ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός για την 3η αγωνιστική των play-offs της Superleague. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός για την 3η αγωνιστική των play-offs της Superleague.
Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται μετά τα δύο πρώτα ματς στο -4 από τον Παναθηναϊκό και από το αποτέλεσμα του αποψινού παιχνιδιού θα εξαρτηθούν πολλά για τις ελπίδες των δύο ομάδων στη συνέχεια.
Για να δούμε τις συνθέσεις...
Η ενδεκάδα του "Δικεφάλου του Βορρά" αποτελείται από τους Ιτάνζ, Ρατς, Ρικάρντο Κόστα, Τζαβέλλα, Κίτσιου, Νομπόα, Κάτσε, Τζιόλη, Μακ, Πόζογλου, Παπαδόπουλο.
Στον πάγκο κάθονται οι Γιακουμής, Περέιρα, Σκόνδρας, Κουλούρης, Βίτορ, Αθανασιάδης και Μαντούρο.
Για λογαριασμό του Παναθηναϊκού ο Γιάννης Αναστασίου έχει επιλέξει να ξεκινήσει με Στιλ, Μπούρμπο, Νάνο, Σίλντεφελντ, Κουτρουμπή, Ταυλαρίδη, Ζέκα, Μαυρία, Νίνη, Πράνιτς, Καρέλη.
Και αναπληρωματικοί είναι οι Κοτσόλης, Λαγός, Μπεργκ, Μαρινάκης, Ατζαγκούν, Δώνης και Ντίνας.
Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε και η άλλη αναμέτρηση στο Περιστέρι, όπου Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0.
Έτσι, πλέον ο Αστέρας έχει 3 βαθμούς και ο Ατρόμητος 2. Στην κορυφή είναι ο Παναθηναϊκός με 8 κι ακολουθεί ο ΠΑΟΚ με 4, ενώ φυσικά οι δύο αποψινοί αντίπαλοι έχουν ένα ματς λιγότερο.
Φέτος ο Παναθηναϊκός έχει βγει νικητής και στις δύο αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ στην κανονική περίοδο, αφού οι "πράσινοι" είχαν νικήσει 2-1 στην Τούμπα και 4-2 στο "Απόστολος Νικολαΐδης".
Ελάχιστος κόσμος στις κερκίδες λίγα λεπτά πριν την έναρξη.
Κάτι που εν μέρει δικαιολογείται από το γεγονός πως πολλοί φίλοι του ΠΑΟΚ βρίσκονται στο κλειστό της Πυλαίας όπου πριν λίγα λεπτά η ομάδα χάντμπολ κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας.
Φυσικά, ρόλο έχει παίξει και το γεγονός πως οι Θεσσαλονικείς δεν έχουν ξεκινήσει καλά τα play-offs.
1' Σέντρα στον αγώνα, πρώτη επίθεση για ΠΑΟΚ.
Εντύπωση προκάλεσαν οι αποδοκιμασίες σε βάρος του Γιώργου Γεωργιάδη από μερίδα οπαδών του "Δικεφάλου".
Στην Τούμπα βρίσκεται και ο νέος τεχνικός διευθυντής της ομάδας, Φρανκ Άρνεσεν.
Πολλά νεύρα και αψιμαχίες μεταξύ Νίνη-Τζαβέλλα, Κάτσε-Πράνιτς και Καρέλη-Ρικάρντο Κόστα. Στην τελευταία περίπτωση ο αμυντικός του ΠΑΟΚ χτυπά εκτός φάσης τον επιθετικό του Παναθηναϊκού, αλλά δεν βλέπει κάρτα.
10' Πρώτη καλή φάση στο ματς και είναι για τους φιλοξενούμενους. Ο Καρέλης πιάνει το σουτ από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Ιτάνζ διώχνει με τα ακροδάχτυλα αλλά ο διαιτητής δίνει άουτ.
Από πολύ ψηλά ξεκινά η πίεση των παικτών του ΠΑΟΚ σε μια προσπάθεια να δυσκολέψουν την κυκλοφορία της μπάλας.
15' Δίλεπτο πολιορκίας των "πρασίνων" που χάνουν δύο σπουδαίες ευκαιρίες πρώτα με σουτ μέσα από την περιοχή του Νίνη πάνω στον Ιτάνζ (από καλή θέση και μετά από σέντρα του Νάνο) και στην εξέλιξη της φάσης νέα ατομική ενέργεια του Μαυρία ολοκληρώνεται με σουτ που αποκρούει με τα πόδια ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.
20' Σουτ του Κίτσιου με το αριστερό μέσα από την περιοχή, θα μπλοκάρει δίχως δυσκολία ο Στιλ. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ.
22' Καταπληκτικό σουτ από πολύ μακριά του Νίνη, ο Ιτάνζ δείχνει να αιφνιδιάζεται, αλλά με δυσκολία έστω καταφέρνει να αποκρούσει.
25' Χτύπημα φάουλ του Νάνο από τα 20 μέτρα (ακριβώς στον άξονα), μπλοκάρει εύκολα ο Ιτάνζ.
29' Σέντρα του Νίνη και κεφαλιά του Καρέλη, στα χέρια του Ιτάνζ η μπάλα.
32' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με ατομική ενέργεια και σου του Νίνη που φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ιτάνζ.
37' Γύρισμα του Κάτσε από τα δεξιά και αφού πέρασε εύκολα τον Κουτρουμπή, ο Κάτσε έπιασε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
41' Σέντρα-ξυράφι του Νάνο, ο Ρικάρντο Κόστα διώχνει με ρίσκο και στη συνέχεια με δεύτερη προσπάθεια παραχωρεί κόρνερ.
43' ΓΚΟΛ 1-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Ο Νάνο βγάζει σέντρα από τα δεξιά και ο Ταυλαρίδης πηδά πιο ψηλά από όλους και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
45' Ωραίο σουτ του Κίτσιου, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει κόρνερ.
45'+1' Καταπληκτική απόκρουση με το ένα χέρι του Στιλ σε καρφωτή κεφαλιά του Ρικάρντο Κόστα. Μεγάλη επέμβαση από τον Άγγλο.
45+2 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Απόλυτα δίκαιο το 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού που ήταν κυρίαρχος, ενώ ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μόνο μετά το γκολ που δέχτηκε.
Στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που μετά το Κύπελλο, κατέκτησε και το πρωτάθλημα Ελλάδας και αποθεώνεται από τους φίλους του "Δικεφάλου".
46' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με τον Γιώργο Γεωργιάδη να προχωρά σε δύο αλλαγές, γεγονός ενδεικτικό του πόσο απογοητευμένος ήταν από την εικόνα της ομάδας.
Περέιρα και Αθανασιάδης μπαίνουν στις θέσεις των Πόζογλου και Παπαδόπουλου.
51' Πολύ ωραία ενέργεια του Κίτσιου, που μπαίνει από τα δεξιά, κατεβάζει εντυπωσιακά την μπάλα και σουτάρει από δύσκολη γωνία, σημαδεύοντας άουτ.
56' Λανθασμένη απομάκρυνση των αμυντικών του Παναθηναϊκού και σουτ του Κάτσε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
57' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ατζαγκούν στη θέση του Πράνιτς, που δεν είχε ιδιαίτερα καλή απόδοση.
Βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, έχει περισσότερη ώρα την μπάλα και προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση.
63' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ στη θέση του Καρέλη.
64' Κίτρινη κάρτα στον Ατζαγκούν.
Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Αθανασιάδης που χτύπησε στη μέση σε προηγούμενη φάση και ζήτησε να αντικατασταθεί.
68' Άτυχος λοιπόν ο Αθανασιάδης που αντικαθίσταται μετά από μόλις 23 λεπτά αφού είχε μπει στο παιχνίδι από του Κουλούρη.
Κάποιο πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Νίνης και για την ώρα ο Αναστασίου περιμένει πριν προχωρήσει σε αλλαγή.
75' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.
77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Νίνης βγαίνει και μπαίνει ο Λαγός.
Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός του αγώνα.
89' Ωραία ενέργεια του Ατζαγκούν και καρφωτή κεφαλιά του Μπεργκ. Αποκρούει εντυπωσιακά ο Ιτάνζ.
90' Μπεργκ και Τζαβέλλας τραβιούνται και σπρώχνονται μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής αποφασίζει να δείξει από μία κίτρινη κάρτα.
"Είναι βαριά του ΠΑΟΚ η φανέλα, όποιος δεν μπορεί να πάει στα μπ...έλα", φωνάζουν οι οπαδοί του "Δικεφάλου".
90'+5 Λήξη του ματς μέσα σε αποδοκιμασίες προς τους γηπεδούχους.