Ντνίπρο-Νάπολι 1-0

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Ντνίπρο-Νάπολι επί ουκρανικού εδάφους (1-1 o πρώτος αγώνας) για τα ημιτελικά του Europa League.

21:31
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια Ντνίπρο και Νάπολι να προκριθούν στον τελικό του Europa League.
21:34
Το 1-1 του πρώτου αγώνα στο "Σαν Πάολο" είναι "μαγική εικόνα" μιας και η ιταλική ομάδα ήταν ανώτερη και ισοφαρίστηκε από γκολ-οφσάιντ του Ζελέζνιοφ.
21:35
Ιστορικές στιγμές για τους Ουκρανούς που πραγματοποιούν την καλύτερη πορεία της ιστορίας τους και θέλουν να ολοκληρώσουν την έκπληξη.
21:37
Από την άλλη οι "παρτενοπέι" θέλουν να επιστρέψουν σε τελικό, κάτι που έχουν να καταφέρουν από το 1989 και την εποχή του σπουδαίου, Ντιέγκο Μαραντόνα.
21:39
Η διαιτησία στο πρώτο ματς είχε προκαλέσει τα έντονα και δικαιολογημένα παράπονα τους. Για το σημερινό παιχνίδι η UEFA όρισε τον Σέρβο, Μίλοραντ Μάζιτς.
21:41
Το ματς διεξάγεται στο "Ολιμπίνσκι" του Κιέβου, με σέντρα στις 22:05.
21:48
Νάπολι (Ράφα Μπενίτεθ): Αντούχαρ, Μπρίτος, Μάτζιο, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Νταβίντ, Ινλέρ, Γκαμπιαντίνι, Καγεχόν, Ιγκουαΐν, Ινσίνιε.
21:48
Ντνίπρο (Μίρον Μάρκεβιτς): Μπόικο, Ντούγκλας, Λίτσκεβιτς, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Φέντορτσουκ, Ροτάν, Κονοπλιάνκα, Σελέζνιοβ.
22:00
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Ραφαέλ Καμπράλ, Ενρίκε, Κουλιμπαλί, Ζορζίνιο, Μέρτενς, Χάμσικ, Γκαργκάνο.
22:00
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Λάστουβκα, Βλαντ, Μπέζους, Μπρούνο Γκάμα, Σακχόβ, Κάλινιτς, Ματέους.
22:08
1' Έναρξη του αγώνα.
22:09
4' Ο Κονοπλιάνκα εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Αντούχαρ μάζεψε εύκολα.
22:12
8' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νάπολι! Υπέροχη κάθετη του Ινλέρ για τον Ιγκουαΐν που νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μπόικο.
22:19
Για πρώτη φορά την εφετινή περίοδο γεμάτο το "Ολιμπίνσκι", η κατά συνθήκη έδρα της Ντνίπρο στα ευρωπαϊκά παιχνίδια.
22:27
Στα μέτρα της Ντνίπρο κυλάει το ματς, κρατάει μακριά από την εστία της τη Νάπολι.
22:28
23' Η πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, τη βλέπει ο Λέο Μάτος.
22:31
27' Δυνατές μονομαχίες. Παρατηρείται με κίτρινη κάρτα ο Γκαμπιαντίνι.
22:33
28' Χαμένη ευκαιρία για τη Νάπολι! Μεγάλη και δύσκολη επέμβαση του Μπόικο, στην σκαστή κεφαλιά του Ιγκουαΐν μέσα από την περιοχή.
22:34
Εντείνουν την πίεσή τους οι "παρτενοπέι".
22:39
34' Καλή στιγμή για τη Ντνίπρο! Ο Σελέζνιοφ πιάνει το φαλτσαριστό σουτ, ο Αντούχαρ βρίσκει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και σώζει, διώχνοντας σε κόρνερ.
22:43
Όλο και δυναμώνει η βροχή...
22:47
Μικρή διακοπή στο ματς μέχρι να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Σελέζνιοφ, ο οποίος κουτσαίνει.
