Μπαρτσελόνα-Μπάγερν

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr το πρώτο ματς ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Μπάγερν στο Camp Nou, για τα ημιτελικά του Champions League.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Μπάγερν.
Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στο "Καμπ Νου" για τα ημιτελικά του Champions League.
Ο νικητής θα συναντήσει στον τελικό του Βερολίνου αυτό που θα βγει "ζωντανός" από την μονομαχία της Γιουβέντους κόντρα στην Ρεάλ (2-1).
Ο τεχνικός των Βαυαρών, Πεπ Γκουαρντιόλα, επιστρέφει και πάλι στην Καταλονία έπειτα από την θητεία του στον πάγκο των "μπλαουγκράνα" (2008-12).
Απέναντί του θα βρει τον Λουίς Ενρίκε, με τον οποίο υπήρξαν συμπαίκτες στην "Μπάρτσα", για σχεδόν πέντε χρόνια.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μαστσεράνο, Ντάνι Άλβες, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ
Στον πάγκο: Μπράβο, Τσάβι, Πέδρο, Ραφίνια, Μπαρτρά, Αντριάνο, Βερμάελεν
Μπάγερν (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Μπόατενγκ, Μπενάτια, Μπερνάτ, Ραφίνια, Λαμ, Αλόνσο, Σβαϊνστάιγκερ, Αλκάνταρα, Μίλερ, Λεβαντόφσκι
Στον πάγκο: Ρέινα, Ντάντε, Μαρτίνεθ, Πισάρο, Γκαουντίνο, Γκέτσε, Βάιζερ
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Νίκολα Ριτσόλι από την Ιταλία.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
6' Η Μπαρτσελόνα πιέζει ψηλά και προσπαθεί να πάρει τα ηνία.
7' Πρώτη τελική για την Μπαρτσελόνα. Αντεπίθεση με Σουάρες και Μέσι να συνδυάζονται άψογα, τον πρώτο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Νόιερ να μπλοκάρει εύκολα.
12' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Σουάρες βγήκε φάτσα με το τέρμα, όμως ο Νόιερ έδιωξε εντυπωσιακά με το πόδι.
13' Φάση για την Μπάγερν. Ο Σβάινσταϊγκερ κάνει την σέντρα, ο Λεβαντόφσκι παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
15' Μοναδική ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Γύρισμα του Σουάρες, προβολή του Νεϊμάρ με την μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Ραφίνια και να βγαίνει κόρνερ.
18' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν. Παράλληλο γύρισμα του Μίλερ, ο Λεβαντόφσκι "αμαρκάριστος" στην μικρή περιοχή, δεν πιάνει καλά την προβολή και η μπάλα φεύγει παράλληλα απ' την εστία.
21' Επικίνδυνη μπαλιά του Μέσι, η μπάλα φεύγει άουτ.
27' Τελική για την Μπαρτσελόνα. Κεφαλιά του Σουάρες, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα λίγο πάνω απ' την εστία.
30' Σέντρα-σουτ του Αλκάνταρα, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Τερ Στέγκεν.
35' Κίτρινη κάρτα στον Τσάμπι Αλόνσο
40' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Νέο σπουδαίο "stop" του Νόιερ, αυτή την φορά στον Ντάνι Άλβες, που δεν μπόρεσε να τον νικήσει με σουτ εξ'επαφής.
45' Tέλος πρώτου ημιχρόνου
Παραμένει το 0-0 στο "Καμπ Νου", ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Μπάγερν.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
46' Κίτρινη κάρτα στον Ντάνι Άλβες.
52΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπενάτια
56' Κίτρινη κάρτα στον Μπερνάτ
58' Σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή, χωρίς δυσκολία μαζεύει ο Νόιερ.
61' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Μέσι, ο Νεϊμάρ χάνει το κοντρόλ και ο Νόιερ (είχε βγει πολλά μέτρα από την εστία του) πρόλαβε να απομακρύνει.
64' Φάση για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς άνοιξε ωραία για τον Νεϊμάρ, αλλά το πλασέ του ήταν πολύ κακό με την μπάλα να φεύγει άουτ.
67' Κίτρινη κάρτα στον Πικέ
69' Kίτρινη κάρτα στον Νεϊμάρ
72' Φάση για την Μπάγερν. Κακό σουτ του Αλκάνταρα (έφευγε έξω), η μπάλα κοντράρει αλλά καταλήγει στα χέρια του Τερ Στέγκεν.
77' ΓΚΟΛ 1-0 η Μπαρτσελόνα!
Ο Μέσι σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα στην γωνία του Νόιερ που δεν μπορούσε να αντιδράσει
79' Αλλαγή για την Μπάγερν. Ο Γκέτσε αντί του Μίλερ.
80' ΓΚΟΛΑΡΑ Μέσι και 2-0 η Μπαρτσελόνα!
Ο Μέσι παίρνει την μπάλα και φεύγει κατά μέτωπο, ντριμπλάρει τον Ζερόμ Μπόατενγκ, ο οποίος... πέφτει κάτω(!) μην μπορώντας να αντισταθεί και εκτελεί τον Νόιερ με ψιλοκρεμαστό σουτ για το 2-0!
84' Βγήκε τετ-α-τετ ο Σουάρες από μακριά και διαγώνια θέση, τέλειωσε τη φάση από μακριά με το σουτ του να φεύγει αρκετά άουτ.
87' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Έξω ο Ινιέστα, μέσα Ραφίνια
89' Μπαίνει ο Μπάρτρα, βγαίνει ο Μασεράνο μέσα σε αποθέωση.
Στις καθυστερήσεις πλέον στο Καμπ Νου.
92' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα!
Η Μπάγερν ήταν όλη μπροστά, η κάθετη μπαλιά βγήκε για τον Νεϊμάρ που έφυγε μόνος απέναντι απ' τον Νόιερ και πλασάροντας στο κέντρο της εστίας έγραψε το 3-0 κάνοντας ακόμα πιο θριαμβευτικό το βράδυ των Καταλανών!
ΤΕΛΟΣ. Θρίαμβος για την Μπαρτσελόνα, 3-0 την Μπάγερν και... είναι ήδη στον τελικό του Champions League. Την άλλη εβδομάδα η ρεβάνς. 2 γκολ ο Μέσι, 1 ο Νεϊμάρ!