ΑΕΚ-Παναχαϊκή

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της ΑΕΚ κόντρα στην Παναχαϊκή για την 2η αγωνιστική των πλέι-οφ ανόδου της Football League.
Καλησπέρα σε όλους απ' το ΟΑΚΑ. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Παναχαϊκή για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ.
Μετά την ήττα στην πρεμιέρα, η Ένωση θέλει τη νίκη και για βαθμολογικούς λόγους, αλλά και για ψυχολογικούς, προκειμένου να δείξει πως ξεπέρασε το αρνητικό αποτέλεσμα με τον Ηρακλή.
Υπενθυμίζεται πως η αναμέτρηση διεξάγεται χωρίς κόσμο, λόγω της τιμωρίας της ΑΕΚ απ' το ματς Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.
Η ΑΕΚ έχει 10 βαθμούς (όσους και ο Ηρακλής), η Παναχαϊκή κανέναν, καθώς ηττήθηκε στην πρεμιέρα απ' την ΑΕΛ.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο αντιπάλων, στο φυσικά ηλιόλουστο Μαρούσι.
ΑΕΚ (Τρ. Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Κρισάντους.
Παναχαϊκή (Δ. Σπανός): Γεωργακόπουλος, Ασίγκμπα, Άλμπι, Κάργας, Αναστασόπουλος, Γκαντιάγκα, Στεργίδης, Χοτζάλι, Μπουντόπουλος, Μαρουκάκης
Οι παίκτες των δύο ομάδων ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και αποχωρούν για τα αποδυτήρια, προτού βγουν ξανά για την έναρξη του αγώνα. Απέχουμε λιγότερο από 15' πριν τη σέντρα.
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Γιώργος Λιαχούδης
1' Έναρξη της αναμέτρησης
3' Πέναλτι για την ΑΕΚ!
Ο Αραβίδης, ανοίγει όμορφα στον Πλατέλλα, τον οποίο ανατρέπει ο Κάργας και ο Λιαχούδης δείχνει άσπρη βούλα και κίτρινη στον αμυντικό των φιλοξενούμενων.
4' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ!
Ο Αραβίδης είναι εύστοχος και η Ένωση ανοίγει νωρίς νωρίς το σκορ.
9' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, πολλά μέτρα άουτ η μπάλα.
11' Φάση για την Παναχαϊκή. Σουτ του Μπουντόπουλου, η μπάλα κοντράρει και περνάει δίπλα απ' το δοκάρι του Ανέστη.
20' Ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Σουτ του Κοντοχρήστου έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
23' Κίτρινη κάρτα στον Ασίγκμπα.
29' Δεν έχει ιδιαίτερο ρυθμό το ματς.
31' Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Ο Μπουντόπουλος έβγαλε τετ-α-τετ τον Μαρουκάκη όμως ο Ανέστης έδιωξε με το πόδι.
36' Φάση μετά από αρκετή ώρα για την ΑΕΚ. Σουτ του Πλατέλλα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γεωργακόπουλος
36' Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο
37' Αναστάτωση στην άμυνα της ΑΕΚ, όταν έπειτα από στημένη φάση η μπάλα πέρασε απ' όλους, με τον Γκαντιάγκα να μην μπορεί να κάνει το σουτ.
39' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας στρώνει στον Γιόχανσον, που κάνει το πλασέ με τον Γεωργακόπουλο να μπλοκάρει εύκολα.
44' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μπακάκη, ο Κρισάντους υποδέχεται σωστά την μπάλα, όμως στο γύρισμά του την στέλνει πάνω απ' την αντίπαλη εστία.
45' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Πλατέλλα, που τελειώνει μόνος του την φάση, αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατήρι και περνάει ελάχιστα άουτ.
45+1' Δοκάρι για την Παναχαϊκή. Ωραία προσπάθεια του Μπουντόπουλου, που κάνει το σουτ και η μπάλα βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Ανέστη.
45+1' Τέλος ημιχρόνου
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 με γκολ-πέναλτι του Αραβίδη, από το 4'.
46' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Χούσα αντί του Χοτζάλι.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
48' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Κρισάντους κάνει παράλληλο γύρισμα και ο Ασίγκμπα διώχνει την τελευταία στιγμή.
58' Δεν υπάρχουν φάσεις στο ματς. Προβληματική εικόνα της ΑΕΚ.
60' Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη
66' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σοϊλέδης στη θέση του Κρισάντους.
68' ΓΚΟΛ 2-0 η ΑΕΚ!
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αραβίδη, το τείχος άνοιξε, η μπάλα πέρασε ανάμεσα και κατέληξε στην γωνία του Γεωργακόπουλου.
75' Φάση για την ΑΕΚ. Φαλτσαριστό σουτ του Ανάκογλου λίγο άουτ η μπάλα.
75' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Κυβελίδης αντί του Στεργίδη.
77' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Μπαρμπόσα, λίγο άουτ η μπάλα.
78' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Στη θέση του Γκαντιάγκα πέρασε ο Χαρτσιάς.
81' Φάση για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Γιόχανσον, έπειτα από κόρνερ, η μπάλα άουτ.
82' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ανάκογλου βλέπει την μπάλα να του στρώνεται κάνει το σουτ και ο Γεωργακόπουλος διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.
83' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λαμπρόπουλος αντί του Πλατέλλα.
87' Δοκάρι για την ΑΕΚ. Πλασέ του Τζανετόπουλου, η μπάλα στο δοκάρι του Γεωργακόπουλου.
87' Νέα φάση για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Αραβίδη, η μπάλα περνάει παράλληλα με την γραμμή του τέρματος.
88' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Φαγέ αντί του Ανάκογλου.
90+2' ΓΚΟΛ, 3-0, η ΑΕΚ!
Πανέμορφο σουτ του Μπακάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα στο παράθυρο του Γεωργακόπουλου.
90+3’ Τέλος της αναμέτρησης
Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 της Παναχαϊκής.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ένωση, που πήρε την πρώτη νίκη της στα πλέι-οφ, ήταν ο Χρήστος Αραβίδης με δύο γκολ (4’, 68’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπακάκης.