Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης ανάμεσα σε Νάπολι και Ντνίπρο, για τα ημιτελικά του Europa League.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Νάπολι-Ντνίπρο, για τα ημιτελικά του Europa League.
Νάπολι (Ράφα Μπενίτεθ): Αντούχαρ, Μπρίτος, Μάτζιο, Γκούλαμ, Αλμπιόλ, Ζορζίνιο, Χάμσικ, Νταβίντ Λόπεζ, Καγιεχόν, Ιγκουαΐν, Ινσίνιε
Στον πάγκο οι Ραφαέλ Καμπράλ, Ενρίκε, Κουλιμπαλί, Μέρτενς, Γκαργκάνο, Ινλέρ, Γκαμπιαντίνι.
Ντνίπρο (Μιρόν Μάρκεβιτς): Μπόικο, Ντάγκλας, Λίχκεβιτς, Κανκάβα, Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Φεντόρτσουκ, Ρόταν, Κάλινιτς, Κονοπλιάνκα
Στον πάγκο οι Λάβστουβκα, Βλαντ, Σβάντοκ, Μπέζους, Μπρούνο Γκάμα, Ζελέζνιοφ, Μάτέους.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Σβέιν Όντβαρ Μοέν από τη Νορβηγία.
Η Νάπολι ήταν στον όμιλο μαζί με Γιούνγκ Μπόις, Σπάρτα Πράγας, Σλόβαν Μπρατισλάβας και βγήκε πρώτη, ενώ στη συνέχεια άφησε εκτός Τρανζοσπόρ, Ντιναμό Μόσχας και Βόλφσμπουργκ.
Η Ντνίπρο βγήκε δεύτερη σε όμιλο με Ίντερ, Καραμπάκ και Σεντ Ετιέν. Στη συνέχεια άφησε εκτός Ολυμπιακό, Άγιαξ και Κλαμπ Μπριζ.
Έναρξη στο ματς!
Η Νάπολι όπως αναμενόταν έχει μπει με διάθεση να σκοράρει νωρίς, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να χάσει κάποια ευκαιρία, ενώ η Ντνίπρο προσπαθεί να παγώσει τον ρυθμό.
9' Δοκάρι για την Νάπολι!
Ο Ινσίνιε έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε καμπύλη και βρίσκοντας στο δεξί δοκάρι του Μπόικο, που έδειξε να αιφνιδιάζεται, κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου.
11' Κεφαλιά του Χάμσικ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία και κατέληξε άουτ.
22' Πολύ καλή στιγμή για τη Νάπολι. Ο Ιγκουαΐν βρήκε τον Ινσίνιε, που έκανε καλή κίνηση και βρέθηκε απέναντι από τον Μπόικο, που του έκλεισε καλά το πεδίο και ο παίκτης των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα εκτός εστίας.
23' Σουτ του Κανκάβα, η μπάλα έξω σε κόρνερ μετά από επέμβαση του Αντούχαρ.
24' Κίτρινη στον Κανκάβα.
Στα μέτρα της Ντνίπρο το παιχνίδι, με τη Νάπολι να έχει την κατοχή της μπάλας και δύο καλές στιγμές με τον Ινσίνιε (9',22'), αλλά να μην έχει απειλήσει πολύ. Ο ρυθμός επίσης δεν είναι αυτός που θα ήθελαν οι γηπεδούχοι.
44' Κεφαλιά του Ιγκουαΐν, αλλά ο Αργεντινός δεν βρήκε καλά την μπάλα και ο Μπόικο μπλόκαρε εύκολα.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος.
45+1' Εκτέλεση φάουλ του Κονοπλιάνκα από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε ο Αντούχαρ χωρίς να ανησυχήσει.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Νάπολι-Ντνίπρο 0-0
Έναρξη β' μέρους!
49' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νάπολι. Επικίνδυνο γύρισμα του Χάμσικ, έδιωξε τελευταία στιγμή η αντίπαλη άμυνα σε κόρνερ.
50' Γκολ η Νάπολι, 1-0!
Ο Μέρτενς εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα της Ντνίπρο που τα ' χε πάει πολύ καλά έως τώρα αδράνησε και ο Νταβίντ Λόπεθ με κεφαλιά από καλή θέση έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.
55' Νέα ευκαιρία για τη Νάπολι. Πάσα του Χάμσικ στον Ιγκουαΐν που βγήκε απέναντι από τον Μπόικο, αλλά νικήθηκε.
Έχει αρχίσει να παίρνει μπρος η Νάπολι, που μετά το γκολ της πιέζει πολύ την Ντνίπρο.
57' Αλλαγή για την Ντνίπρο. Ο Μπρούνο Γκάμα στη θέση του Λίξεβιτς.
59' Σουτ του Ιγκουαΐν από καλή θέση, έδιωξε με τα πόδια ο Μπόικο.
60' Εντελώς ακίνδυνο σουτ του Μάτζο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
64' Κεφαλιά του Χάμσικ μετά από γέμισμα του Ινσίνιε, απομάκρυνε η αντίπαλη άμυνα.
65' Επίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για τη Νάπολι, αλλά με κακό τελείωμα. Ο Ιγκουαΐν βρέθηκε απέναντι και λίγο πλάγια από τον Μπόικο, αλλά καθυστέρησε και έδωσε τελικά στον Καγιεχόν, που έκανε χλιαρό και άστοχο σουτ.
69' Αλλαγή για την Ντνίπρο. Ο Μπέζους στη θέση του Κανκάβα.
70' Σουτ του Ινσίνιε, η μπάλα αρκετά πάνω από το τέρμα του Μπόικο, που παρακολούθησε την μπάλα να φεύγει εκτός.
71' Αλλαγή για τη Νάπολι. Ο Γκαργκάνο στη θέση του σκόρερ, Νταβίντ Λόπεθ.
73' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νάπολι. Ο Ιγκουαΐν βγήκε απέναντι από τον Μπόικο που αντέδρασε εξαιρετικά και απέκρουσε το σουτ του.
77' Αλλαγή για τη Νάπολι. Ο Γκαμπιαντίνι στη θέση του Καγεχιόν.
78' Απειλεί και πάλι η Νάπολι. Ο Ιγκουαΐν έκανε ωραίο, τεχνικό σουτ όμως ο Μπόικο έδιωξε σε κόρνερ.
79' Αλλαγή για τη Ντνίπρο. Ο Ζελέσνιοφ στη θέση του Κάλινιτς.
81' Γκολ η Ντνίπρο, 1-1!
Ο Ζέλεζνιοφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά είναι off-side την ώρα που γίνεται η μπαλιά από τον Φεντέτσκι.
82' Αλλαγή για τη Νάπολι. Ο Μέρτενς στη θέση του Ινσίνιε.
83' Σουτ του Χάμσικ, η μπάλα άουτ.