Ντνίπρο-Νάπολι 1-0

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Ντνίπρο-Νάπολι επί ουκρανικού εδάφους (1-1 o πρώτος αγώνας) για τα ημιτελικά του Europa League.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια Ντνίπρο και Νάπολι να προκριθούν στον τελικό του Europa League.
Το 1-1 του πρώτου αγώνα στο "Σαν Πάολο" είναι "μαγική εικόνα" μιας και η ιταλική ομάδα ήταν ανώτερη και ισοφαρίστηκε από γκολ-οφσάιντ του Ζελέζνιοφ.
Ιστορικές στιγμές για τους Ουκρανούς που πραγματοποιούν την καλύτερη πορεία της ιστορίας τους και θέλουν να ολοκληρώσουν την έκπληξη.
Από την άλλη οι "παρτενοπέι" θέλουν να επιστρέψουν σε τελικό, κάτι που έχουν να καταφέρουν από το 1989 και την εποχή του σπουδαίου, Ντιέγκο Μαραντόνα.
Η διαιτησία στο πρώτο ματς είχε προκαλέσει τα έντονα και δικαιολογημένα παράπονα τους. Για το σημερινό παιχνίδι η UEFA όρισε τον Σέρβο, Μίλοραντ Μάζιτς.
Το ματς διεξάγεται στο "Ολιμπίνσκι" του Κιέβου, με σέντρα στις 22:05.
Νάπολι (Ράφα Μπενίτεθ): Αντούχαρ, Μπρίτος, Μάτζιο, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Νταβίντ, Ινλέρ, Γκαμπιαντίνι, Καγεχόν, Ιγκουαΐν, Ινσίνιε.
Ντνίπρο (Μίρον Μάρκεβιτς): Μπόικο, Ντούγκλας, Λίτσκεβιτς, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Φέντορτσουκ, Ροτάν, Κονοπλιάνκα, Σελέζνιοβ.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Ραφαέλ Καμπράλ, Ενρίκε, Κουλιμπαλί, Ζορζίνιο, Μέρτενς, Χάμσικ, Γκαργκάνο.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Λάστουβκα, Βλαντ, Μπέζους, Μπρούνο Γκάμα, Σακχόβ, Κάλινιτς, Ματέους.
1' Έναρξη του αγώνα.
4' Ο Κονοπλιάνκα εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Αντούχαρ μάζεψε εύκολα.
8' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νάπολι! Υπέροχη κάθετη του Ινλέρ για τον Ιγκουαΐν που νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μπόικο.
Για πρώτη φορά την εφετινή περίοδο γεμάτο το "Ολιμπίνσκι", η κατά συνθήκη έδρα της Ντνίπρο στα ευρωπαϊκά παιχνίδια.
Στα μέτρα της Ντνίπρο κυλάει το ματς, κρατάει μακριά από την εστία της τη Νάπολι.
23' Η πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, τη βλέπει ο Λέο Μάτος.
27' Δυνατές μονομαχίες. Παρατηρείται με κίτρινη κάρτα ο Γκαμπιαντίνι.
28' Χαμένη ευκαιρία για τη Νάπολι! Μεγάλη και δύσκολη επέμβαση του Μπόικο, στην σκαστή κεφαλιά του Ιγκουαΐν μέσα από την περιοχή.
Εντείνουν την πίεσή τους οι "παρτενοπέι".
34' Καλή στιγμή για τη Ντνίπρο! Ο Σελέζνιοφ πιάνει το φαλτσαριστό σουτ, ο Αντούχαρ βρίσκει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και σώζει, διώχνοντας σε κόρνερ.
Όλο και δυναμώνει η βροχή...
Μικρή διακοπή στο ματς μέχρι να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Σελέζνιοφ, ο οποίος κουτσαίνει.
44' Κίτρινη κάρτα στον Φεντέτσκι.
45' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Οι δυο πιο χαρακτηριστικές στιγμές ανήκουν στη Νάπολι που έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπόικο να σταματά τον Ιγκουαΐν, έπειτα, πάντως, από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Χωρίς αλλαγή για Ντνίπρο και Νάπολι.
49' Ευκαιρία για τη Ντνίπρο! O Σελέζνιοβ βρήκε τον Λούτσκεβιτς σε καλή θέση στην περιοχή, ο νεαρός άσος έκανε το πλασέ, με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.
54' Ο Σελέζνιοβ μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή, βρίσκει χώρο και κάνει το σουτ, αλλά ο Αντούχαρ είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.
55' Αλλαγή για τη Νάπολι: Ο Χάμσικ πέρασε στη θέση του Γκαμπιαντίνι.
Ένας ποδοσφαιριστής που μπορεί με μια ενέργεια ν' αλλάξει τη μοίρα της ιταλικής ομάδας στην αποψινή αναμέτρηση.
58' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΤΝΙΠΡΟ, 1-0! Ο Κονοπλιάνκα κινήθηκε από αριστερά, σέντραρε στην περιοχή και ο Σελέζνιοφ με μια παλικαρίσια κεφαλιά -ενώ έπεφτε- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Αντούχαρ.
61' Δεύτερη αλλαγή για τη Νάπολι: Ο Μέρτενς πέρασε στη θέση του Ινσίνιε.
64' Ο Ινλέρ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από αριστερά, αλλά το παράλληλο γύρισμά του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
65' Σουτ από τον Μέρτενς, σώζει ο Μπόικο σε πρώτο χρόνο, αλλά στην συνέχεια χάνει τον έλεγχο της μπάλας, που καταλήγει κόρνερ.
Η είσοδος του Μέρτενς έχει αλλάξει προς το καλύτερο την εικόνα της Νάπολι.
67' Αλλαγή για τη Ντνίπρο: Ο Ματέους πέρασε στη θέση του Λούτσκεβιτς.
69' Δυνατό, αλλά άστοχο σουτ από τον Μέρτενς.
Δραματικά τα τελευταία λεπτά. Με το 1-0 η Ντνίπρο προκρίνεται στον τελικό, την ίδια ώρα που η Νάπολι χρειάζεται το γκολ της ισοφάρισης για να στείλει τον ημιτελικό στην παράταση.
74' Σε ετοιμότητα ο Μπόικο στην προσπάθεια του Λόπεζ.
75' Κίτρινη κάρτα στον Κανκάβα.
75' Αλλαγή για τη Ντνίπρο: Ο Κάλινιτς πέρασε στη θέση του Σελέζνιοφ.
77' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νάπολι! Ο Ντάγκλας διώχνει πάνω στην γραμμή το σουτ του Μπρίτος.
79' Τελευταία αλλαγή για τη Νάπολι: Ο Ενρίκε πέρασε στη θέση του Νταβίντ Λόπεζ.
81' Κίτρινη κάρτα στον Γκουλάμ.
85' Κίτρινη κάρτα στον Ματέους.
85' Τελευταία αλλαγή για τη Ντνίπρο! Ο Μπρούνο Γκάμα πέρασε στη θέση του Κονοπλιάνκα.
89' Μεγάλη διπλή επέμβαση του Αντούχαρ, σταματώντας τον Κάλινιτς και εν συνεχεία τον Ματέους!
90' Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Κίτρινη κάρτα στον Μπόικο για καθυστερήσεις.
90+5' Τελευταία σφύριγμα! Σπουδαία νίκη 1-0 για τη Ντνίπρο και πρόκριση στον τελικό του Europa League.