την μία, αλλά έπιασε "αέρα" και ο Ολιμπά βγήκε και μπλόκαρε.
34': Κίτρινη κάρτα στον Κέβιν για μαρκάρισμα στον Αποστολόπουλο.
44': Μακρινό σουτ του Λάζαρ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου: Πλατανιάς και Παναιτωλικός είναι ισόπαλοι χωρίς τέρματα.
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου...
46': Πρώτη αλλαγή στον αγώνα για τον Παναιτωλικό, με τον Κουτρομάνο να αντικαθιστά τον Κέβιν.
50': Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Αποστολόπουλος σούταρε από θέση μέσα δεξιά, αλλά ο Μπρακάλι έδιωξε εντυπωσιακά.
55': Πρώτη καλή στιγμή και για τον Παναιτωλικό. Ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μορένο με σουτ στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα άουτ.
56': Κίτρινη κάρτα στον Κάπελ.
58': Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μύγας παίρνει τη θέση του Κάπελ.
58': Πρώτη αλλαγή για τον Πλατανιά, με τον Γκαβιλάν να μπαίνει και τον Ιτούνα να αποχωρεί.
60': Κίτρινη κάρτα στον Τετέ.
62': Δυνατό σουτ του Φωτάκη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
68': Δεύτερη αλλαγή για τον Πατανιά, με τον Γουνδουλάκη να περνάει στη θέση του Μενδρινού.
69': Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, με τον Βιγιαφάνες να μπαίνει από αριστερά και να σεντράρει στο ύψος του πέναλτι, αλλά την τελευταία στιγμή έδιωξαν οι αμυντικοί του Πλατανιά.
73': Άλλη μια καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Ολιμπά να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Μορένο και στην εξέλιξη της φάσης ο Λάζαρ πλάσαρε άουτ.
74': Κίτρινη κάρτα στον Ζαραδούκα.
77': Τρίτη αλλαγή για τον Πλατανιά, με τον Γιακουμάκη να αντικαθιστά τον Ζαραδούκα.
78': Τρίτη και τελευταία αλλαγή και για τον Παναιτωλικό, με τον Άλβες να παίρνει τη θέση του Μορένο.
79': Ο Γκαβιλάν μπήκε από δεξιά και σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Κουτρομάνο και από νέα κόντρα, κατέληξε στα χέρια του Μπρακάλι.
83': Κίτρινη κάρτα σε Αγκιλέρα και Μύγα.
83': ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά...
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιμπαλί γύρισε τη μπάλα στον Τόρες, που σούταρε με τη μια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να κάνει το 1-0.
Τρίτο συνεχόμενο γκολ του Ισπανού...
84': Κίτρινη κάρτα στον Τόρες γιατί έβγαλε τη φανέλα του στη διάρκεια των πανηγυρισμών.
88': ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά. 2-0
Ο Γιακουμάκης βγήκε απέναντι στον Μπρακάλι και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το δεύτερο γκολ και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.
89': Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνες.
89': Κίτρινη κάρτα και στον Δημήτρη, που βρίσκεται στον πάγκο του Πλατανιά.
90': Κίτρινη και στον Μαχαμάτ
Τέλος του αγώνα. Ο Πλατανιάς είναι ο μεγάλος νικητής με 2-0 και βρίσκεται αγκαλιά με την παραμονή.