Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, Εργοτέλης-Λεβαδειακός, για την 34η αγωνιστική (και τελευταία της κανονικής περιόδου) της Super League. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Εργοτέλης-Λεβαδειακός για την 34η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.
Μονόπλευρο το ενδιαφέρον, αφού η ομάδα με το βαθμολογικό κίνητρο είναι ο Λεβαδειακός, που δίνει μάχη για την παραμονή, μαζί με Πανθρακικό, Πανιώνιο, Πλατανιά και Καλλονή. Αντίθετα, ο Εργοτέλης είναι «αδιάφορος», καθώς έχει υποβιβαστεί.
Η ομάδα της Βοιωτίας είναι η μοναδική, από αυτές που κινδυνεύουν, που δεν ορίζει την τύχη της. Το σίγουρο είναι ότι θέλει νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων σε μίνιμουμ δύο αναμετρήσεις.
Αν φέρει ισοπαλία στο Παγκρήτιο, θα πρέπει να ελπίζει σε ήττα του Πανθρακικού στην Κομοτηνή από τη Skoda Ξάνθη για να «σωθεί», ενώ αν χάσει… χάνεται! Αν η παραμονή κριθεί στους 43 βαθμούς, ο Λεβαδειακός υστερεί στις μισές από τις 16 πιθανές ισοβαθμίες.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Ο Εργοτέλης θα παραταχθεί με την εξής ενδεκάδα: Σαράνοφ, Ρέντζας, Λουβιόν, Γκορκς, Πίτσος, Μπόε Καν, Καζναφέρης, Κούτρης, Χαλκιαδάκης, Γιουσούφ, Τζίλας.
Η ενδεκάδα του Λεβαδειακού αποτελείται από τους: Σηφάκη, Στάθη, Τριποτσέρη, Μπουσταμάντε, Μιλιάζες, Πελέ, Πουλίδο, Τόμας, Γιακουμάκη, Μάντζιο, Ζίτο.
Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι: Δερμιτζάκης, Καλέ, Γκέντσογλου, Κοζωρώνης, Γιοβάνοβιτς, Ολαϊτάν, Χαντί.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι: Τσιντώτας, Μιλοσάβλιεφ, Βούκσεβιτς, Κατίδης, Μάγκας, Παππάς, Γκόμεζ.
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος του συνδέσμου Τρικάλων, με βοηθούς τους Δημήτρη Τάτση (Ηπείρου) και Ιωάννη Τουμπακάρη (Αθηνών).
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι.
Σέντρα του αγώνα στο Παγκρήτιο.
4': Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Μάντζιο, αλλά η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
8': Εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες, αποκρούει ενστικτωδώς ο Σαράνοφ.
Δεύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ ο Λεβαδειακός στο πρώτο δεκάλεπτο.
11': Νέο σουτ για τον Λεβαδειακό, αυτή τη φορά με τον Πουλίδο, αλλά και πάλι η μπάλα περνάει άουτ.
12': Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη, με τον Τζίλας, που βρέθηκε απέναντι από τον Σηφάκη, αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού κράτησε το μηδέν.
Ανοιχτό το παιχνίδι στο Ηράκλειο, με τον Λεβαδειακό να είναι πιο επιθετικός. Λογικό, αφού αυτός "καίγεται" για τη νίκη.
Συμπληρώθηκαν 20 λεπτά στο Παγκρήτιο. Εργοτέλης και Λεβαδειακός είναι ισόπαλοι χωρίς τέρματα.
Με δεδομένο ότι ο Πανθρακικός προηγείται 1-0 της Skoda Ξάνθης, ο Λεβαδειακός αυτή τη στιγμή υποβιβάζεται.
29': Εκτέλεση φάουλ του Πελέ, αλλά ο Σαράνοφ "απογειώνεται" και απομακρύνει τη μπάλα. Το 0-0 παραμένει.
31': Κεφαλιά του Τριποτσέρη από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
"Σφίγγει" ο κλοιός για τον Λεβαδειακό, αφού ο Πανθρακικός προηγείται 2-0.