22:48
44' Κίτρινη κάρτα στον Φεντέτσκι.
22:50
45' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:52
45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:54
Οι δυο πιο χαρακτηριστικές στιγμές ανήκουν στη Νάπολι που έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπόικο να σταματά τον Ιγκουαΐν, έπειτα, πάντως, από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος.
23:08
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
23:08
Χωρίς αλλαγή για Ντνίπρο και Νάπολι.
23:12
49' Ευκαιρία για τη Ντνίπρο! O Σελέζνιοβ βρήκε τον Λούτσκεβιτς σε καλή θέση στην περιοχή, ο νεαρός άσος έκανε το πλασέ, με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.
23:18
54' Ο Σελέζνιοβ μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή, βρίσκει χώρο και κάνει το σουτ, αλλά ο Αντούχαρ είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.
23:18
55' Αλλαγή για τη Νάπολι: Ο Χάμσικ πέρασε στη θέση του Γκαμπιαντίνι.
23:20
Ένας ποδοσφαιριστής που μπορεί με μια ενέργεια ν' αλλάξει τη μοίρα της ιταλικής ομάδας στην αποψινή αναμέτρηση.
23:20
58' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΤΝΙΠΡΟ, 1-0! Ο Κονοπλιάνκα κινήθηκε από αριστερά, σέντραρε στην περιοχή και ο Σελέζνιοφ με μια παλικαρίσια κεφαλιά -ενώ έπεφτε- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Αντούχαρ.
23:25
61' Δεύτερη αλλαγή για τη Νάπολι: Ο Μέρτενς πέρασε στη θέση του Ινσίνιε.
23:28
64' Ο Ινλέρ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από αριστερά, αλλά το παράλληλο γύρισμά του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
23:29
65' Σουτ από τον Μέρτενς, σώζει ο Μπόικο σε πρώτο χρόνο, αλλά στην συνέχεια χάνει τον έλεγχο της μπάλας, που καταλήγει κόρνερ.
23:30
Η είσοδος του Μέρτενς έχει αλλάξει προς το καλύτερο την εικόνα της Νάπολι.
23:31
67' Αλλαγή για τη Ντνίπρο: Ο Ματέους πέρασε στη θέση του Λούτσκεβιτς.
23:32
69' Δυνατό, αλλά άστοχο σουτ από τον Μέρτενς.
23:37
Δραματικά τα τελευταία λεπτά. Με το 1-0 η Ντνίπρο προκρίνεται στον τελικό, την ίδια ώρα που η Νάπολι χρειάζεται το γκολ της ισοφάρισης για να στείλει τον ημιτελικό στην παράταση.
23:37
74' Σε ετοιμότητα ο Μπόικο στην προσπάθεια του Λόπεζ.
23:38
75' Κίτρινη κάρτα στον Κανκάβα.
23:38
75' Αλλαγή για τη Ντνίπρο: Ο Κάλινιτς πέρασε στη θέση του Σελέζνιοφ.
23:40
77' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νάπολι! Ο Ντάγκλας διώχνει πάνω στην γραμμή το σουτ του Μπρίτος.
23:42
79' Τελευταία αλλαγή για τη Νάπολι: Ο Ενρίκε πέρασε στη θέση του Νταβίντ Λόπεζ.
23:43
81' Κίτρινη κάρτα στον Γκουλάμ.
23:48
85' Κίτρινη κάρτα στον Ματέους.
23:49
85' Τελευταία αλλαγή για τη Ντνίπρο! Ο Μπρούνο Γκάμα πέρασε στη θέση του Κονοπλιάνκα.
23:52
89' Μεγάλη διπλή επέμβαση του Αντούχαρ, σταματώντας τον Κάλινιτς και εν συνεχεία τον Ματέους!
23:53
90' Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:57
Κίτρινη κάρτα στον Μπόικο για καθυστερήσεις.
23:58
90+5' Τελευταία σφύριγμα! Σπουδαία νίκη 1-0 για τη Ντνίπρο και πρόκριση στον τελικό του Europa League.