AEK - Ολυμπιακός Βόλου

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική των πλέι-οφ της Football League. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου.
Ματς για την 5η αγωνιστική των πλέι-οφ ανόδου της Football League στο ΟΑΚΑ.
Η ΑΕΚ μπορεί να είναι πρωτοπόρος (19 βαθμοί), όμως οι εμφανίσεις της μέχρι στιγμής στο μίνι-πρωτάθλημα την κάνουν να βλέπει το σημερινό παιχνίδι ως ευκαιρία για αγωνιστική ανάκαμψη.
Σαφώς, με λιγότερο άγχος η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, που θα παραταχθεί με πρωταρχικό στόχο την διατήρηση του «μηδέν».
Αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα της «Ένωσης», πράγμα που ήταν αναμενόμενο να συμβεί από τον Τραϊανό Δέλλα.
Πάμε να τις δούμε αναλυτικά:
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Σαρρής, Σοϊλέδης, Φαγιέ, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Γροντής, Μπαρμπόσα, Αραβίδης
Στον πάγκο: Ανέστης, Γεωργέας, Κρισάντους, Λαμπρόπουλος, Ανάκογλου, Τζανετόπουλος, Ντακόλ
Ολυμπιακός Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Ζέρης, Μπούτσικος, Γιαλούσης, Μπάρμπας, Ρόκας, Κυζιρίδης, Μπιτάνγκ, Σκοπελίτης, Θέος, Διαμαντόπουλος
Στον πάγκο: Μαργαρίτης, Κολίτσι, Καρράς, Μακρυδημήτρης, Τριανταφυλλάκος, Μπαλντομπαλίεφ
Από το σχήμα της ΑΕΚ πιθανότατα ο Γροντής θα είναι αυτός που θα κληθεί να αγωνιστεί ως «10άρι», ενώ ο Φαγέ θα είναι δίπλα στον Γιόχανσον στα χαφ.
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Δημήτρης Στυλιάρας.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
3' Πρώτο σουτ για την ΑΕΚ στο ματς. Το κάνει ο Φαγέ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
4' Νέο σουτ για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον επιχειρεί να νικήσει τον Ρίζο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγο δίπλα απ' την εστία.
9' Κίτρινη κάρτα στον Ρόκα για μαρκάρισμα στον Πλατέλλα. Χάνει τα δύο επόμενα παιχνίδια ο αρχηγός του Ολυμπιακού Βόλου.
15' Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εξαιρετική μπαλιά του Σοϊλέδη στην πλάτη της άμυνας για τον Αραβίδη, αυτός πρόλαβε την έξοδο του Ρίζου -επιχείρησε να τον κρεμάσει- αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και έφυγε πάνω απ' την εστία.
16' Απαντάει ο Ολυμπιακός Βόλου. Ο Μπακάκης δεν διώχνει σωστά την μπάλα έπειτα από σέντρα, ο Διαμαντόπουλος επωφελείται αλλά αστοχεί από κοντινή απόσταση.
21' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Διαμαντόπουλος κάνει σουτ στην κίνηση -έπειτα από σέντρα στο ύψος του πέναλτι- αλλά ο Βούρας πετάγεται και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
23' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραβίδης κλέβει την μπάλα βγάζει τετ-α-τετ τον Πλατέλλα, ο οποίος όμως δεν λειτουργεί σωστά με αποτέλεσμα ο Ρίζος να μαζέψει την μπάλα.
24' Σουτ του Γροντή έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ χωρίς να προβληματίσει τον Ρίζο.
30' Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός.
31' Νέα φάση για τον Ολυμπιακό Βόλου. Αμαρκάριστος ο Μπιτάνγκ στην περιοχή, κάνει το σουτ, με τον Μπακάκη να διώχνει στην γραμμή.
34' Σουτ του Φαγέ και πάλι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
36' Κίτρινη κάρτα στον Μπάρμπα για μαρκάρισμα στον Γροντή.
43' Η ΑΕΚ δεν μπορεί να απειλήσει και ο Ολυμπιακός Βόλου κρατάει εύκολα το "μηδέν".
44' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Επικίνδυνη σέντρα του Σοϊλέδη, ο Μπουτζίκος παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του όμως ο Ρίζος προλαβαίνει και διώχνει.
44' Νέα φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα απ' τον Μπαρμπόσα, ο Μπακάκης προλαβαίνει την έξοδο του τερματοφύλακα, όμως η κεφαλιά του φεύγει άουτ.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Παραμένει το 0-0 στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό Βόλου
46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Τριανταφυλλάκος αντί του Ρόκα.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
49' ΓΚΟΛ, 1-0, για την ΑΕΚ!
Όμορφη ενέργεια του Πλατέλλα, άνοιξε στον Μπαρμπόσα, αυτός έβγαλε στον Αραβίδη, που σημάδεψε το δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης ο Δημήτρης Γροντής με δυνατό σουτ ανοίγει το σκορ.
52' Φάση για τον Ολυμπιακό Βόλου. Λάθος συνεννόηση Σαρρή-Μπακάκη, ο Διαμαντόπουλος ανοίγει στον Μπιτάνγκ, που κάνει το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
57' Πρόβλημα τραυματισμού για τον Μπακάκη, έπειτα από δυνατό μαρκάρισμα του Θέου, αποχωρεί με το φορείο και ετοιμάζεται ο Νίκος Γεωργέας.
57' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γεωργέας αντί του Μπακάκη
60' Η πρώτη εκτίμηση του ιατρικού τιμ της Ένωσης για τον Μιχάλη Μπακάκη αναφέρει πως το πρόβλημα είναι στον αριστερό χιαστό.
64' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ανάκογλου αντί του Γροντή.
Ο σκόρερ των κιτρινόμαυρων αποχώρησε καθώς ταλαιπωρείται από κράμπες.
69΄ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Στη θέση του Σκοπελίτη πέρασε ο Μπαλντομπαλίεφ.
71' Φάση για την ΑΕΚ. Ωραία σέντρα του Ανάκογλου, ο Μπαρμπόσα κάνει σουτ στην κίνηση και η μπάλα φεύγει άουτ.
77' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία ατομική ενέργεια του Πλατέλλα, που κάνει το σουτ, αλλά ο Ρίζος διώχνει στην κλειστή του γωνία.
78' Τρίτη και αυτή αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ! Ο Ντακόλ αντί του Φαγέ.
79' Σέντρα-σουτ του Γιαλούση, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Βούρα.
80' Κίτρινη κάρτα στον Τριανταφυλλάκο.
85' Δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι.
85' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραίο σουτ του Γιόχανσον, η μπάλα λίγο δίπλα απ' την εστία.
88' Φάση για τον Ολυμπιακό Βόλου. Σουτ του Μπιτάνγκ, ο Βούρας μπλοκάρει.
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
90+3' Τέλος της αναμέτρησης
Η ΑΕΚ παίρνει τη νίκη, 1-0, απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου.
Μοναδικός σκόρερ στο ματς ήταν ο Δημήτρης Γροντής (48')