39': Ξαφνικό δυνατό σουτ του Χαλκιαδάκη έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη.
43': Σέντρα του Στάθη, ο Μάντζιος δεν πιάνει όπως θα ήθελε την κεφαλιά και η μπάλα περνάει για μια ακόμη φορά άουτ.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου στο Ηράκλειο. Εργοτέλης και Λεβαδειακός είναι ισόπαλοι 0-0. Με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, η ομάδα της Βοιωτίας υποβιβάζεται...
Σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου.
46’: Πρώτη αλλαγή για τον Λεβαδειακό, με τον Μιλοσάβλιεφ να παίρνει τη θέση του Γιακουμάκη.
49': Σουτ του Μάντζιου από θέση μέσα αριστερά, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
Ελάχιστα φάουλ μέχρι τώρα στο παιχνίδι. Τρία έχει ο Εργοτέλης και κανένα ο Λεβαδειακός.
55': Παράλληλη σέντρα του Κούτρη από δεξιά, αλλά δεν βρέθηκε παίκτης του Εργοτέλη να την σπρώξει στα δίχτυα.
60': Δυνατό σουτ του Χαλκιαδάκη έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Σηφάκη.
60': Πρώτη αλλαγή και για τον Εργοτέλη, με τον Γκέντσογλου να αντικαθιστά τον Μπόε Καν.
65': Ατομική ενέργεια του Πουλίδο και σέντρα που περνάει παράλληλα με τη γραμμή τέρματος, αλλά δεν υπάρχει κάποιος παίκτης για να την σπρώξει απλά στα δίχτυα του Εργοτέλη.
66': ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό, που κάνει το 0-1
"Χρυσή" αλλαγή ο Μιλοσάβλιεφ, που πλασάρει σωστά μετά από πάσα του Μάντζιου και δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.
67': Ο Τζίλας και πάλι βρίσκεται απέναντι από τον Σηφάκη, αλλά ο Τόμας βάζει την κόντρα και βγάζει την μπάλα κόρνερ.
68': ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό, που κάνει το 0-2.
Από δημιουργός του πρώτου γκολ, ο Μάντζιος με γυριστό σουτ κάνει το 0-2 για τον Λεβαδειακό.
69': Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Βούκσεβιτς αντικαθιστά τον Μπουσταμάντε.
71': Δεύτερη αλλαγή και για τον Εργοτέλη, με τον Ολαϊτάν να παίρνει τη θέση του Ρέντζα.
Με τα αποτελέσματα που υπάρχουν αυτή την ώρα, υπάρχει τετραπλή ισοβαθμία στους 43 βαθμούς με Πανθρακικό, Βέροια, Πανιώνιο και Λεβαδειακό, με την ομάδα της Βοιωτίας να υποβιβάζεται.
Τελευταίο δεκάλεπτο στο Παγκρήτιο. Ο Λεβαδειακός προηγείται 2-0, αλλά θέλει ήττα του Πανιωνίου από τον ΠΑΟΚ για να παραμείνει στην κατηγορία.
82': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Εργοτέλη, με τον Καλέ να παίρνει τη θέση του Κούτρη.
84': Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, αλλά ο Τζίλας και αυτή τη φορά δεν μπορεί να νικήσει τον Σηφάκη.
85': Κλείνει τις αλλαγές του και ο Λεβαδειακός, με τον Γκόμεζ να παίρνει τη θέση του Πουλίδο.
86': Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, αλλά ο Σαράνοφ αποκρούει δύσκολα το σουτ του Βούκσεβιτς.
Τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Λήξη του ματς. Ο Λεβαδειακός νίκησε 2-0, αλλά πρέπει να περιμένει τα άλλα αποτελέσματα, για να δει αν θα παραμείνει στη Σούπερ Λίγκα.
Ο Πανιώνιος ήρθε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον ΠΑΟΚ και ο Λεβαδειακός υποβιβάζεται, αφού μειονεκτεί στην τετραπλή ισοβαθμία με τον Πανθρακικό, τη Βέροια και την ομάδα της Νέας Σμύρνης.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ...