Ντνίπρο - Σεβίλλη

Δυναστεία ή αποκαθήλωση με έκπληξη μεγάλων διαστάσεων; Ντνίπρο και Σεβίλλη κοντράρονται στην Βαρσοβία, στον τελικό του Europa League και θέλει η κάθε μία να γράψει την δική της ιστορία.

21:10
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ντνίπρο απέναντι στην Σεβίλλη
21:10
Ο μεγάλος τελικός του Europa League, που θα διεξαχθεί στην Πολωνία.
21:18
Στο "Στάντιον Νοροντόβι" της Βαρσοβίας θα διεξαχθεί το παιχνίδι.
21:19
Τις 7.500 από τις συνολικά 58.000 θέσεις θα πάρουν οι οπαδοί της ομάδας της Ανδαλουσίας, ενώ περίπου 10.000 θα είναι οι Ουκρανοί που θα βρίσκονται στο γήπεδο.
21:30
Κάθε ομάδα θέλει αυτό το τρόπαιο για διαφορετικούς λόγους. Η Ντνίπρο για να σηκώσει το πρώτο ευρωπαϊκό Κύπελλο στην ιστορία της, ενώ η Σεβίλλη για να επαναλάβει τον περσινό θρίαμβο και να γίνει ομάδα με τα περισσότερα τρόπαια στην διοργάνωσης.
21:32
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
21:32
Ντνίπρο (Μίρον Μάρκεβιτς): Μπόικο, Φεντέτσκι, Ντούγκλας, Τσεμπεργιάσκο, Μάτος, Κανκάβα, Φέντορτσουκ, Κονοπλιάνκα, Ροτάν, Ματέους, Κάλινιτς
21:32
Στον πάγκο: Βλαντ, Σελέζνιοφ, Λαστούφκα, Μπέζους, Γκάμα, Λούτσκεβιτς, Σακόφ
21:33
Σεβίλλη (Ουνάι Έμερι): Ρίκο, Βιδάλ, Καρίτσο, Κολότζιετζακ, Τρεμουλινάς, Εμπιά, Κριχόβιακ, Ρέγες, Μπανέγκα, Βιτόλο, Μπάκα
21:33
Στον πάγκο: Ναβάρο, Φιγκέιρας, Γκαμεϊρό, Ιμπόρα, Μπέτο, Σουάρες, Κόκε
21:43
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Άγγλος, Μάρτιν Άτκινσον
21:43
Μόλις βγήκαν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
21:45
1' Έναρξη της αναμέτρησης
21:47
Πρώτη φάση στο ματς για την Σεβίλλη. Ο Μπάκα υποδέχεται ωραία την μπάλα κάνει σουτ βολέ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πάνω απ' την εστία της Ντνίπρο.
21:52
7' ΓΚΟΛ 1-0 η Ντνίπρο!
21:53
Αντεπίθεση για τους Ουκρανούς, σέντρα του Ματέους, ο Κάλινιτς είναι αφύλακτος στην περιοχή και με κοντινή κεφαλιά ανοίγει το σκορ.
21:55
11' Μακρινό σουτ του Μπανέγκα, η μπάλα άουτ.
21:56
Έχουν αλλάξει οι ισορροπίες από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Η Σεβίλλη πλέον καίγεται, ενώ η Ντνίπρο είναι σε θέση να εφαρμόσει καλύτερα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και της μαζικής άμυνας, που την έφερε στον τελικό.
22:02
17' Κίτρινη κάρτα στον Κανκάβα
22:06
20' Φάση για την Σεβίλλη. Σουτ του Ρέγες λίγο έξω απ'την περιοχή, η μπάλα φεύγει δίπλα απ' την εστία του Μπόικα, που ήλεγξε την φάση.
22:10
24' Πρώτη καλή στιγμή για την Σεβίλλη. Κεφαλιά του Κριχόβιακ, έπειτα από κόρνερ, ο Μπόικα αναγκάζεται στην πρώτη απόκρουσή του στην βραδιά.
22:13
27' Μεγάλη φάση για την Σεβίλλη. Εκτελείται πολύ γρήγορα φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ρέγες σουτάρει η μπάλα κοντράρει στον Κανκάβα και φεύγει κόρνερ.
22:14
28' ΓΚΟΛ 1-1 η Σεβίλλη.
22:14
Σέντρα του Ρέγες, αναστάτωση στην άμυνα των Ουκρανών, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Κριχόβιακ που με συρτό σου ισοφαρίζει.
22:16
31' ΓΚΟΛ 2-1 η Σεβίλλη
22:17
Τρομερή κάθετη του Ρέγες, ο Μπάκα βγαίνει απέναντι στον Μπόικα, τον περνάει και τουμπάρει το ματς
22:22
37΄ Φάση για την Ντνίπρο. Ωραίο σου του Κονοπλιάνκα, ο Ρίκο διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
22:26
41' Πιέζει η Ντνίπρο.
22:27
42' Ευκαιρία για την Σεβίλλη. Γρήγορη αντεπίθεση, η μπάλα στρώνεται στα πόδια του Βιδάλ. Αυτός κάνει σουτ-βολίδα έξω απ' την περιοχή, το οποίο έφυγε λίγο άουτ.
22:28
44' ΓΚΟΛ 2-2 η Ντνίπρο!
22:29
Αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ροτάν, ο Ρίκο δεν μπορεί να κάνει τίποτα και μαζεύει την μπάλα απ' τα δίχτυα του.
22:31
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
22:31
45+1' Κίτρινη κάρτα στον Κριχόβιακ.
22:32
45+2' Κίτρινη κάρτα στον Κάλινιτς
22:32
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
22:33
Ντνίπρο και Σεβίλλη είναι στο 2-2, μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο 45λεπτο στην Βαρσοβία.
22:48
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
22:52
48' Γέμισμα του Κονοπλιάνκα, ο Μάτος προσπαθεί να κάνει σουτ στην κίνηση δεν βρίσκει γεμάτα την μπάλα, με την φάση να περνάει ανεκμετάλλευτη.
22:58
55' Σουτ του Κονοπλιάνκα, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
23:01
59' Αλλαγή για την Σεβίλλη. Στη θέση του Ρέγες, πέρασε ο Κόκε.
23:05
62' Κίτρινη κάρτα στον Καρίτσο
23:06
63' Εκτέλεση φάουλ με πάτημα της μπάλας στον Κονοπλιάνκα, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Ρίκο.
23:07
64' Κεφαλιά του Ενμπιά, έπειτα από κόρνερ του Μπανέγκα, η μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια.
23:10
67' Ευκαιρία για την Σεβίλλη. Εκτέλεση κόρνερ στην καρδιά της περιοχής, ο Μπάκα παίρνει την πρώτη κεφαλιά και ο Μπόικο απομακρύνει.
23:11
68' Αλλαγή για την Ντνίπρο. Ο Μπεζούς αντί του Φέντορτσουκ
23:13
70' Κίτρινη κάρτα στον Μπεζούς
23:16
73' ΓΚΟΛ 3-2 η Σεβίλλη!
23:16
Ένα άγγιγμα της μπάλα απ' τον Βιτόλο, έβγαλε τον Μπάκα τετ-α-τετ και ο Κολομβιανός δεν αστόχησε
23:17
74' Κίτρινη κάρτα στον Μπάκα
23:17
75' Κίτρινη κάρτα στον Ροτάν
23:20
77' Ο Φεντέτσκι κάνει σουτ στην κλειστή γωνία, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
23:21
78' Αλλαγή για την Ντνίπρο. Στη θέση του Κάλινιτς πέρασε ο Σελέζνιοφ
23:22
79' Μεγάλη φάση για την Σεβίλλη. Ο Μπάκα πιάνει την κεφαλιά και ο Μπόικα ενστικτωδώς διώχνει σε κόρνερ.
23:24
81' Ευκαιρία για την Ντνίπρο. Κεφαλιά του Ματέους, λίγο έξω η μπάλα.
23:25
82' Αλλαγή για την Σεβίλλη. Στη θέση του Μπάκα πέρασε ο Γκαμεϊρό
23:26
83' Κίτρινη στον Λέο Μάτος για την Ντνίπρο.
23:28
84' Επικίνδυνη φάση στα καρέ της Σεβίλλης, με τον τερματοφύλακα της, Ρίκο, να κάνει παρακινδυνευμένη έξοδο, αλλά τελικά με τη βοήθεια και της άμυνας του απομακρύνθηκε η μπάλα.
23:28
85' Αλλαγή για την Ντνίπρο. Ο Σακχόφ στο παιχνίδι, εκτός ο Κανκάβα.
23:32
87' Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Ο Ιμπόρα στη θέση του Μπανέγκα.
23:32
ΔΙΑΚΟΠΗ στο ματς. Ο Ματέτους της Ντνίπρο έχασε τις αισθήσεις του και έπεσε στο έδαφος.
23:33
"Συγκρούστηκε" με παίκτη της Σεβίλλης και απ' ότι φαίνεται για αυτό έχασε τις αισθήσεις του.
23:34
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος!
23:34
Πιέζει για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά η Ντνίπρο.
23:36
90+3' Σουτ του Βιδάλ, η μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Μπόικο.
23:38
Τελικό. Ντνίπρο-Σεβίλλη 2-3.
23:39
Η Σεβίλλη κατακτά για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Europa (τέταρτη συνολικά), καθώς πέρυσι επικράτησε της Μπενφίκα στα πέναλτι.